Pradawne zło

horror
Replika
2014-01-01
2014-01-01
groza horror kobieta koszmar kradzież literatura polska mafia niebezpieczeństwo niebezpieczeństwo opowiadania strach uczucie zdrada

Okładka książki Wirus Chuck Hogan, Guillermo del Toro
Wirus Chuck Hogan, Guille...
Okładka książki Halloween: Cukierek albo psikus Robert Cichowlas, Bartosz Czartoryski, Dawid Kain, Magdalena Kałużyńska, Kazimierz Kyrcz jr, Krzysztof Maciejewski, Łukasz Orbitowski, Katarzyna Rogińska, Jacek Skowroński, Łukasz Śmigiel, Katarzyna Szewczyk, Izabela Szolc
Halloween: Cuk... Robert Cichowlas, B...
Okładka książki Gorefikacje Sylwia Błach, Rafał Christ, Tomasz Czarny, Krzysztof T. Dąbrowski, Grzegorz Gajek, Marek Grzywacz, Dawid Kain, Rafał Kuleta, Rafał Kuleta, Paweł Mateja, Karol Mitka, Łukasz Radecki, Marcin Rojek, Paweł Waśkiewicz
Gorefikacje Sylwia Błach, Rafał...
Okładka książki Zaułek potworów Kevin J. Anderson, Kelley Armstrong, Chelsea Cain, Heather Graham, Simon R. Green, David Liss, Jonathan Maberry, Sharyn McCrumb
Zaułek potworów Kevin J. Anderson, ...

Książkę otrzymałam w prezencie i bardzo mi się podobała. Pradawne zło to kwintesencja polskiej wyobraźni. Dwóch polskich autorów Robert Cichowlas i Łukasz Radecki zabierają nas do świata grozy 😱
Mamy tutaj makabrę, głębokie urojenia, motywy paranormalne i masę flaków po których biegają wesoło szczurki z zębami gotowymi by wbić Ci je w krtań. Erotyczne uniesienia przyprawione bólem i obcinaniem kończyn. Deformacje. W tej pozycji zło zwycięża z dobrem. Wyobraźni tylko pozazdrościć. Chociaż niektórych mogłoby zemdlić, ja bardzo polecam 🖤 Jestem zachwycona i tego mi było trzeba ☠️

Horrory do tej pory tylko oglądałam, to pierwszy jaki przeczytałam i... zawiodłam się! Ja chciałam się bać, przerazić i wręcz poczuć grozę... Jedyne co poczułam to obrzydzenie, odrazę i niezrozumienie. Historie są ciekawe (no może po za pierwszą, której końca nie mogłam się doczekać) i czytałam z zaciekawieniem co się będzie dalej dziać. Najbardziej spodobała mi się nowela o szczurach jednak z powodu niskiego poziomu pozostałych dwóch nowel nie mogę dać książce wyższej oceny. Odraza nie tylko tyczy się tych ohydnych opisów erotyki ale i postaci występujących w książce, ich po prostu nie da się lubić. Nie znam nikogo komu bym tą książkę poleciła ale wierzę, że są na tym świecie osoby, które ją pokochają całym sercem tak jak Wiktoria zachwyciła się dziełami Rambowicza. Ale oczywiście jest coś co mi się spodobało w tych nowelach a mianowicie ich zakończenie i nie chodzi o samą ulgę, że to już koniec ale o to, że jest ono idealne jak na dobry horror przystało.

Dla miłośników horroru - pozycja obowiązkowa. Znakomita - niektóre fragmenty - no cóż, zaskoczyły nawet takiego smakosza jak ja.
Oczywiście - nie czytać do obiadu, zwłaszcza gdy ma się słabszy żołądek.

Oczywiście - nie czytać do obiadu, zwłaszcza gdy ma się słabszy żołądek.

Nie czytać przy jedzeniu!

Nie czytać przy jedzeniu!

