Subtelna prawda

Tłumaczenie: Paweł Korombel
Wydawnictwo: Sonia Draga
A Delicate Truth
joly_fh

W Gibraltarze, najcenniejszej brytyjskiej kolonii, ma miejsce tajna operacja pod kryptonimem „Fauna i Flora”. Jej celem jest uprowadzenie przedstawiciela prywatnej wojskowej firmy dostarczającej broń muzułmańskim terrorystom. Pomysłodawcami projektu są wiceminister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii i jego bliski przyjaciel, prywatny kontraktor wojskowy. Akcja jest objęta ścisłą tajemnicą i nawet osobisty sekretarz ministra, Toby Bell, nie zna jej szczegółów. Gdy tylko Toby zaczyna podejrzewać spisek, szybko zostaje odesłany na odległą placówkę dyplomatyczną. Trzy lata później wezwany przez Sir Christophera Probyna, emerytowanego brytyjskiego dyplomatę, do jego dworu w Kornwalii, i czujnie obserwowany przez córkę Probyna, Emily, Toby będzie zmuszony wybrać między sumieniem a obowiązkiem. Czy aby zło zatriumfowało, wystarczy, by dobrzy ludzie milczeli?

źródło opisu: Sonia Draga,2013

źródło okładki: www.soniadraga.pl

Biurokratyczne pseudoliterackie popłuczyny. Czytać tą powieść to tak jakby czytać artykuł w tygodniku Wprost o niekończących się tarciach między aparatczykami. Nuuuuda!

Lili Mer | 2017-07-18
Przeczytana: 17 lipca 2017

Świat szpiegów od kuchni w tempie dojrzewania sera pleśniowego.
A kiedy serwują Ci na koniec masz wrażenie, że smak rozczarowuje a sam ser chyba jeszcze do jedzenia nie dojrzały.

Ot, przemęczyłam, zachwytów nie rozumiem.

PO ANGIELSKU: język brytyjski. Z powodzeniem można się uczyć na tym słów, bowiem leksyka tej książki jest przebogata I urocza. Największy plus tej książki. Po 200 stronach zaczęłam skreślać wszystkie te "am I" , "don't you", "wouldn't we" na końcu zdania. Na większości stron pojawiają się po 4-5 razy co jest niebywale irytujące. Po skreśleniu jednak jakoś lepiej mi się czytało ;-)

Krzysiek | 2017-05-13
Przeczytana: 07 maja 2017

Szanuję le Carre'a niesamowicie, bo z pozornie nudnych mariaży mało bondowskich bohaterów i dziedzin wychodzą mu wartkie, ważne i emocjonujące fabuły. O co chodzi: brak tu typowego szpiegowskiego "stereotypowego" rozmachu, że a to auta wybuchają, a to szpicle wieją, a to laski się ubrań pozbywają. U tego autora dominują dylematy, szarobiel, biurokracja, zagubienie, bezlitosne mechanizmy polityczne, a dopiero przez ten cały gąszcz bohaterowie muszą sobie wyciąć maczetami drogę. Brak tu wielkiej teorii spiskowej via Clancy, jest bulwersująca, ale z perspektywy państwa marginalna wtopa.
Zakończenie jest rzeczywiście satysfakcjonujące. Warto zbadać, co autor stworzył - najprędzej do gustu przypadnie Nocny Recepcjonista, bo rozsławił go serial, ale i ta pozornie mało dynamicznie zapowiadająca się książka była świetnym wyborem

Agata | 2016-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2016

Wysłuchałam audiobooka w interpretacji Wiktora Zborowskiego i jestem zachwycona. I powieścią - pełną straceńczego brytyjskiego humoru: ironii posmarowanej sarkazmem maskującym zakłopotanie, i cudownie przerysowaną interpretacją lektora, która taka właśnie powinna być, żeby z tego rodzaju humoru w ogóle coś wyszło. Z całym szacunkiem dla wątku sensacyjnego: za jedną z najlepszych scen uważam doroczny jarmark w Kornwalii.

