Królewska nierządnica

Tłumaczenie: Michał Kompanowski
Wydawnictwo: Bellona
The Darling Strumpet. A Novel of Nell Gwynn, Who Captured the Heart of England and King Charles II
vivien

Romans historyczny ukazujący Londyn i Anglię w drugiej połowie wieku XVII, rządy króla Karola II Stuarta po powrocie na tron, a przede wszystkim życie jednej osoby - tytułowej ladacznicy - Nell Gwynn. Czytelnik poznaje ją jako nastoletnią dziewczynę handlującą dla matki ostrygami na ulicach angielskiej stolicy; ogląda razem z nią powrót do kraju króla Karola II; wkracza do przybytków...

Czytelnik poznaje ją jako nastoletnią dziewczynę handlującą dla matki ostrygami na ulicach angielskiej stolicy; ogląda razem z nią powrót do kraju króla Karola II; wkracza do przybytków rozkoszy, gdy Nell postanawia zostać - tak jak starsza siostra - prostytutką, by uniezależnić się od despotycznej matki i samej zarobić na godne życie; doświadcza fascynacji teatrem i aktorskim życiem, gdy Nell odnajduje w sobie talent i występami na scenie zaskarbia sobie miłość widowni, a jednocześnie odnajduje pierwszą, prawdziwą miłość; dowiaduje się, w jaki sposób dziewczyna z desek teatru przechodzi do łóżek możnych i wpływowych mężczyzn, by w końcu zostać monarszą kochanką - jedną z wielu, co należy nadmienić - i urodzić mu dzieci.

Książka jest napisana barwnym językiem; w interesujący sposób przybliża współczesnemu czytelnikowi czasy restauracji dynastii Stuartów i rządów Karola II - nie poprzez opis życia mężczyzn, decydujących o losach królestwa, lecz kobiet, które ich w sobie rozkochiwały.

źródło opisu: www.ksiegarnia.bellona.pl

źródło okładki: www.ksiegarnia.bellona.pl

Oficjalna recenzja
vivien książek: 925

„Łóżko jest twoją sceną”

Czy to możliwe, by biedna dziewczyna z londyńskich slumsów poprzez zamtuzy trafiła na sceny teatrów, a z nich wprost do królewskiego łoża? Oto oparta na faktach historia Nell Gwynn.

Miłośnikom romansów historycznych - i nie tylko - z pewnością nieobce są nazwiska słynnych kochanic królów. Na temat (nie)sławnych metres krążą legendy, a ich dzieje stanowią przedmiot niezliczonych powieści. Wciąż ciekawią, niezmiennie fascynują. Gillian Bagwell, autorkę „Królewskiej nierządnicy”, w szczególności zainteresowała postać jednej z kochanek Karola II Stuarta, króla Anglii. Jedna z wielu? A może jednak wyjątkowa?

Wszystko zaczyna się w roku 1660. Po upadku Cromwella na tron powraca Karol II. Wita go szczęśliwy tłum, wśród którego jest młodziutka Nell Gwyn. Dziewczyna ma dość ciężkiej harówki przy sprzedaży ostryg. Bita i poniżana przez matkę-alkoholiczkę podejmuje ryzykowną decyzję: dołącza do starszej siostry Rose, pracującej w domu publicznym Madame Ross. Ładna i zgrabna, w niedługim czasie zyskuje stałych klientów. Zmuszała się do pracy, by jak najlepiej zadowalać regularnych klientów. Im więcej ich miała, tym mniejsza stawała się szansa, że pójdzie do łóżka, z pierwszym lepszym obwiesiem, który wtoczy się z ulicy do izby.

Za aprobatą króla teatr zostaje ponownie otwarty. Wkrótce lupanar odwiedzają aktorzy Królewskiej Kompanii. Nell podziwia ich kunszt i odkrywa w sobie pasję: palącą ciekawość, by dowiedzieć się o sztuce wszystkiego, by poznać teatr od podszewki. Swoją szansę dostaje, gdy okazuje się, że ma odpowiedni charakter i naturalny talent do komedii. Nasza bohaterka jako jedna z pierwszych kobiet w historii staje na scenie, i choć nie umie czytać (w nauce tekstów muszą pomagać jej koledzy), szybko zjednuje sobie serca widzów, w tym samego króla. Pewnego dnia oczarowany Karol II zaprasza ją na dwór. Czy zostanie tylko kolejną z kochanek, czy może kimś więcej? Jak potoczy się jej aktorska kariera?