Trzy bardzo udane nowele duetu mistrzów polskiego horroru i zboczeństw b-klasy (po kilku stycznościach z twórczością tych panów pozwolę sobie tak ich przedstawić),które wciągają od pierwszej do ostatniej strony. Bywało, że chlubiłem się tym, że słowo pisane nie jest w stanie wpłynąć na mnie w ten sposób, że czuję się specjalnie zniesmaczony opisami różnego rodzaju obrzydliwości. Cóż... przyznam, że "Świtu szczurów" (pierwszorzędnego animal horroru) lepiej nie czytać podczas jedzenia. Jest taki fragment o grubasie w toalecie... Dalej nie piszę. Przeczytajcie to sami. Wieńczący zbiorek utwór "Seks to nie wszystko", jako fan zboczeństw, uznaję za najlepszy w całym zbiorku. Panie Robercie, panie Łukaszu - co wy tam palicie? :)

Powiem szczerze, że zaskoczyła mnie ta książka na duży plus. Podzielona jest na 3 obszerne opowiadania i pierwsze w klimacie Lovecrafta jest na prawdę dobre. Prawdziwa gratka dla miłośników makabry i gore. Wszystkie opowiadania trzymają wysoki poziom choć trzecia opowieść najmniej przypadła mi do gustu. Mocne 8/10. Ciężko się oderwać.

"Pradawne zło" to pierwszy owoc współpracy dwóch polskich mistrzów krwawej grozy z pogranicza horroru klasy B i gore. Robert Cichowlas i Łukasz Radecki, bo oczywiście o nich mowa, to dwóch młodych pisarzy, którzy od lat próbują rozruszać nieco skostniałą scenę rodzimego horroru. "Pradawne zło" to ich czwarty wspólny projekt, ale pierwszy stworzony w formie opowiadań. Po książkę sięgnąłem w celach wybitnie rozrywkowych, bo w tego typu książkach przecież o to chodzi. Jest krwawo, jest zabawnie, jest pomysłowo. Słowem – jestem ukontentowany
"Pradawne zło" zawiera w sobie trzy podobnej długości opowiadania (każde ma około 100 stron),dość zróżnicowane pod względem treści, ale zawierające w sobie jeden stały element – pierwotne, nieujarzmione i plugawe zło.

Tytułowe opowiadanie opowiada o grupie złodziei, którzy dostają bardzo nietypowe zlecenie – muszą zdobyć figurkę Chrystusa, znajdującą się w kościele. Wydaje się banalne? Nic z tych rzeczy... Już na samym początku historii pojawiają się pierwsze ofiary, bo okazuje się, że statuetka jest niezwykła i chroniona przez piekielny byt. Każdy kto spróbuje ją zdobyć, zginie w okrutny sposób. Byłem dość zaskoczony finałem, gdyż jest tu ewidentne nawiązanie do tzw. "mitologii Lovecrafta", ale nie chcę zanadto spojlerować. Całkiem ciekawa opowiastka – moja ocena: 6/10

"Świt szczurów" to już prawdziwa jazda bez trzymanki. Bardzo dobry "animal attack". W pewnej kamienicy, zalegają szczury. Opanowują piwnicę, są ogromne, drapieżne i bardzo zuchwałe. Początkowo występują między nimi akty kanibalizmu, z czasem jednak pragną skosztować ludzkiego mięsa... Kamienica, która zamieszkiwana jest przez staruszków, staję się dla nich swego rodzaju "stołem szwedzkim". Właściciel kamienicy widząc co się święci, zatrudnia szczurołapa, który postanawia zająć się szkodnikami...za friko, ale jak łatwo się domyślić – ma swoje motywacje. Finał okazuje się mimo wszystko zaskakujący, za co spory plus. Zauważyłem tu nawiązania do "Szczurów" Jamesa Herberta i "Cmentarnej szychty" Stephena Kinga. Bardzo krwawe opowiadanie, nie dla wrażliwych żołądków. Moja ocena: 8/10

