Ożeniłem się z brzydką dziewczyną

Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
corrum

Jale | 2015-05-04
Przeczytana: 20 lipca 1997

Niefortunny, bełkotliwy zaczyn do opublikowanej trzy lata później dwuczęściowej historii "Pajęczyna. Po drugiej stronie Księżyca". To właśnie tutaj dowiadujemy się, dlaczego Andrzej nazywał się Piotr, a ojciec jego ukochanej - Łabędź. Tutaj też poznajemy dokładniej dom, w którym mieszkali, drogi do niego prowadzące oraz rozumiemy, dlaczego Filip tak późno do nich dołączył.

Pech polega na tym, że książeczka - skromniutka, bo licząca niecałe 80 stron - jest bliską bełkotu prozą poetycką, w której chodzi głównie o błyśnięcie jakąś sprytną zbitką wyrazową czy przesadnie szurniętym spojrzeniem na codzienną rzeczywistość, a nie o to, by proza miała jakiś bardziej rozpoznawalny sens. Jest to czysta zabawa dla zabawy, przy czym o ile autor z pewnością dobrze się bawił podczas pisania tej książeczki, to czytelnik raczej się umorduje, nim dotrze do ostatniej kartki.

Tym bardziej szokujące jest to, że kontynuująca wątki tej książeczki "Pajęczyna..." czyta się przyjemnie i próżno w...

czarnykwarc | 2013-02-11
Na półkach: 2012, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 29 listopada 2012

Abstrakcyjna pochwała inności? Podróż przez napisany świat, stojący na pajęczocienkonogiej podstawie świata znanego zza okna - ten z książki jest jednak zupełnie inny, nieco surrealistyczny, nieco baśniowy, zaklęty w dziwnym ogrodzie za dziwnym domem - między teatrem jednego aktora, a melodią fortepianu.

man-o | 2016-06-16

Moja ocena książeczki jako "dobra" jest trochę myląca.
Opisał bym ją raczej jako "ciekawa". Nie ze względu na fabułę, ale ze względu na poetycki język i surrealizm emanujący z każdej kartki tej krótkiej powieści.
Jeżeli ktoś szuka tutaj SF - nie znajdzie. Warte polecenia, głównie ze względu na "inność".
Uchylając rąbka tajemnicy: książeczka stanowi preludium do kolejnej powieści tegoż autora....

Golem | 2016-12-24
eter | 2016-10-06