1941. Blitzkrieg w Rosji

Wydawnictwo: Bellona
3 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
Michał

Autor opisał przebieg największej w dziejach współczesnej wojskowości operacj militarnej - wojnę Trzeciej Rzeszy przeciw ZSRR. Została przybliżona nie tylko poprzez podanie faktów i wydarzeń kształtujących jej przebieg, lecz przede wszystkim ukazując postacie niemieckich dowódców najwyższego oraz średniego szczebla, którzy byli za nie odpowiedzialni i których decyzje bezpośrednio wpływały na...

Została przybliżona nie tylko poprzez podanie faktów i wydarzeń kształtujących jej przebieg, lecz przede wszystkim ukazując postacie niemieckich dowódców najwyższego oraz średniego szczebla, którzy byli za nie odpowiedzialni i których decyzje bezpośrednio wpływały na przebieg frontowych działań.

Książka podzielona jest na dwie przeplatające się ze sobą części - opis przebiegu operacji oraz biogramy dowódców. Ilekroć w tekście głównym pojawia się nazwisko ważnej postaci, autor przerywa narrację dotyczącą frontowych działań i przybliża czytelnikowi osobę danego dowódcy.

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona, 2012

źródło okładki: http://www.bellona.pl/

adamats | 2017-04-02
Przeczytana: 01 lutego 2017

„Gdy nic nie przychodzi do głowy,
a człek samotny w środku dnia,
na pomysł PR wpada, choć nie nowy,
by zapchać dziurę, co bez dna. (…)

Jakiś kawałek, fragment tekstu,
coś z pustej głowy wydobyć chce...
I wreszcie wpada na pomysł niekiepski:
w duecik złączy gwiazdy dwie!”
Przywołałem fragment tekstu piosenki „Duety” z repertuaru Macieja Maleńczuka, bo tekst tej piosenki, jak nic innego, znakomicie oddaje moje odczucia w trakcie i po lekturze „Blitzkriegu w Rosji” Samuela „dablju” Mitchama Juniora. Skąd takie skojarzenie? Postaram się wyjaśnić. Wprawdzie nie jest to – znienawidzony przeze mnie – przypadek, kiedy słabo znany autor „podkleja” się pod DUŻE NAZWISKO, ale już samo nazwisko Pana autora – Juniora - powinno dać mi do myślenia, że może to być przerost formy nad treścią. Nie dało, bo interesuję się historią II WŚ i wyszukuję i czytam dużo na ten temat i liczę, że skoro coś wydaje się w formie drukowanej, to jest tego warte. A podtytuły brzmiały kusząco: „Generałowie Hitlera”...

Piłsudczyk86 | 2015-01-24
aga | 2017-06-03