Legendy zamków karpackich

Bosz
2013-07-18
2013-07-18
9788375761979
legendy mity opowiadania podania zamki polskie

Okładka książki Zagadki kryminalne PRL Kazimierz Kunicki, Tomasz Ławecki
Zagadki krymin... Kazimierz Kunicki, ...
Okładka książki Młot na czarownice. Malleus Maleficarum Heinrich Kramer, Jacob Sprenger
Młot na czarow... Heinrich Kramer, Ja...
Okładka książki Czarty, biesy, zjawy. Opowieści z pańskiego stołu Jakub Bobrowski, Mateusz Wrona
Czarty, biesy,... Jakub Bobrowski, Ma...
Okładka książki Życie w średniowiecznym zamku Frances Gies, Joseph Gies
Życie w średni... Frances Gies, Josep...

Karpaty magiczne

Świetna książka. Bardzo podobała mi się jej budowa: krótki wstęp, zarys historyczny, legendy, komentarz do legend. Pomimo tego, że zarys historyczny to dosłownie zarys, jednak ciekawie nakreśla daną miejscowość. Legendy bardzo wciągające. W dodatku poznałam zamki/ruiny, o istnieniu których do tej pory nie wiedziałam.

Trzeci i ostatni raz ruszyłem szlakiem rodzimych zamczysk, wiedząc, że przygoda ta zakończy się jeszcze większą ilością legend i podań z których słynie nasza ziemia. Szlak ten zaczął się od terenów przedpola Beskidu Śląskiego, a skończył w dzikich Bieszczadach, toteż mym oczom ukazały się krajobrazy Cieszyna, Żywca, Niedzicy czy Leska - będącego ostatnim miejscem na mapie legendarza.

Autor owego opracowania nie zaskoczył mnie rzecz jasna niczym nowym, acz nie ukrywam, że niektóre ciekawostki były dla mnie zupełnie świeże, toteż wdzięczny jestem za pozyskaną wiedzę i rad wielce z przybliżenia mi ich.
Jak to z legendami bywa, częstokroć bohaterami są zakochani w sobie nieszczęśnicy, którzy rozkoszy miłości za życia zaznać nie mogli, toteż po śmierci szukają jako zjawy zadośćuczynienia. Nie zabrakło również mocy piekielnych, sekretnych korytarzy, rozbójniczych awantur i historycznych person wmieszanych w ten cały rozgardiasz. Jednakże sercem tego dzieła są nadal romantyczne ruiny i odrestaurowane zamki, będące piękną wizytówką karpackiej krainy, która sama w sobie intryguje, zachęca do odwiedzin oraz napawa niespotykaną wolnością.

Przedzierając się przez kolejne stronice odkryłem żywy portret starych opowieści pozostawionych dla potomnych jako kulturowe dziedzictwo. Autor mając wszechstronną wiedzę został moim przewodnikiem po górskich rejonach, dróżkach łączących jedno podanie z drugim, dzięki czemu mogłem poczuć się odkrywcą potężnych onegdaj twierdz, zajrzeć do każdego kąta, przejść się po murach i poznać genezę danego zamczyska, gdzie wciąż unoszą się duchy minionych wieków czekające na nowych odwiedzających.

Baśnie i legendy to jedne z tych historii, po które sięgam najchętniej. Z przyjemnością je czytam i oglądam, a książki inspirowane baśniami i legendami zajmują znaczną część mojej domowej biblioteczki. Dlatego też nie umiałam przejść obojętnie obok serii Legendariusz, która ukazała się nakładem wydawnictwa Bosz. Na dobry początek sięgnęłam po zbiór legend, które są mi najbliższe regionalnie, a mianowicie po "Legendy zamków karpackich", w których znajdziemy m. in. legendy związane z Żywcem, Sanokiem, Muszyną czy Leskiem.

W legendach przytoczonych przez Bartłomieja Grzegorza Salę znajdziemy wiele popularnych wątków zawieranych w tego typu opowieściach - nie tylko tych polskich, ale również z innych regionów świata. Ogromnym plusem tej publikacji jest to, że autor zamieszcza również zarys dziejów i komentarz do legend w każdym rozdziale. To ułatwia chociażby rozeznanie się w tym skąd się wzięły dane legendy i ile jest w nich prawdy. Dodatkowo to, jak ta publikacja została wydana bardzo mi się podoba.

Mam wrażenie, że mimo wszystko rzadko wspomina się o tych legendach, a szkoda, bo moim zdaniem są ważną częścią naszej tożsamości narodowej i regionalnej - nawet w szkole wspomina się jedynie o tych najbardziej popularnych legendach, co bardzo zubaża naszą wiedzę. "Legendy zamków karpackich" pozwoliły mi zapełnić niektóre z białych plam w mojej wiedzy i na pewno jeszcze nie raz wrócę do tej książki - a już na pewno sięgnę po więcej tego typu opracowań.

Szczerze mówiąc zupełnie nie rozumiem dlaczego tak rzadko mówi się o regionalnych legendach i tego typu książkach. Moim zdaniem to część cennej spuścizny kulturowej, o której warto i trzeba mówić - tym bardziej, że jest ważną częścią nie tylko naszej kultury, ale też historii i tożsamości (zarówno tej regionalnej, jak i narodowej). Dlatego też postanowiłam się zmobilizować i częściej sięgać po tego typu publikacje, żeby później Wam o nich wspominać z nadzieją, że znajdziecie coś dla siebie.

Jeżeli chodzi o to, które legendy są moimi ulubionymi to chyba najbardziej polubiłam te, które zawierały motyw braci oraz braterskiej solidarności, jak również te o uśpionych rycerzach. Jakoś tak najbardziej chwytały mnie za serce. Poza tym już sam fakt, że część tych historii jest związana z miejscowościami, które leżą stosunkowo blisko miejsca, w którym mieszkam sprawiał, że ciągnęło mnie do tej książki już od dawna.

