Gang różowego sari

Pink Sari Revolution: A Tale of Women and Power in India
gang, kobiety, odwaga, rosłan
literatura faktu
Ag2S

Historia Różowego Gangu to inspirująca opowieść o odwadze kobiet, ich przebudzeniu i sprzeciwie. Jak boginie z tysiącletnich mitów, Hinduski walczą dziś z demonami - przemocą, korupcją, dyskryminacją. Ich determinacja i bambusowe kije zachwiały poczuciem bezkarności w kraju, w którym ofiary przywykły do milczenia.Teraz wspólnie pokonują tysiące pojedynczych krzywd. Zmieniają Indie co dzień, nitka po nitce tkają lepszą rzeczywistość.

Paulina Wilk

Triumf gangu kobiet walczącego z przemocą

Sampat Pal Devi chciała się uczyć, ale w wieku dwunastu lat wydano ją za mąż za sprzedawcę lodów. Zakazano jej uczęszczania do szkoły i szybko została matką pięciorga dzieci. Ale Sampat Pal nie mogła pogodzić się z faktem, że nie ma prawa decydować o własnym życiu. Jej złość i sprzeciw wobec hinduskiemu porządkowi społecznemu uczyniły z niej szefową damskiej brygady walczącej o sprawiedliwość, która dziś zrzesza około 20 000 członkiń i jest siłą, z którą liczą się politycy.

Kobiety „umundurowane” w różowe sari – ich znak rozpoznawczy – i uzbrojone w lathi, bambusowe kije, postawiły sobie za cel interweniowanie wszędzie tam, gdzie inne kobiety są ofiarami przemocy i niesprawiedliwości, a bierność państwa tłumaczy się tradycją.

źródło opisu: http://www.wielkalitera.pl/

źródło okładki: http://www.wielkalitera.pl

Axiom_ | 2019-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2019

Specyficznie napisana historia kobiety, która, pomimo niebywale groźnego (patologicznego) środowiska, postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce walcząc o wolność i ludzką godność. Główny wątek przeplatany jest różnymi wspomnieniami i perypetiami, czy to głównej bohaterki, czy osób postronnych. Niezwykle cennym jest opis pewnych dań, tradycji, elementów etc. Autorka stosuje sporo słów w oryginalnym języku, co umożliwia czytelnikowi intensywniejsze obcowanie z kulturą Indii. Kończąc lekturę odniosłem wrażenie, iż epilog, z pominięciem rdzennej treści, jest najistotniejszy.

Damian | 2019-07-17

Choć okładka Gangu jest słitaśnie różowiutka, to książka do łatwych nie należy. Nie z powodu języka – czyta się całkiem dobrze – ale z powodu pytań, jakie się nasuwają w czasie lektury. Indie to nie tylko Taj Mahal czy Bollywood. To kraj kontrastów, nędzy, korupcji i nierówności. Kraj, w którym pośród milionów biedaków żyje garstka nababów. Kraj, w którym nieliczni mają odwagę sprzeciwić się systemowi. Kraj, którego problemy są nam bliższe, niż nam się wydaje…

Isterini | 2019-06-30
Przeczytana: 2016 rok

Różowy gang - to brzmi absurdalnie, dziwnie i śmiesznie. Ale nie jest. To nie jest subtelny kobiecy róż, tu jest we wściekłym odcieniu, tak wściekłym jak noszące go kobiety. I mają słuszne powody do gniewu, którego adresatami są męźczyźni wykorzystujący pieniądze i władzę do pomiatania kobietami.
Zwykłe kobiety; matki, żony i córki organizują się, by bronić swoich praw w kwestiach, w których były od zawsze skazane na przegraną.

xxoluniaxx | 2018-04-07
Przeczytana: 20 marca 2018

Prawdziwe losy prawdziwej kobiety...
Irytujące dla mnie było skakanie w czasie czego bardzo nie lubię w książkach.

mangusta | 2017-11-16
Przeczytana: 2016 rok

Sama książka nie przypadła mi do gustu, ale jej przesłanie merytoryczne jest bardzo ważne. Pokazuje siłę kobiet, moc do czynienia dobra i wprowadzenia zmian w życiu.
Książka powinna być jako lektura na WOS-ie.

Titka Brak | 2017-11-08
Przeczytana: lipiec 2017

Ciężko mi się ją czytało, mimo że historia Sampat Pal i jej gangu porusza.

Nobliszka | 2017-09-15

Z jakim kolorem kojarzy ci się słowo gang? No oczywiście, musi być to kolor mroczny, wywołujący dreszcz na plecach, przywodzący na myśl gwałt i strach. Jaki to kolor? Jasne, RÓŻOWY! Najokropniejszy kolor na ziemi, krzyczy „bij, zabij, szlachtuj i patrosz”! I jak przed oczyma masz tę zbójecką barwę, to jesteś już o jeden mały kroczek od meritum książki. Bo musisz sobie jeszcze tylko wyobrazić członkinie różowego gangu, rozwścieczone walkirie, krwiożercze hetery, niepohamowane w swych morderczych żądzach.

Mamy złowieszczy róż i wściekłe kobiety. Jak to połączyć? No jasne, sari. Przecież gang musi się czymś wyróżniać. Mieć jakiś emblemat czy wspólny strój. Strój!!! One są okutane w sari, różowe. Brrr. Mi już ten sam obraz wystarczy aby drżeć gdzieś w kacie. A tu jeszcze bambusowa laska, różowy kij samobij. A tu jeszcze niewyparzony język. A tu jeszcze ekspresyjne charaktery, temperamenty jak czynne wulkany. A tu jeszcze Indie.

Podsumowując, jeśli masz słabe nerwy, to nie, ta...

Ev_leena | 2016-12-12
Przeczytana: 11 grudnia 2016

O czym jest książka?
Przede wszystkim o założycielce- Sampat Pal jak i samej organizacji (jak powstała, rozrastała się, proces werbowania nowych członkiń. Skąd nazwa i różowy kolor). Wpleciona jest także cała historia aresztowanej niesłusznie dziewczyny, oraz przebieg jej procesu. Cała sprawa zaś, nabrała rozgłosu. Kim jest Sampat? Jaka właściwie jest szefowa gangu? Przez co przeszła w życiu, co ją wzmocniło i złożyło się na to, jaką osobą jest teraz? Poruszane są sprawy rodzinne, historie członków rodziny, a nawet dzieciństwo Sampat. Sporo przykładów, jak wiele zdołała dokonać. Wszystkiego dowiemy się z lektury. Amana słowem kreśli portret różowej wojowniczki. Przy okazji postępowania sądowego, dowiadujemy się wiele o tym, jak się mają sprawy wśród rządzących, a nawet bardzo źle one wyglądają :( Sampat nie boi się mówić głośno o tym, jak działa indyjska policja. Na jak szeroką skalę prowadzona jest korupcja :( I przede wszystkim, dlaczego tak ciężko dojść jakiejkolwiek...

lifeaspiration | 2016-09-26
Przeczytana: 24 września 2016

Dobrze się czyta, mimo ciężkiego tematu.

kinderkiss | 2016-06-15

Bardzo dobra. O walce kobiet w Indiach i jakie znaczenia ma głos ludzi w szarej rzeczywistości.