"Rubin" przerywa milczenie

9788367562096
Bohdan Petecki Rubin przerywa milczenie

7,5/10

7,5/10

Obawiałem się trochę, że książka okaże się zbyt naiwna, albo też - że po takim upływie czasu okaże się oderwana od obecnych realiów technologicznych. Obawy okazały się zbędne.

Rubin to typowa fantastyka z czasów PRLu, trochę podobna do Lema, trochę do Zajdla i doprawiona wątkiem zmiany postrzegania świata przez głównego bohatera.

Faktycznie czytelnik nie znajdzie tutaj za wiele akcji - ale czy to jest najważniejsze?

Faktycznie czytelnik nie znajdzie tutaj...

Przygodowo, kosmicznie. Niby sami ludzie, a jednak spotkanie z obcymi cywilizacjami, w którym pobrzmiewają problemy poruszane raczej w fantastyce socjologicznej. Bardzo zacnie.

Więcej na temat książki w podcaście: http://www.gniazdoswiatow.net/2016/06/29/petecki-przerywa-milczenie-06-rubin-przerywa-milczenie/

Ale o co chodzi? Dlaczego koloniści zarówno z pierwszej, jak i drugiej wyprawy są tak naiwni? Dlaczego książka kończy się w momencie, w którym powinna się dopiero rozpocząć?

KLASYCZNA, smaczna, staroszkolna fantastyka rodem z PRL lat 70!

Petecki ma swój charakterystyczny styl opowieści. Suchy, twardy i nie zawsze do końca zrozumiały. To niemal przeciwieństwo lekkiego, niezwykle zgrabnego i precyzyjnego stylu Zajdla. Ot, widać ten typ tak ma!

"Rubin Przerywa Milczenie" jest zatem pozycją.. no tak, musi tutaj paść to słowo: SOLIDNĄ! Bez zachwytów, głównie ze względu na ten nieco chropowaty styl, który jednak nadrabia walorami smakowymi! Albowiem książka ta, to 100% polskiej SF, z nostalgicznego i chyba najlepszego (wraz z latami 60-tymi) okresu dla tego gatunku.

Historia opowiadana jest dość interesująca. Pojawia się szansa na zaludnienie całkiem nowego świata, gdzieś na Trzecim globie w układzie Alfy. Wyrusza tam ekspedycja ziemian-kolonistów, których to po czasie, z powodów różnic ideologicznych, traktuje się z lekceważeniem i niechęcią ze strony Ziemi.

W dokładnie te same rejony około osiemdziesiąt lat później leci druga grupa osadników, która już niewiele po swym starcie dość niespodzianie deklaruje, iż z Ziemią to chce mieć dokładnie NIC do czynienia! Obie te grupy przedstawicieli ludzkości - przy okazji wrogo do siebie nastawionych - pragną wcielać w życie swe własne ideologie i pomysły na rozwój człowieka.

Gdy milknie stacja "podsłuchowa" zainstalowana skrycie przez Ziemian na Drugiej planecie Układu, tytułowy statek "Rubin" z trzema osobami na pokładzie leci by wyjaśnić sprawę nagłej ciszy, jak i zapoznać się z sytuacją i drogą jaką wybrali dla siebie ziemscy odszczepieńcy.

Klasyczny i klimatyczny - z delikatną nutką nostalgii - kąsek dla smakoszy gatunku! WARTO! 6,5/10.

KLASYCZNA, smaczna, staroszkolna fantastyka rodem z PRL lat 70!

Powieść tą można spokojnie podzielić na dwie części, pierwsza ma miejsce
na satelicie a druga na samej planecie.
Różnią się one od siebie może nie w jakiś drastyczny sposób ale na tyle
że każda z nich mogła by być oddzielnym opowiadaniem.
Szkoda że tak się nie stało ponieważ akcja na planecie wydaje się pisana
pośpiesznie jakby autor przypomniał sobie że ma termin wydania książki oraz
zdał sobie sprawę że staje się ona ciut przydługa.

Generalnie raczej polecam.

Powieść tą można spokojnie podzielić na dwie części, pierwsza ma miejsce
na satelicie a druga na samej planecie.
Różnią się one od siebie może nie w jakiś drastyczny sposób ale na tyle
że każda z nich mogła by być oddzielnym opowiadaniem.
Szkoda że tak się nie stało ponieważ akcja na planecie wydaje się pisana
pośpiesznie jakby autor przypomniał sobie że ma termin wydania...

• 🚀 Fantastyka naukowa
  • 📣 Ach! Moja kolekcja
  • Polskie S-F
  • Książki Taty
  • Miałem
  • Stara fantastyka

Dodaj cytat z książki "Rubin" przerywa milczenie