Nell Gwynn, tytułowa ladacznica, XVII-wieczne wcielenie Kopciuszka o kręconych, rudych włosach i orzechowych oczach. Poznajemy jej usłaną przygodami i przeszkodami drogę na szczyt. Może i jest, za przeproszeniem dziwką, może i sprzedaje swoje ciało, ale nade wszystko to sympatyczna, wierna i pełna empatii osóbka, którą świat zmusił do poczynienia takich a nie innych kroków. Ciężkie dzieciństwo i bieda pchnęły ją w ramiona nierządu - tak jak działo się z wieloma kobietami z nizin społecznych w tamtych czasach. Prawdziwym jednak przełomem w jej życiu był teatr. Tam poznaje przyjaciół, tam odnajduje powołanie, tam spełnia swoje marzenie o tym, aby stać się kimś, z kim należy się liczyć.

Na pierwszy plan wysuwa się, oczywiście, seks. Seks i władza.W głowach roi im się tylko jedno - piczka - i przez nią nie mogą myśleć o niczym innym. Choć Nell zdaje sobie sprawę, że jest tylko kocmołuchem z mrocznej, brudnej londyńskiej ulicy, z biegiem czasu uświadamia sobie coś innego: że zawsze, gdy skupia na sobie uwagę mężczyzn, ma nad nimi przewagę. Na drodze Nell staje wachlarz męskich charakterów - począwszy od bezuczuciowych brutalów, poprzez zawadiackich łobuzów, po namiętnych i oddanych romantyków. Dzięki pracy w domu publicznym zdobywa wiedzę o tym, jak postępować z każdym z nich. Praca w teatrze jest nie tylko przyjemna, ale i użyteczna: tam Nell kształci język i uczy się dworskich tańców. Teatr staje się dla niej sensem życia; owacje tłumów są największą i najcenniejszą nagrodą. Tylko raz czuła podobne, przyjemne mrowienie - kiedy do Londynu wracał z wygnania król.

Karol II stanowi dla Nell coś więcej niż obiekt pożądania. To przede wszystkim mężczyzna, którego dziewczyna obdarza uczuciem i będzie kochać aż do śmierci. Z wzajemnością. Zanim jednak do tego dojdzie, może jedynie obserwować króla ze stojącą u jego boku żoną, Katarzyną Bragançą, i piękną królewską kochanicą, Barbarą Palmer. Nell w najśmielszych snach nie przypuszcza, że kiedyś to ona stanie przy nim, ubrana w suknię z klejnotami, którą zrzucać będzie w królewskiej sypialni. Serce króla zdobywa nie przebiegłością i nie tylko wyśmienitą znajomością sztuki miłości, lecz głównie za sprawą swojej szczerości i dobrego serca. Po śmierci Karola bardzo cierpi, tęskni i modli się za niego (towarzyszą jej przy tym gorzkie przemyślenia: wiedziała, że każdy Bóg wyśmiałby dziwkę modlącą się o duszę zmarłego libertyna); na łożu śmierci zastanawia się: a jak ma wyglądać moja pokuta? - zapytała i zaraz pomyślała, że [pastor] mógłby jej kazać dojść piechotą na księżyc.

Wiek XVII był dla Londynu okrutny, ale i ciekawy. Wojny domowe, powrót monarchii, wielka zaraza, pożar w 1666... Autorka zadbała, by jej opowieść była wiernym portretem epoki. Jeżeli dotarła do określonych faktów, wplatała je w wątek (tyczy się to również bohaterów - prawie wszystkie z głównych i wiele drugoplanowych postaci żyło naprawdę). Gdy ich nie znała, przewidywała najbardziej prawdopodobny według niej przebieg wydarzeń. Miejscami zmyślała, ale zawsze mając na uwadze postać Nell oraz czasy, w jakich żyła. Gillian Bagwell spisała się na medal. Jest debiutantką, a mimo to potrafiła stworzyć powieść wciągającą, pełną szczegółów (takich jak opisy wnętrz, pokarmów, zwyczajów, preferencji seksualnych Anglików, a nawet sposobów, w jakie ówczesne prostytutki zapobiegały ciąży), z ciekawą fabułą, wartką akcją i poruszającym zakończeniem.

