Chusta babci

Tłumaczenie: Agnieszka Stróżyk
Wydawnictwo: Zakamarki
Mormors sjal
Róża_Bzowa

Kiedy babcia wraca ze szpitala, w domu zbiera się cała rodzina. Panuje napięta atmosfera, dorośli krzątają się nerwowo, ktoś na kogoś krzyczy, ktoś płacze, szczekają psy. W całym tym chaosie dwoje dzieci stara się znaleźć miejsce, w którym będą mogły spokojnie pomyśleć. Nie jest to łatwe – na balkonie jest za zimno, z łazienki zostają przegonione – w końcu znajdują kryjówkę w namiocie zrobionym z chusty babci.

Nareszcie mogą w spokoju, razem, pomyśleć. O łodziach i żonglerach, o babci i donicach, o życiu i śmierci, o wszystkim, co ważne, a o czym nie chcą czy nie potrafią rozmawiać z nimi dorośli. Kiedy parę dni później babcia odchodzi, dokładnie wiedzą, co mają zrobić...

Ilustracje Joanna Hellgren.

źródło opisu: http://www.zakamarki.pl/index.php/chusta-babci.htm...(?)

źródło okładki: http://www.zakamarki.pl/index.php/chusta-babci.htm...»

książek: 2029
Asia-Polihymnia | 2019-06-10

"Piaskowy wilk" tej autorki nas zachwycił i zaczarował. Ta książka jest nieco trudniejsza. Zresztą porusza trudny temat śmierci bliskiej osoby. Dorosłym pokazuje, że dzieci potrzebują czasu, spokoju, ciszy, żeby się uporać z trudnymi sytuacjami, a dzieciom może pomaga sobie wszystko poukładać.

Ksiazkowy_las | 2018-10-19
Przeczytana: 09 marca 2018

Książka "Chusta babci"
Autor Asa Lind
Ilustracje Joanna Hellgren
Wydawnictwo @zakamarki
Książka ta opowiada o odchodzeniu babci. Mówi o tym, że my dorośli boimy się podejmowania trudnych tematów z dzieckiem. Pokazuje jak mały człowiek na swój sposób próbuje sobie wszystko poukładać w głowie. Pokazuje dziecięcą samotność w chwilach, trudnych, kiedy zajęci dorośli zapominają o dziecku.
Bohater tej historii postanawia się ukryć pod wielką babciną chust, tworzy z niej namiot oparty o babciny fotel. Tam na pewno będzie cichutko trochę spokojniej, będzie można wiele spraw przemyśleć i jakoś łatwiej poukładać.
Książka jest pięknie zilustrowana, obrazy oddają emocje i potrzebę posiadania małego miejsca tylko dla siebie, aby móc sobie wszystko przemyśleć.
Pozycja jest mądra opowieścią, należy przeczytać książkę z dzieckiem❤️
https://www.instagram.com/zaczytana.mama_books/?hl=pl ig

ciociaebi | 2015-06-23

Babcia wraca ze szpitala, do domu zjeżdża się cała rodzina, jest ogromne zamieszanie, nerwy, płacz, zgrzytanie zębów, bezsilność. I jakoś nikomu z dorosłych nie przychodzi do głowy wyjaśnić dwójce dzieciaczków, co się tak właściwie dzieje. Zresztą każdy, kto miał do czynienia z taką sytuacją, wie, że trudno się wtedy zatrzymać, by pogadać z najmłodszym, bo załatwia się przysłowiowy "pierdylion" rzeczy i po prostu się o tym nie myśli. A szkoda. W tej książeczce dzieciaczki same próbują sobie to wytłumaczyć, znajdując idealne miejsce na pogaduszki, w namiocie, zrobionym z chusty kochanej babci.
(...)
Więcej: http://www.ciociaebi.pl/2015/06/jak-rozmawiac-z-dzieckiem-o-smierci.html

Wiki | 2014-10-13
Przeczytana: 2014 rok

dla dzieci o śmierci

jagarkar | 2014-05-17
Przeczytana: 17 maja 2014

Ładna historia, ale nie powala, nic nowego to nie jest. Ilustracje też w pełni do mnie nie przemawiają. Tak jak głosi opis wydawcy, jest to "opowieść o przyjaźni, o pożegnaniu i o poszukiwaniu miejsca, w którym można sobie wszystko spokojnie przemyśleć". Nic więcej.

Ivonne | 2013-09-10
Przeczytana: 10 września 2013

Ilustrowana, piękna i krótka powieść o przyjaźni, próbie zrozumienia tego co dzieje się dookoła, pożegnaniu i szukaniu miejsca, gdzie można zrozumieć "niezrozumiałe".

Coś w sam raz dla nie co starszych dzieci, młodzieży, ale moim zdaniem także dla dorosłych. Pozwala na refleksję, zatrzymanie się oraz wyzwala wspomnienia z dzieciństwa.