Maraton

Wydawnictwo: Novae Res
NovaeRes

Każdy z nas marzył o tym, żeby chociaż raz wywrócić swoje życie do góry nogami. Zniszczyć coś i zacząć budować od nowa. Autor bezkompromisowo kreśli obraz bohatera reprezentującego całe pokolenie ludzi, którzy biegną, ale sami nie wiedzą gdzie. Pokolenie ludzi bez matek i ojców, rzucone samopas, powszechnie głoszących uniwersalne prawdy o życiu. Pokolenie Maratończyków – Niewdzięczników,...

Autor bezkompromisowo kreśli obraz bohatera reprezentującego całe pokolenie ludzi, którzy biegną, ale sami nie wiedzą gdzie. Pokolenie ludzi bez matek i ojców, rzucone samopas, powszechnie głoszących uniwersalne prawdy o życiu. Pokolenie Maratończyków – Niewdzięczników, którzy tak naprawdę gubią się we własnym psyche. Pokolenie, które warte jest tyle samo, ile ich w pełni zaktualizowane telefony komórkowe.

Deo zderzył się z niewidzialną ścianą. Niektórzy mogliby uznać jego życie za spełnione marzenie, ale on czuje tylko gniew. Stoi w miejscu i coraz bardziej zaczyna się dusić. Poczucie osaczenia z każdą chwilą staje się coraz bardziej przytłaczające. Zachlać się na śmierć? Uciec? A może w ostatnim histerycznym ruchu spróbować przebić się na drugą stronę?

Nie jest to łatwa decyzja, szczególnie w sytuacji w której okazuje się, że garnitur stał się twoją drugą skórą, a krawat - od lat zaciskającą się coraz bardziej pętlą.

Przerażająco wnikliwy dramat psychologiczny.

Przemek Corso – felietonista, konferansjer, głos radiowy, autor bajek dla dzieci. Debiutował w 2012 roku powieścią kryminalną „Studium w czerwieni”.

źródło opisu: Novae Res, 2013

źródło okładki: http://zaczytani.pl/ksiazka/maraton,druk

Selekcjonerka | 2015-05-06
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: maj 2015

„Maraton” zawiera wiele niedorzeczności, jakimi ludzie lubią wypełniać swoje życie. Chcieliby, aby ich egzystencja była czegoś warta, oparta na zasadach, ale czynią zupełnie na odwrót, odmawiając przestrzeganiu reguł i użalając się nad swoim beznadziejnym jestestwem, do którego sami się wpędzają swoim bzdurnym zachowaniem. Nie zauważają, że oprócz innych, krzywdzą przede wszystkim siebie, czyniąc własną osobę samotną i skazaną na wewnętrzną pustkę.

Temat, który Przemek Corso obrał w swojej książce jest godny zainteresowania, jednak podczas czytania coś mi zgrzytało i sądzę, że nie przypadł mi do gustu sposób jego przedstawienia. Plusem jest zdecydowanie szybkość, z jaką czyta się książkę (duża czcionka i szerokie marginesy). Pomimo, iż uważam tę pozycję za średnią, nie żałuję poświęconego czasu.

Eulalia Pstryk | 2016-05-17
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 17 maja 2016

"Fight Club" dla ubogich. Och, jak bardzo życie mnie boli, kiedy mam niezłą pracę i za dużo piję, och, jaki jestem sfrustrowany, że ludzie mnie postrzegają jako normalsa i nie widzą mej wewnętrznej zajebistości. Taaa. Szybko się to czyta, ale tak od niechcenia, jakbyś gumę wyżuł i przykleił pod krzesłem.

Marta | 2013-08-05
Przeczytana: sierpień 2013

Już dawno tak bardzo nie wciągnęłam się w żadną historię. Zaledwie kilka godzin i książkę przeczytałam. Od razu zaznaczę, że z wielkim, nie przesadzonym zainteresowaniem. I z wypiekami na twarzy… Maraton Przemka Corso, to naprawdę bardzo dobra literatura. A skoro już na wstępie tak wysoko ją oceniłam, to teraz wypada przejść do argumentów uzasadniających moją opinię.

Przede wszystkim zacznę od wyjaśnienia w skrócie fabuły książki wraz z przedstawieniem jej najważniejszych bohaterów.
Amadeusz czy też po prostu Deo, to facet, którego poznajemy w najmniej sprzyjających okolicznościach, choć ostatnimi czasy dość częstych, gdy to alkohol ma największy wpływ na jego zachowanie, bowiem owy stan upojenia zdaje się nie mieć końca. Bohater sam jednak dostaje nagłego olśnienia, że coś jest nie tak. Był akurat razem ze swoim starszym kumplem-pracodawcą-mentorem Mirkiem w pewnym klubie, poszedł do wc, pijany w sztok, gdy nagle zdał sobie sprawę, że nie jest dobrze, że dalej tak być nie może....

Thrish | 2013-08-07
Przeczytana: 04 sierpnia 2013

Każdy z nas utkwił kiedyś w martwym punkcie. Wiedział, że aby ruszyć trzeba coś zmienić w swoim życiu, albo całkowicie je przekształcić, zacząć żyć od nowa.

Deo stoi w miejscu. Przed nim ściana. Na dodatek jest alkoholikiem. Uświadamia to sobie 24 czerwca o godzinie 23:31, co do sekundy, stojąc nad pisuarem, z czołem opartym o wykafelkowaną ścianę, w toalecie klubu, gdzie wraz z kolegami jest na imprezie. Przekazuje te wieści swoim najbliższym. Ale zarówno jego narzeczona, Marta jak i przyjaciel i szef w jednej osobie, Mirek lekceważą to. Amadeusz nie ma w nich wsparcia. Mimo iż pije codziennie od kilku lat, oni zachowują się jakby tego nie widzieli. Interesują ich tylko ich własne uczucia, a Deo jest odrzucony, samotny, okłamywany, oszukiwany.

Deo prezentuje jeden z rodzajów ludzi we współczesnym świecie. Nie mają oni celu w swoim życiu, albo pomimo iż go osiągnęli nie są szczęśliwi. Maraton jest o tym, że każdego dnia jesteśmy okłamywani, jakie to życie jest piękne. Ale nie...

Lilla Es | 2013-08-13
Przeczytana: 17 lipca 2013

Trudno obiektywnie ocenić dzieło osoby, którą się dobrze zna, ktoś mógłby zarzucić, że jestem nieobiektywna. Najpierw poznałam Przemka, później "Studium w czerwieni", niedawno "Maraton". Książę "połknęłam" w ciągu kilku godzin i cóż, muszę po raz kolejny powiedzieć, że jestem w szoku. Przemek pokazał swoje kolejne oblicze, oblicze zupełnie inne od tych, które znałam, mówię tu o "Studium...", po raz kolejny kilka razy czytając "Maraton" powiedziałam :Przemek kur... Nie będę mówić o treści, moi poprzednicy wystarczająco dużo o niej powiedzieli. Wolę mówić o autorze, który na pewno nieraz mnie zaskoczy, nie tylko mnie. To świetny facet, wie czego chce i wie jak pobudzić do myślenia, wstrząsnąć czytelnikiem i obudzić jego emocje, nie zawsze pozytywne...

letka82 | 2013-10-14
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 2013 rok

Książka w jeden wieczór. Dawno tak nie było :)

alexannp | 2017-12-04
Galahad | 2017-10-21