To łóżko jest twoją sceną - powiedział Nell jeden z kochanków-nauczycieli, hrabia Rochester. Nell była nie tyle aktorką, co artystką. I w łóżku, i na scenie.

Marta Gęsigóra

Cytaty za: „Królewska nierządnica”, Gillian Bagwell, Bellona SA, Warszawa 2012.

Anita | 2012-12-27
Przeczytana: grudzień 2012

"Królewska nierządnica" to świetnie napisane dzieje jednej z kochanek Karola II Sturta,Nell Gwynn.Książkę czyta się z ogromną przyjemnością,tło historyczne nakreślone jest z dużym prawdopodobieństwem,XVII-wieczny Londyn jest w pełni autentyczny,bardzo plastyczny.Owszem,powieść "ocieka" erotyzmem,ale nie razi,takie były po prostu realia życia ówczesnego społeczeństwa.
Polecam tę książkę,bo mimo,że wydaje się lekką opowieścią,daje nam obraz wielce autentyczny,a bohaterka budzi ogromną sympatię.

grażyna | 2013-06-21
Na półkach: Przeczytane, 2010 - 2015
Przeczytana: 2013 rok

Dość pikantna książka ale jak już tytuł głosi taka musi być.
Nell Gwyn poznajemy jako dziecko handlujące ostrygami. Jednak nie podoba sie jej ta praca, a matka nie szczędzi kija w jej wychowaniu więc postanawia inaczej zarabiać na swoje utrzymanie. Dołącza do swojej siostry Rose i zaczyna pracować jako prostytutka. Zaczyna też pracę w teatrze jako sprzedawczyni pomarańczy tam też poznaje trupę aktorów, a po jakimś czasie zaczyna grać na scenie. W międzyczasie przechodzi przeż łóżka welu mężczyzn - swoich protektorów ucząc się miłosnego zawodu aż zostaje zauważona przez samego króla Karola II.
Fajnie napisana książka lektura lekka i przyjemna - polecam

Anna | 2017-06-07
Na półkach: Przeczytane, Niedokończone
Przeczytana: 06 czerwca 2017

No niestety - zaczęłam, ale nie skończyłam. To nie moje klimaty. :)

ewa | 2016-08-10
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 09 sierpnia 2016

Na początku myślałam, że sięgnęłam po grube romansidło naszpikowane pikantnymi szczegółami. Później zaczęło wiać nudą. Jednak w finale doszłam do wniosku, że powieść jest ciekawym stadium rozwoju głównej bohaterki. Nell, pochodząca z marginesu społecznego staje się podporą dla otaczających ją ludzi,wielbioną przez londyńczyków aktorką, kochającą matką, wierną kochanką.
Polecam wam poznać Nell. Nie da się jej nie polubić.

Tirindeth | 2012-07-05

Z powieściami historycznymi bywa różnie... Często dawne czasy stają się dla autorów tylko tłem, w którym osadzają swoich bohaterów i próbują wmówić czytelnikowi, iż 'to tak właśnie wyglądało setki lat temu'. Tworzenie powieści o czasach, w jakich się nie żyło, jest ciężkim orzechem do zgryzienia i wielu pisarzy poległo w walce z faktami historycznymi. Czy zatem jest szansa na poprawną historycznie, a przy tym pozbawioną nudy i sztywności powieść, która wciągnie czytelnika w wir wydarzeń i zapewni interesującą podróż w minione czasy?

Nell Gwynn była młodą dziewczyną, gdy postanowiła zarabiać na własne utrzymanie i uciec od despotycznej matki. Niestety dla osoby niskiego stanu jedynym możliwie dobrze płatnym zawodem była prostytucja. Nell idzie w ślady swojej starszej siostry, Rose i rozpoczyna pracę w znanym domu rozkoszy u Madame Ross. Niewinna panna szybko pojmuje, że od tej chwili jej życie ulegnie całkowitej zmianie, a obrana droga nie będzie łatwa i bezpieczna. Ale marzy o...

Ewa1971 | 2013-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2013

Zaczynałam ją czytać z zapartym tchem.Jednak pózniej wydała mi się trochę nudna.Akcja cały czas toczyła się wokół nierządu,który uprawiała Nell i teatru.Była również aktorką.Ale od momentu gdy poznała bliżej króla i została jego kochanką,akcja książki nabiera tempa i zaczyna się ją czytać wielką z ciekawością.Piszę to po to by nie zraziła niektórych czytelników.Ogólnie warta przeczytania.Gorąco polecam.Szczególnie końcówka jest super!!!

