Asy lotnictwa III Rzeszy

Wydawnictwo: Bellona
historia
adinho

Luftwaffe - klucz do sukcesu Blitzkriegu, bez pilotów nic by nie znaczyła. Autor przedstawia historię asów niemieckiego pilotażu i ich zmagania podczas II wojny światowej. Śledzimy chwile pełne tryumfu w latach 1939-1940, jak i tragiczne miesiące końca wojny, gdy brakowało ludzi i sprzętu, by uchronić Rzeszę przed niszczącymiskutkami ofensywy powietrznej Sprzymierzonych, którzy brali odwet za zbrodniczenaloty Luftwaffe w pierwszych latach wojny. Poznajemy również nieznane, a jednocześnie napisane językiem żywym i ciekawym, historie najlepszych pilotów i dowódców Luftwaffe, ich zalety i przywary, drogę ku pozycji asa lotnictwa. Książka, składająca się z czternastu rozdziałów, zaczyna się od opisu mało znanych początków Luftwaffe, za której utworzenie uważa się dzień 30 stycznia 1933 roku, a która istniała już dużo wcześniej jako tajna i nielegalna struktura wojskowa, zajmująca się pod przykrywką różnych operacji rekrutacją kadr lotniczych i tworzeniem zrębów przyszłej potęgi lotniczej Niemiec.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=3859

osman | 2013-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2013

Zamiast pisać o sukcesach lotników, dokonaniach eskadr, itp. ( co powinno wynikać z tytułu książki)
Autor pokazuje nam w zasadzie wyłącznie afery, zepsucie, walkę o względy, słabość, wady sprzętu, i dokonuje strasznego zaniżenia strat (cywile) obu stron.
Książka dobra jako ciekawostka, ale nie jako kompetentne źródło wiedzy.

Nagengast | 2014-10-19
Przeczytana: 19 października 2014

Odradzam książki tego autora, jako źródło wiedzy historycznej.
Choć autor w przedmowie górnolotnie twierdzi, że „celem tej książki jest spojrzenie na człowieka na tle samolotu”, to jednak tytuł jest całkowicie mylący i nie współgra nawet z chaotyczną treścią książki.
W stosunku do polskiego teatru działań wojennych autor wykazał się niewiedzą, graniczącą z ignorancją.
Polskie lotnicze służby naziemne, nazywa „prymitywnymi” a polską armię lądową krytykuje za działania w „małych kieszonkach” cokolwiek miałoby to oznaczyć.
Powiela propagandowe brednie lotników niemieckich dotyczące pierwszego dnia wojny(str.78)cyt: „Niedaleko Wielunia 30 Stukasów zaskoczyło na otwartym terenie brygadę polskiej kawalerii”(sic!)
W rzeczywistości zbombardowano bezbronne polskie miasto, a zginęło wówczas ponad tysiąc cywilnych mieszkańców Wielunia.
Podkreślić tutaj należy raz jeszcze, że w Wieluniu nie było żadnych polskich jednostek wojskowych ani nawet obrony przeciwlotniczej.
Atak na Wieluń był...

Mictlante | 2015-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2015

Od początku dziwił mnie ten He-111 oraz tytuł. No bo asy lotnictwa bombowego? No mogą być bo i dlaczego nie. Gdy zacząłem czytać to już w ogóle zgłupiałem gdyż nawet o tych "bombowcach" nie było wzmianki. Bohatersko, jako zdolny inżynier, którym jestem, postanowiłem przeczytać tytuł oryginalny. No i wszystko się wyjaśniło. Przetłumaczony wprost idealnie oddaje zawartość książki. Przyznam, że w połowie książki odkryłem, że taka pozycja ma rację bytu na tym świecie. Gdyż do tej pory nikt jakoś nie schylił się właśnie nad dowództwem Luftwaffe. Parę błędów i nieścisłości co prawda można znaleźć. Styl pisania o Goeringu jako o tłustej świni także z bólem można przetrawić. Jednak chyba nie kochać nazistów ani opowiadać o bitwach ta książka ma za zadanie. A to co ma robić to robi tak, że "może być".

Adam Antczak | 2015-08-26
Grzecho | 2014-11-29