Mimo tego, że lubię takie publikacje to nasze legendy są czymś, co dopiero odkrywam. Bo mimo tego, że tak jak wspomniałam część z nich przewijała się w szkole, to okazuje się, że jednak było ich żenująco mało. A przecież te wszystkie lokalne opowieści nie ustępują w niczym zagranicznym mitom, legendom czy baśniom, którymi tak często się zachwycamy. Dlatego też warto sobie o nich przypominać, tym bardziej, że tak jak wspomniałam są ważną częścią naszej historii, kultury i tożsamości.

Mam nadzieję, że zainteresowałam Was chociaż trochę "Legendami zamków karpackich", mimo tego, że niewiele wspomniałam o treści. Tak w ogóle to dajcie znać czy znacie już powyższą serię książek - w sumie jestem ciekawa czy faktycznie jest tak niszowa jak myślę, czy to jednak tylko moje złudzenie.

Bardzo ciekawa książka. Wiele się można dowiedzieć oczywiście z przymróżeniem oka bo to w końcu legendy ale z komentarzem historycznym.

Legendarze dumnie prezentują się na półce mojej biblioteczki, ale jak przychodzi do ustalania kolejnych priorytetów czytania, to trafiają gdzieś „na koniec kolejki”. Ostatnio jednak stwierdziłam, że mam ochotę na odrobinę lokalnego folkloru i historii, dlatego z wielką przyjemnością sięgnęłam po Legendy zamków karpackich Bartłomieja Grzegorza Sali i Pawła Zycha.

65 ludowych i literackich podań.
Biorąc książkę do ręki, od razu rzuca się w oczy jej cudowne wydanie, które zwiastuje ogromną gratkę dla miłośników starych podań, legend, baśni i historii.

Historii, które poprowadzą nas przez Cieszyn, moje ukochane Bielsko-Biała, Żywiec, Suchą Beskidzką, Lanckoronę, Myślenice, Dobczyce, Czchów, Wytrzyszczkę, Rożnów, Nowy Sącz, Nidzicę, Czorsztyn, Zamek Pieniński, Rytro, Muszynę, Odrzykoń, Sanok, Manasterzec i Lesko.

Dobra konstrukcja i rzetelne treści.
Konstrukcja książki jest niezwykle prosta i przejrzysta. Otrzymujemy krótką historię zamku, związane z nim legendy i podania, a na koniec krótki komentarz autora, który bardzo rzetelnie wyjaśnia przedstawione treści, wskazując jednocześnie te, które odnoszą się do rzeczywistych zdarzeń czy postaci historycznych.

Oczywiście dla mnie najbardziej pasjonując były legendy z Bielska-Białej, z dumą stwierdziłam, że wciąż je pamiętam i nadal są bliskie mojemu serduszku. Wspominałam również w głowie wszystkie wycieczki do okolicznych zamków (nie odwiedziłam tylko Wytrzyszczki) i troszeczkę żałowałam, iż Legendarz nie zawiera, choć kilku fotografii z tych miejsc (ale spokojnie, Google pomógł :D ).

Dlatego jeżeli lubicie legendy i historyczne smaczki, poznawane w atmosferze baśniowości i tajemniczości, koniecznie sięgnijcie po Legendy zamków karpackich. Polecam i mam nadzieję, że ta pozycja również natchnie Was do odwiedzenia, choć kilku z wymienionych zamków podczas Waszych następnych (po koronowych) wojaży. :D

Dla zainteresowanych kilka miłych fotek dla oka. :D

65...

To jaką formę przyjmują autorzy jest chyba najlepszą, z jaką spotkałam się do tej pory w tej kategorii. W pierwszej kolejności dostajemy rys historyczny, później legendy i zachowane przekazy, by w podsumowaniu danego rozdziału przypisanego do konkretnego miejsca (miasto bądź miejscowość) odnieść się do niego naukowo, zgodnie z motywami występującymi w całej Europie lub charakterystycznym jedynie dla niego. Najbardziej zaciekawił i jednocześnie zaskoczył mnie element inkaski, bo to było coś, czego zupełnie się nie spodziewałam.

Przekonuje mnie konstrukcja przyjęta przez autora. Przy każdym zamku na wstępie jest krótki rys historyczny, dalej legendy z nim związane, a na końcu ich omówienie. Jeśli w wersji książkowej są fotografie to opracowanie jest kompletne. Przy audiobooku posiłkowałam się Googlami, a jeśli lubi się architekturę obronną to jest na co popatrzeć , nawet jeśli pozostały tylko ruiny. Wpisałam objazd po zamkach Karpat na listę popandemicznych wojaży.

Bardzo ładnie wydana książka. Każdy zamek to osobny rozdział, z grafiką, wstępem, zarysem dziejów zamku, legendami, a potem komentarzem do nich. Ciekawa rzecz, zwłaszcza, że część tych zamków miałeam okazję odwiedzić.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wydanie porządne, całkiem spory zbiór legend, opisy dziejów danych zamków rzetelne, ale wszystko napisane bez polotu, mało wciągające.

Pan Bartłomiej Grzegorz Sala zadbał o rzetelne treści - mamy tu rys historyczny każdego zamku, związane z nim i okolicą legendy oraz komentarz do legend - czy odnoszą się one do rzeczywistych zdarzeń i osób.
O ilustracje zadbał Paweł Zych.
To na pewno nie ostatnia publikacja Bosza, która znajdzie się w mojej biblioteczce.

O ilustracje zadbał Paweł Zych.

• Do kupienia

Dodaj cytat z książki Legendy zamków karpackich