Haneczka | 2013-10-04
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 04 października 2013

Książka cudowna, brutalna, cyniczna poniekąd, a jednak tchnąca w czytelnika nadzieją.
Początek dość nudny i powolny, ale nie zrażajcie się - później nabiera odpowiedniego tempa :)
Kocham tę historię! CUDOWNA!

Maryann | 2014-02-28
Przeczytana: sierpień 2013

Sięgałam po to dzieło z zaciekawieniem, bo zawsze lubiłam króla Karolka, a Nell Gwynn też wydawała mi się sympatyczną niewiastą - tym większym, że bardzo niewiele na temat tego okresu historii Anglii czytałam.
Nie zawiodłam się. Czytając tę książkę można naprawdę poczuć klimat Londynu czasów Restauracji. I to nie tylko tzw. "wyższych sfer", bo śledząc życie Nell podążamy za nią od zupełnych nizin społecznych, przez świat artystów po królewski dwór. Wiele wydarzeń, mnóstwo szczegółów, plejada historycznych postaci... Generalnie bardzo dobrzem i się to czytało. Choć przyznam, że były chwile, gdy byłam już bliska odłożenia tej książki i postanowienia nie wracania do niej więcej - bo po pierwszych rozdziałach miałam wrażenie, że mam w ręku "Pamiętniki Fanny Hill". Chyba opowieści by to nie zaszkodziło, a całość zyskałaby trochę na jednolitości kompozycji, gdyby Autorka oszczędziła czytelnikom choć trochę z tych "technicznych" szczegółów i naturalistycznych opisów pracy Nell w...

Samash | 2012-08-02
Przeczytana: lipiec 2012

Królewska nierządnica to powieść, a właściwie romans historyczny, którego główną bohaterką jest Nell Gwynn. Bohaterka wychowała się w biednej rodzinie I od najmłodszych lat musiała ciężko pracować. Nell ma siostrę, Rose, która trudzi się najstarszym zawodem świata. Matka bohaterki prowadziła ówczesny bar. Zbierali się w nim najdziwniejsi klienci. Nell, jej siostrę I matkę ojciec zostawił przez co ich rodzicielka zgorzkniała I traktowała je okropnie. Rose uciekła pracować I zarabiać na siebie do przybytku Madame Ross. Nell po ogromnej kłótni z matką uciekła od niej I postanowiła, że nie będzie już dla niej harować. Postanawia, że zostanie panią do towarzystwa, czyli prostytutką. Chce spotkać się z siostrą, która jednocześnie jest jej przyjaciółką, i opowiedzieć jej o swoim pomyśle. Jednakże nie może odnaleźć jej pośród tłumu, który zebrał się w Londynie. Rozpoczęcie akcji powieści pokrywa się z przybyciem króla Karola II po dziesięciu latach bez władcy. Akcja rozpoczyna się 29 maja...

Cornelie | 2012-10-10

Poparta historycznymi faktami książka pani Bagwell to z pewnością powieść ciekawa, nie tylko ze względu na walory historyczne. Czy zwykła dziewczyna, która stała się prostytutką, mogła zajść na same wyżyny śmietanki towarzyskiej? Mogła i zdobyła to.

Nell Gwyn urodziła się, by powiedzieć delikatnie, w ubogim domu. Całe swoje dzieciństwo pracowała. Gdy opuściła ją ukochana siostra, Nell została zdana na siebie. Musiała znosić matkę, która wiecznie ją poniżała i na nic nie pozwalała. Pewnego dnia Nell stwierdziła, że woli się prostytuować i zarabiać na siebie, niż żyć pod jednym dachem z matką. I tak też czyni. Jej pierwszy stosunek z mężczyzną odbył się w trakcie kilku minut, na sianie. Nell zamieszkała wraz z siostrą i stała się jedną z prostytutek. Dzięki temu poznała mężczyzn, którzy pomogli jej osiągnąć późniejszą pozycję.

Nell nie zabawiła długo w domu rozpusty. Ze względu na natarczywe spiskowania Jacka, mężczyznę burdelmamy, który nie tylko ją gwałcił, ale i bił, uciekła z...