Ostatnie opowiadanie nosi tytuł "Seks to nie wszystko". Początkowo niezbyt przypadło mi do gustu – przedstawia losy nimfomanki, która bez pamięci zakochuje się w koledze z pracy. Niestety, ku jej rozpaczy, ten okazuje się być już zajęty przez koleżankę z pracy. Zdesperowana kobieta, pewnego dnia spotyka tajemniczego mężczyznę, który oferuje jej zdobycie wymarzonego mężczyzny. Niestety, jak to w życiu bywa, nie ma nic za darmo... Bardzo perwersyjne opowiadanie, napisane wulgarnym językiem, a finał niezwykle krwawy i obrzydliwy. To opowiadanie ma chyba największe szansę zapaść w pamięci czytelnika. Wiele nawiązań do twórczości Edwarda Lee, serii "Piła" i w mniejszym stopniu Grahama Mastertona. Moja ocena: 7/10

Jeszcze słówko na temat okładki – generalnie banalna i mało wyszukana, przywodząca na myśl stare horrory z lat 90tych (chyba taki był zamysł projektanta okładki jak i samych pisarzy),jednak od razu przykuła mój wzrok, gdy kiedyś odwiedziłem antykwariat. Nie mogłem jej nie kupić :) "Pradawne zło" nie zaskoczy zanadto swoją treścią konesera ekstremalnego horroru, a nawet kogoś kto trochę "liznął" ten gatunek (za taką osobę uważam siebie),ale kogoś kto czyta grozę od święta – może zdeprawować i spaczyć. Nie będę polecał, ale nie dlatego że książka była słaba. Nic z tych rzeczy. Po prostu niech każdy sobie odpowie na pytanie – czy jest gotowy na plugastwo, wulgarny seks, flaki i ekskrementy? Dla mnie to TYLKO (albo aż) książka, ale dla innego czytelnika może wydawać się najstraszniejszym koszmarem....

OCENA KOŃCOWA: 7/10

Fantastyczny przykład rosnącej skali jakości! Szkoda tylko, że zaczyna się od "tak zła że nie da się tego doczytać do końca" w sumie wszystkie opowiadania sprawiają wrażenia napisanych w liceum (może taka jest prawda) więc na pewno nie są to kunsztowne perełki stylistyczne.

1. Wszystko w tej noweli jest złe...w złym tego słowa znaczeniu. Dialogi są głupie jak but,opisów brak(lub są dziwne typu ktoś ma rozcięte czoło potem okazuje się że ma połamane wszystkie kończyny i prawie umiera..opis sugerował coś zupełnie innego),główny bohater reaguje na wypowiedzi inaczej niż logika nakazuje. Generalnie widać, że wie więcej od czytającego,a chyba zamysł był taki żeby i czytelnik i bohater dzielili wiedzę. Już na samym początku bohater który według opisu jest zamknięty w skrzyni mówi nam, że jest otoczony przez 3 mężczyzn...ciekawe jak to zobaczył. Przeczytałem z tego 52 strony dalej się nie dało tak to jest koszmarnie napisane. 0/5

2. Szczury atakują! Super zwierzaki w mało miłej odsłonie. Fabuła całkiem niezła, oczywiście dość przewidywalna(mogliby z tego zrobić film taki horror gore klasy B),ale ładne gore opisy to wynagradzają. Nie ma też gwałtu na stylistyce jak w pierwszym opowiadaniu, jedyne co mnie wybitnie zirytowało to 3 razy wspomniano wiek jednej z postaci...i to na sąsiednich stronach. Nie jestem upośledzony doszło do mnie że pan X jest seniorem... 3/5

3.Czegoś takiego jeszcze nie czytałem. Gore+sex. Fabularnie najlepsze opowiadanie, naprawdę może zaskoczyć..i mocno zniesmaczyć :P 3+/5

Kurde jednak niesmak po tym pierwszym opowiadaniu jest gigantyczny, przy czytaniu lepiej w ogóle na to nie patrzeć...na nazwiska autorów podanych na okładce też lepiej nie.

naprawdę dobrze napisane opowiadania i to przez polskich autorów ,mile mnie zaskoczyly

Dla mnie dobra książka.
Nie radzę jej czytać wieczorem ani w nocy.
Wciąga i przeraża. Niewiarygodne opowieści. Trochę przypominają fragmenty filmowych horrorów.

Dla mnie dobra książka.
Nie radzę jej czytać wieczorem ani w nocy.

• Horror
  • E-booki
  • Antologie
  • 2015
  • Horrory

Dodaj cytat z książki Pradawne zło