Promethidion. Rzecz w dwóch dialogach z epilogiem

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Nasza Biblioteka". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
klasyka
Dominika

Poemat Norwida w opracowaniu Mieczysława Inglota.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

czytający | 2017-03-10
Przeczytana: 10 marca 2017

Duch prometeuszowego potomka zaintrygował mnie swoją powierzchowną ekscentrycznością na tyle poważnie, że postanowiłem dokładniej zbadać jak się ma w rzeczywistości "Rzecz w dwóch dialogach z epilogiem". Przy okazji odkryłem niezwykły słowotok jego autora, prowadzący gdzieś na szczyty proroczych wyznań. Ale te doznania nie przyprawiły mnie o przyspieszony puls. Wręcz przeciwnie. Nie potrafiłem uwierzyć, że słowo jest testamentem czynu a jednocześnie z zatroskaniem odnotowałem fakt, że idea cyrkulacji piękna, która mogłaby mnie zafascynować, okazała się nużąca. Czyżbym nie dorósł do tego aby podziwiać oryginalną architekturę "Promethidiona"? Czy mówienie o narodowych sprawach z tak wielkim artystycznym zacięciem, okazało się dla mnie barierą nie do przebycia? Jeśli tak jest, to postaram się oddalić na dłuższy czas od tematyki antycznych natchnień, serwowanych mi przez Cypriana Kamila Norwida.

Trzymam przed sobą wzniosły katechizm narodowych zamierzeń. Ujęty w krótkim poemacie...

mieszka | 2016-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2016

"Bo nie jest światło, by pod korcem stało,
Ani sól ziemi do przypraw kuchennych,
Bo piękno na to jest,by zachwycało
Do pracy,praca,by się zmartwychwstało"

wicher_Lab | 2016-08-10

Norwid jest przepastny. Czytanie tego człowieka, to jak ocieranie się o największe treści, jakie mogą powstać w polskim języku. Nie wyobrażam sobie słów o większej mocy u Polaka.

kawusiowa5 | 2012-08-19
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Poezja

Jego opinia nieraz do mnie wraca: kiedy się robi coś z miłością, tworzy się piękne rzeczy.

RLG | 2018-06-13
Na półkach: Poezja, Przeczytane