Trzy utwory z czasów Sejmu Wielkiego: Tron dla próżnej powagi, szlachta do poddaństwa; Gowórek herbu Rawicz; Rzepicha, matka królów

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Badań Nad Wiekiem Osiemnastym". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Collegium Columbinum
historyczna
MacG

"Franciszek Salezy Jezierski jest (...) jedną z najwybitniejszych postaci osiemnastowiecznej kultury polskiej. (...) Najbardziej twórczy pod względem literackim etap w życiu Jezierskiego trwał bardzo krótko i toczył się pod dominującym wpływem przełomowego wydarzenia społecznego i politycznego, jakim był Sejm Wielki. (...) Ten niedługi okres natężonej aktywności twórczej wystarcza mu, by zająć znaczące miejsce w dziejach kultury polskiej. Stało się tak dlatego, iż jego pisma, choć ściśle związane z bieżącą chwilą polityczną, bardzo często (...) wymykają się spod jej przemożnej (...) presji, wkradają w świat estetycznych i intelektualnych wartości ponadczasowych"

źródło opisu: Wstęp (oprac. Bronisław Treger)

źródło okładki: http://www2.filg.uj.edu.pl/~wwalecki/collegium.php...»

MacG | 2014-01-26