Homo divisus

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
corrum

Psychiczne i moralne odczucia człowieka, który po wypadku samochodowym poddany został hibernacji i po wielu latach powraca do życia. Ale świat jest już inny, niezgodny z utrwalonym w jego umyśle modelem...

Whisky | 2011-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2011

Ciekawa książka, sporo przemyśleń o życiu i przemijaniu, co jest dosyć częste w fantastyce. Kilka scen naprawdę mi się spodobało, ale nie będę ich tu przytaczać, by nie odbierać Wam przyjemności ich samodzielnego poznania.

AvoidTheVoid | 2013-07-08
Przeczytana: 10 czerwca 2013

Specyficzne uczucie czytania starszej fantastyki naukowej tej książce dodaje wiele uroku. Przyjemnie się czyta :)

Rogi | 2017-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2017

Lektura "Homo divisus" sprawiła mi autentyczną przyjemność, mimo iż jest to książka wyraźnie źle skonstruowana. Ciągła niepewność, szybkie tempo: oto, co kazało mi czytać - i dopiero później narzekać. Jednak niewątpliwym grzechem Fiałkowskiego jest tworzenie ciekawych wątków i prowadzenie ich donikąd. Największe kuriozum stanowi przewijający się w tle motyw próby odcyfrowania tajemniczego sygnału z kosmosu: pojawia się znikąd, nigdy nie zostaje wyjaśniony, i nigdy nie dostaje więcej uwagi. Najwyraźniej mamy go po prostu zaakceptować i nie interesować się za bardzo. Historia koncentruje się zamiast tego wokół Korna (to nazwisko!), przebudzonego po półwieczu ze snu w zamrażarce. Wyleczony ze śmiertelnych ran, musi się zmierzyć z obcą rzeczywistością - trochę jak bohater "Powrotu z gwiazd" Lema - a prócz tego także z drugim bohaterem powieści, Tertonem. O ile Kornowi Fiałkowski jako tako oddaje sprawiedliwość, o tyle wątek Tertona zakończony zostaje okrutnie leniwie. W skrócie -...

Sylwia Zimowska | 2016-12-07
Przeczytana: 01 grudnia 2016

Science-fiction w literaturze najczęściej nie jest porywające, ale to wynudziło mnie do tego stopnia, że zastanawiałam się jak wydawca dał radę przez to przebrnąć. Drewniani bohaterowie, drewniane dialogi, brak jakiegokolwiek zaskoczenia i fabularnego sensu. Początek był dobry, ale później mam wrażenie, że autor za bardzo chciał zarzucić czytelnika swoimi rozważaniami na temat natury ludzkiej i olał całą resztę. Nie polecam.

Sławomir | 2013-11-19

Bardzo dobrze wspominam tą książkę mimo, że lata świetlne temu ją czytałem. Pamiętam, że po tej książce często się zastanawiałem nad postrzeganiem aktualnej rzeczywistości w kontekście znanej/przypominanej przeszłości. Przykładowo co by było jakbym w wieku 10 lat dostał takiego smartphona jak mam teraz:) Chyba bym oszalał. A ile z jego funkcji bym zrozumiał? - "JA PIER**** INTERNET!:) A co to internet?" :)

Taiteilijan | 2012-09-11
Przeczytana: lipiec 2012

Ciekawe opisy i dobra psychologizacja postaci, jednak fabuła pozostawia nieco do życzenia, książka chwilami mnie nudziła.

Jacek | 2017-06-19
Draconexis | 2017-06-18