Maria Skłodowska-Curie Opowieść o ciekawości

30 str. 30 min.
poradniki
Wektory
30 min.

Pięknie wydana książeczka dla najmłodszych wprowadzająca w życie Marii Skłodowskiej Curie. Książeczka jest dwujęzyczna.

Marię poznajemy w momencie, kiedy przygląda się uważnie przyrządom ojca za szkłem. Tata cierpliwie jej tłumaczy, do czego służą fiolki, czym jest różowa skała a czym tajemnicza złota maszyna.

Dzieciństwo Marii jest magiczne, pełne zabaw i gier z braćmi i siostrami. Dowiadujemy się przy tym, że dzieje się to w czasach, kiedy Polski nie było na mapie, a w szkole Marii pojawiali się rosyjscy inspektorzy, którzy sprawdzali, czy nikt się nie uczy z polskich książek. Wakacje Marii to wspaniały czas spędzany na wsi, pośród przyrody.

Kiedy poznajemy już dorosłą Marię, jest prywatną nauczycielką, która zarobione pieniążki przesyła siostrze. Ta ją zaprasza do Francji, by i Maria mogła studiować. Tam poznaje Piotra i za niego wychodzi, ale zawsze ma w sobie tęsknotę za Polską. Kocha jednak pracę w szopie, gdzie z Piotrem robią doświadczenia. Kiedy odkrywają polon, nazywają go tak na cześć Polski. Ludzie zachłystują się odkryciem radu i polonu i stosują go wszędzie: do produkcji kosmetyków, perfum i kremów.

Kiedy wybucha I wojna światowa, Maria organizuje 20 samochodów z aparatami do prześwietleń. Ratuje ludzkie życie, a Polska odzyskuje niepodległość i w końcu pojawia się na mapach.

Następnie dowiadujemy się, że odnosi wiele sukcesów i dwukrotnie otrzymuje Nagrodę Nobla, jednak jest ostatnią osobą, która by się przechwalała -pozostaje skromną kobietą, która ceni rodzinę, Polskę najbardziej.

Dzieciństwo Marii jest magiczne, pełne zabaw i gier z braćmi...

• Biografie i autobiografie
  • Chcę przeczytać (mniej pilne)
  • Biblioteczka maluszka

Dodaj cytat z książki Maria Skłodowska-Curie Opowieść o ciekawości