rozwińzwiń

Tadeusz Chmielewski. Jak rozpętałem polską komedię filmową

Okładka książki Tadeusz Chmielewski. Jak rozpętałem polską komedię filmową Piotr Śmiałowski
Okładka książki Tadeusz Chmielewski. Jak rozpętałem polską komedię filmową
Piotr Śmiałowski Wydawnictwo: film, kino, telewizja
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
film, kino, telewizja
Wydawnictwo:
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374362931
Tagi:
Tadeusz Chmielewski kino polskie komedia filmowa
Średnia ocen

6,1 6,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki EKRANy nr 3 / 2023 Dawid Głownia, Joanna Łuniewicz, Piotr Mirski, Marta Płaza, Redakcja czasopisma EKRANy, Martin Seel, Piotr Śmiałowski, Marta Stańczyk, Miłosz Stelmach, Barbara Szczekała, Jan Topolski, Karolina Żebrowska
Ocena 6,0
EKRANy nr 3 / ... Dawid Głownia, Joan...
Okładka książki EKRANy nr 2 / 2023 Paulina Haratyk, Karolina Kostyra, Joanna Łuniewicz, Piotr Mirski, Redakcja czasopisma EKRANy, Piotr Śmiałowski, Miłosz Stelmach, Barbara Szczekała, Ewa Szponar
Ocena 6,0
EKRANy nr 2 / ... Paulina Haratyk, Ka...
Okładka książki EKRANy nr 1 (65) / 2023 Marcin Adamczak, Joanna Łuniewicz, Piotr Mirski, Redakcja czasopisma EKRANy, Piotr Śmiałowski, Grażyna Stachówna, Miłosz Stelmach, Barbara Szczekała, Ewa Szponar
Ocena 6,7
EKRANy nr 1 (6... Marcin Adamczak, Jo...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,1 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
391
97

Na półkach: , , ,

Najpierw obejrzałam "Ewa chce spać". Film mnie zachwycił. Potem "Walet pikowy", to samo: zachwyt (ta scenografia!). Zaczęłam się zastanawiać, kim był reżyser, jaki był, co myślał, co przeżył, że kręcił takie filmy, tak zupełnie inne od filmów, które kręcono w tamtych czasach. Nigdy wcześniej nie słyszałam o Tadeuszu Chmielewski. Nie wiedziałam nawet, że jest reżyserem "Jak rozpętałem II wojnę światową".

Wspaniały jest ten wywiad - rzeka. Piotr Śmiałowski był bardzo dobrze do niego merytorycznie przygotowany (np. zadaje w książce pytania odnoszące się do konkretnych posiedzeń komisji zatwierdzających scenariusze),pyta zarówno o okres dorastania Chmielewskiego, jego losy wojenne, jak i o kulisy powstawania jego filmów. Życzyłabym sobie więcej tak dobrze przeprowadzonych wywiadów z pogłębionymi pytaniami.

Jestem bardzo wdzięczna, że ta książka powstała i została wydana - bez niej niewiele bym się dowiedziała o Tadeuszu Chmielewskim, jednym z najlepszych polskich reżyserów komediowych (a wielu ich, niestety, nie mamy...).

Najpierw obejrzałam "Ewa chce spać". Film mnie zachwycił. Potem "Walet pikowy", to samo: zachwyt (ta scenografia!). Zaczęłam się zastanawiać, kim był reżyser, jaki był, co myślał, co przeżył, że kręcił takie filmy, tak zupełnie inne od filmów, które kręcono w tamtych czasach. Nigdy wcześniej nie słyszałam o Tadeuszu Chmielewski. Nie wiedziałam nawet, że jest reżyserem...