adb | 2016-03-14
Przeczytana: 08 marca 2016

Przyznaję, że mam spory problem z oceną tej książki. Po pierwsze fatalna interpretacja W. Zborowskiego (bo u mnie audiobook) utrudnia odbiór, po drugie oczekiwania, bo Le Carre to nazwisko legenda, są być może tak wygórowane, że...
Fabuła jest w sumie banalna. Wszystko rozpoczyna tajemnicza akcja na Gibraltarze, której efektów nie poznajemy w czasie jej trwania - relacjonowania, czyli w pierwszym rozdziale. Właśnie ta akcja: "Fauna i flora" jest osią powieści. Jej planowanie, przebieg i efekty poznajemy stopniowo w następnych rozdziałach, kiedy kolejni bohaterowie dążą do odkrycia prawdy. Czytelnik przy okazji poznaje układy świata dyplomacji, powiązania firm prywatnych z rządem, rolę prywatnych agencji w działaniach wywiadowczych i militarnych.
Uderzający jest schematyzm postaci. Jest wzorowy wojak Jeb, naiwniak Christopher Probyn, prawy (bo odsunięty i rozgoryczony)Toby Bell i nikt, ani na jotę nie odstępuje od swojej roli. Bardziej jednak zdumiewają kobiety: twarda żona Probyna...

niemampomysłunanick | 2016-02-26

To niebywałe aby książka miała w sobie dwie sprzeczne wartości - na prawdę interesująca a jednocześnie nudna. Tak było w przypadku tej książki. Bardzo nudna, ale jednocześnie ciekawa. Natomiast styl pisania autora jest przerażająco zimny, co nawet mi się spodobało.
Tak więc w ogólnym rozrachunku mogę polecić, bo da się przeczytać.

magia78 | 2015-06-01
Na półkach: Przeczytane, 2013, Audiobooki

200/2013 (A)

Marcin Napierała | 2015-03-06
Przeczytana: 06 marca 2015

Jak zawsze świetna fabuła, misternie skonstruowana. Tajemnicza akcja i próby wyjaśnienia po latach prawdy.

maradiego | 2015-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2015

John LeCaree w dwóch odsłonach. Takiej pychoty dawno nie miałem. SUBTELNA PRAWDA i ZDRAJCA W NASZYM TYPIE. Jedna po drugiej. I powiem tak: wszystko jest na swoim miejscu. Nie może być inaczej. Jak w życiu. W życiutajnymprzezpoufneprzedprzeczytaniemspalićkluczdoszyfru. Można czytać te opowieści jako fabułę i sensacyjna bujdę. Pewnie, że można. Nawet więcej: jeżeli spaliło się klucz do szyfru, inaczej się nie da. Ale, w przypadku gdy odbiorca przesyłki zachował resztki bądź pozory chociaż inteligencji, ma szansę dowiedzieć się o "życiutajnym....." prawie wszystkiego. Z akcentem na "prawie", Oczywiście.

Janina | 2014-08-05
Przeczytana: czerwiec 2014

Czytałam coś innego Johna Le Carre, kiedyś. Nie warto o tym wspominać, bo gdy przeczytałam "Subtelną prawdę", John LeCarre przedstawił mi się w zupełnie innym świetle, jako autor znakomitej, trzymanjącej w napięciu, doskonale skonstruowanej powieści w gatunku triller polityczny.A tamto coś było nudne i żmudne. Podpowiem - akcja działa się w Berlinie.
Tu narracja jest kontrapunktowa, skomponowana blokowo, wątkowo. Świetne portretowanie typów socjologicznych, klasy wyższej angielskiej, niejednoznaczność postaci. Kończy się tak, jak się kończy, i tu bardzo a'propos byłoby wspomnieć "Sejf" Sekielskiego.. Jaczytałam obie książki w krótkim odstępie czasu, więc właśnie a'propos było.
Polecam "Subtelną prawdę".