Homo divisus

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
corrum

Psychiczne i moralne odczucia człowieka, który po wypadku samochodowym poddany został hibernacji i po wielu latach powraca do życia. Ale świat jest już inny, niezgodny z utrwalonym w jego umyśle modelem...

Whisky | 2011-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2011

Ciekawa książka, sporo przemyśleń o życiu i przemijaniu, co jest dosyć częste w fantastyce. Kilka scen naprawdę mi się spodobało, ale nie będę ich tu przytaczać, by nie odbierać Wam przyjemności ich samodzielnego poznania.

AvoidTheVoid | 2013-07-08
Przeczytana: 10 czerwca 2013

Specyficzne uczucie czytania starszej fantastyki naukowej tej książce dodaje wiele uroku. Przyjemnie się czyta :)

Rogi | 2017-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2017

Lektura "Homo divisus" sprawiła mi autentyczną przyjemność, mimo iż jest to książka wyraźnie źle skonstruowana. Ciągła niepewność, szybkie tempo: oto, co kazało mi czytać - i dopiero później narzekać. Jednak niewątpliwym grzechem Fiałkowskiego jest tworzenie ciekawych wątków i prowadzenie ich donikąd. Największe kuriozum stanowi przewijający się w tle motyw próby odcyfrowania tajemniczego sygnału z kosmosu: pojawia się znikąd, nigdy nie zostaje wyjaśniony, i nigdy nie dostaje więcej uwagi. Najwyraźniej mamy go po prostu zaakceptować i nie interesować się za bardzo. Historia koncentruje się zamiast tego wokół Korna (to nazwisko!), przebudzonego po półwieczu ze snu w zamrażarce. Wyleczony ze śmiertelnych ran, musi się zmierzyć z obcą rzeczywistością - trochę jak bohater "Powrotu z gwiazd" Lema - a prócz tego także z drugim bohaterem powieści, Tertonem. O ile Kornowi Fiałkowski jako tako oddaje sprawiedliwość, o tyle wątek Tertona zakończony zostaje okrutnie leniwie. W skrócie -...

Xaravald | 2016-08-19

Książkę tą wypożyczyłem ze szkolnej biblioteczki. Zainteresował mnie opis z tyłu okładki.

Całość mógłbym opisać w jednym zdaniu:
Początek - nudny, środek - bardzo wciągający, koniec - nie satysfakcjonujący.

Na początku w zasadzie nic się nie dzieje, toczą się liczne rozmowy w obrębie jednego pomieszczenia, które zbyt wiele i tak nie wyjaśniają. Potem fabuła się rozpędza, jest akcja, robi się ciekawie. Najlepszy fragment według mnie to ten, gdzie dowiadujemy się kim jest główny bohater i dlaczego został wybudzony ze snu. Końcówka niestety jest ścianą, w którą uderza rozpędzona fabuła. Niby jest jakiś "happy end", ale po ciekawym środku spodziewałem się czegoś zupełnie innego, autor mógłby poprowadzić historię inaczej.

Ogólnie książka taka najwyżej średnia, albo trochę poniżej średniej. Taka na raz do przeczytania może być.

Sylwia Zimowska | 2016-12-07
Przeczytana: 01 grudnia 2016

Science-fiction w literaturze najczęściej nie jest porywające, ale to wynudziło mnie do tego stopnia, że zastanawiałam się jak wydawca dał radę przez to przebrnąć. Drewniani bohaterowie, drewniane dialogi, brak jakiegokolwiek zaskoczenia i fabularnego sensu. Początek był dobry, ale później mam wrażenie, że autor za bardzo chciał zarzucić czytelnika swoimi rozważaniami na temat natury ludzkiej i olał całą resztę. Nie polecam.

Sławomir | 2013-11-19

Bardzo dobrze wspominam tą książkę mimo, że lata świetlne temu ją czytałem. Pamiętam, że po tej książce często się zastanawiałem nad postrzeganiem aktualnej rzeczywistości w kontekście znanej/przypominanej przeszłości. Przykładowo co by było jakbym w wieku 10 lat dostał takiego smartphona jak mam teraz:) Chyba bym oszalał. A ile z jego funkcji bym zrozumiał? - "JA PIER**** INTERNET!:) A co to internet?" :)

Taiteilijan | 2012-09-11
Przeczytana: lipiec 2012

Ciekawe opisy i dobra psychologizacja postaci, jednak fabuła pozostawia nieco do życzenia, książka chwilami mnie nudziła.

Krzysztof | 2018-06-07
finnegan | 2018-05-12