historia
welesxxi

Książka - przynosząca nową edycję Kazań świętokrzyskich oraz zbiór poświęconych im studiów - ukazuje się siedemdziesiąt pięć lat po ogłoszeniu pomnikowego wydania tego tekstu przez Jana Łosia i Władysława Semkowicza. Pomysłodawczynią publikacji poświęconej najstarszemu zabytkowi polskiego piśmiennictwa w zbiorach Biblioteki Narodowej była dziesięć lat temu Halina Tchórzewska-Kabata, redaktor naczelny „Rocznika Biblioteki Narodowej". Połączenie podejmowanych w tej sprawie działań z pracami badawczymi toczącymi się w ośrodkach akademickich, zwłaszcza krakowskim, poznańskim i warszawskim, zaowocowało obszernym opracowaniem, łączącym wagę naukowych dociekań z walorami edytorskimi.
Część edycyjna zawiera podobizny faksymilowe wszystkich kart Kazań świętokrzyskich oraz najnowszą transliterację i transkrypcję rękopisu, opatrzone bogatym aparatem naukowym, na który złożyły się m.in.: słownik-indeks wyrazów, indeks frekwencyjny, przekład wszystkich partii łacińskich tekstu, dokonany po raz pierwszy, specjalnie dla tego wydania, a także obszerne komentarze przybliżające źródła i konteksty kazań oraz starannie dobrany materiał ilustracyjny.
Część monograficzną książki wypełniły rozprawy autorstwa wybitnych znawców epoki średniowiecza, którzy przedstawiają stan badań oraz wyniki najnowszych studiów nad językowymi, historycznymi i kulturowymi aspektami tego najstarszego zapisu prozy artystycznej, unikatowego dokumentu czternastowiecznego języka i kultury umysłowej, zarazem jednego z najcenniejszych zabytków narodowego piśmiennictwa.

źródło opisu: Biblioteka Narodowa

źródło okładki: Biblioteka Narodowa