Tadeusz Chmielewski. Jak rozpętałem polską komedię filmową

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Opracowania szczegółowe". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Mariusz

Wywiad-rzeka z Tadeuszem Chmielewskim nie jest tylko zbiorem anegdot i śmiesznostek z planu - choć i one się w tej książce znalazły - ale przede wszystkim próbą dyskusji o warsztacie Chmielewskiego, o jego pomysłach na komedię filmową, o konwencji jego filmów, które były propozycją uczestniczenia w perypetiach bohaterów i śmianiu się razem z nimi, a nie z nich. Chmielewski łamał kolejne tematy tabu. Jako pierwszy pokazał, że tematem komedii mogą być instytucje państwowe (milicja w filmie "Ewa chce spać" czy nawet wojna – "Gdzie jest generał...", "Jak rozpętałem drugą wojnę światową"). Wywiad-rzeka z Chmielewskim jest pierwszą próbą opisania wraz z samym twórcą fenomenu jego twórczości, bez której obraz polskiego filmu pozostałby niepełny.

źródło opisu: http://www.wydawnictwotrio.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwotrio.pl/

Sosenka | 2013-11-25
Przeczytana: listopad 2013

Tadeusz Chmielewski to znany w Polsce reżyser, autor kultowych komedii takich jak "Ewa chce spać", "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" czy "Nie lubię poniedziałków". W książce-wywiadzie o swoim życiu i twórczości, opowiada wszystko Piotrowi Śmiałowskiemu.To stały współpracownik miesięcznika "Kino", portalu Fototeka, specjalista kina polskiego. Przeprowadził w swoim życiu ponad sto wywiadów, jest autorem wielu książek i biografii.
"Jak rozpętałem polską komedię filmową" to książka opowiadająca o zabawnych, ciekawych i zaskakujących kulisach polskich filmów, to kompendium wiedzy o ich twórcy i procesie tworzenia kultowych komedii. Dowiedziałam się z niej wielu niezwykłych informacji na temat gwiazd polskiego kina, o których do tej pory nie wiedziałam zbyt wiele, dodatkową zaletą jest też mnóstwo zdjęć planu ale i zza kulis, dzięki którym ujrzałam niektóre znane filmy w zupełnie nowym świetle.
Tadeusz Chmielewski posiadał wiele wojennych przeżyć, które przekuł w filmy,...