Legendy zamków sudeckich

Wydawnictwo: Bosz
7 (16 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
legendarz, legendy, sudety
Kasia_

„Legendy zamków sudeckich” to ilustrowana księga ludowych i literackich podań pióra Bartłomieja Grzegorz Sali przedstawiająca 30 najciekawszych zamczysk Sudetów tj.: zamek w Prudniku, Ząbkowicach Śląskich, Gniewoszowie, Zagórzu Śląskim, Bolkowie czy Czocha w Leśnej. Publikacja poświęcona jest warowniom wyrosłych przed wiekami w głębi gór, w śródgórskich kotlinach lub w...

Publikacja poświęcona jest warowniom wyrosłych przed wiekami w głębi gór, w śródgórskich kotlinach lub w najbliższej okolicy sudeckich wierchów; obiektów do dziś zachowujących swój blask, jak i pozostających w ruinie. Autor przedstawia pokrótce dzieje każdego zamku, a następnie związane z nim legendy. Na nowo ożywają duchy i zjawy, święci i diabły, okrutni panowie i dzielni junacy, namiętni kochankowie i bezwzględni zbójcy.
Autor, historyk i etnograf, uzupełnia swe opowieści krótkim zarysem dziejów zamków, a także komentuje wykorzystane motywy w kontekście kulturowym, sięgając do źródeł poszczególnych wątków. Książka ma charakter zarówno popularnonaukowy jak i edukacyjny, zachowując przy tym literackość przekazu.

źródło opisu: Wydawnictwo BOSZ, 2016

źródło okładki: http://www.bosz.com.pl

Vemona | 2017-09-25
Przeczytana: 24 września 2017

Mam mieszane uczucia, z jednej strony - podobała mi się, zawiera zarówno historię jak i legendy, bardzo dużo informacji, a z drugiej... Jakoś nie dorastała do poprzedniej - Legendy zamków karpackich. Mam wrażenie, że jest mniej starannie wydana, znalazłam kilka głupich błędów, szata graficzna też mi się mniej podobała.

Książka podzielona jest na rozdziały, z których każdy opowiada o innym sudeckim zamku. Poszczególne rozdziały zawierają rys historyczny, legendy związane z danym miejscem oraz komentarz do tychże legend. W sumie dobrze się czyta, choć informacje historyczne przedstawione są jak rodem z podręcznika i przez to z każdym kolejnym zamkiem były dla mnie coraz nudniejsze do przebrnięcia. Legendy za to są opowiedziane ciekawie, w starym stylu, czasem baśniowo. Komentarz do legend najczęściej skupia się na wyszukaniu ziarna prawdy w opowieści, typu osadzenie w historycznych ramach czasowych czy zgodności występujących tam postaci z ówcześnie rządzącymi władcami. Czytało mi się szybko i przyjemnie, ale całość oceniam średnio. Książka jest "sucha", brakuje jej tego czegoś, co by wciągnęło, inspirowało wyobraźnię, skłaniało do snucia opowieści i pozwoliło dać się porwać w świat sudeckich legend. Zamiast tego mamy połączenie podręcznika, encyklopedii i ludowych podań.

Dariusz | 2018-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2018

Książka leżała wśród innych książek i została przez przypadek wypatrzona.
Sudeckie zamki, historia i legendy z nimi wiązane. Jak jeżdżę po Dolnym Śląsku i zwiedzam zamki, zawsze przewodnik opowie jakąś historię i zaciekawi.
Książka ma zachęcić do odwiedzenia miejsc, które są opisane. Na Dolnym Śląsku jest dużo zamków, można stwierdzić że to raj dla turystów.
Książka jest fajnie opisana, najpierw historia potem legendy i komentarz do legend. To nie pierwsza książka o legendach i zamkach tego autora, może kiedyś sięgnę po kolejne książki.

JemKoper | 2018-03-31
MontgomeryR | 2018-03-23