więcej Pokaż mimo to

avatar
368
364

Na półkach: ,

Tadeusz Chmielewski to znany w Polsce reżyser, autor kultowych komedii takich jak "Ewa chce spać", "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" czy "Nie lubię poniedziałków". W książce-wywiadzie o swoim życiu i twórczości, opowiada wszystko Piotrowi Śmiałowskiemu.To stały współpracownik miesięcznika "Kino", portalu Fototeka, specjalista kina polskiego. Przeprowadził w swoim życiu ponad sto wywiadów, jest autorem wielu książek i biografii.
"Jak rozpętałem polską komedię filmową" to książka opowiadająca o zabawnych, ciekawych i zaskakujących kulisach polskich filmów, to kompendium wiedzy o ich twórcy i procesie tworzenia kultowych komedii. Dowiedziałam się z niej wielu niezwykłych informacji na temat gwiazd polskiego kina, o których do tej pory nie wiedziałam zbyt wiele, dodatkową zaletą jest też mnóstwo zdjęć planu ale i zza kulis, dzięki którym ujrzałam niektóre znane filmy w zupełnie nowym świetle.
Tadeusz Chmielewski posiadał wiele wojennych przeżyć, które przekuł w filmy, jednak nie te dramatyczne, przepełnione zadumą i smutkiem, a w humorystyczne, zabawne komedie. Był jednym z pierwszych reżyserów polskich, który zdecydował się ująć trudny temat wojny właśnie w ten sposób. Może dlatego odniósł tak duży sukces. Jednak początkowo jego pomysły nie spotykały się z uznaniem, a raczej z krytyką. Uznano, że takie pokazanie sprawy może zostać uznane za obrazoburcze, niestosowne, jednak Chmielewski zdał się na własną intuicję.
Mało kto wie, że to właśnie Chmielewski jest twórcą scenariusza do znanego filmu "U Pana Boga za piecem", jednak z wielu przyczyn ostatecznie został jego producentem, po czym okazało się, że nie miał zbyt dużego wpływu na końcowy efekt scenariusza. Ówczesny reżyser tego filmu, Bromski, zdecydował się na wiele zmian, które nie przypadły do gustu Chmielewskiemu i znacznie zmieniły całą koncepcję. Reżyser przyznaje, że wersja Bromskiego nie jest zła, ale też zdecydowanie nie jest taka, jaką widział ją on sam.
Tadeusz Chmielewski to człowiek, który miał znaczny wpływ i udział w polskiej kinematografii, choć może nie każdy o nim słyszał, wielu z nas, a właściwie większość, widziała w swoim życiu choćby jeden tytuł nad którym on pracował, ostatnio były to między innymi "Galerianki" czy "Róża", które odniosły ogromny sukces nie tylko w Polsce, ale i na wielu festiwalach za granicą.
"Jak rozpętałem polską komedię filmową" to doskonała książka dla wszystkich fanów polskiego kina. Zawiera nie tyko mnóstwo cennych informacji, anegdot i szczegółów, o których dotąd nie miałam pojęcia, ale i wiele przydatnych nazwisk i innych rzeczy, które zaciekawią chyba każdego, kto interesuje się kinem, zwłaszcza starym. Zdecydowanie polecam ją właśnie tym osobom.

Tadeusz Chmielewski to znany w Polsce reżyser, autor kultowych komedii takich jak "Ewa chce spać", "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" czy "Nie lubię poniedziałków". W książce-wywiadzie o swoim życiu i twórczości, opowiada wszystko Piotrowi Śmiałowskiemu.To stały współpracownik miesięcznika "Kino", portalu Fototeka, specjalista kina polskiego. Przeprowadził w swoim życiu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    7
  • Chcę przeczytać
    5
  • 2023
    1
  • 0.2.Do pożyczenia
    1
  • Biografia
    1
  • Pierwszy plan
    1
  • Polscy filmowi
    1
  • Rozmowy
    1
  • 2.Kultura i sztuka
    1
  • Posiadam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Tadeusz Chmielewski. Jak rozpętałem polską komedię filmową


Podobne książki

Przeczytaj także