Mickiewicz, poezja romantyczna
poezja

Wybór najważniejszych najważniejszych tekstów naszego wieszcza. Wydanie Biblioteki Narodowej.

Mylengrave | 2014-07-20

Ciężko ocenić obiektywnie wybór poezji Mickiewicza. Lubię jego styl, wyraziste metafory, podobieństwa do Shakespeare'a. Niemniej jednak, nie jest to raczej twórczość, po którą sięgnęłabym w wolnym czasie. Kojarzy się ze szkolną lekturową rutyną i pytaniami pod tytułem "co poeta miał na myśli?". Niemniej jednak uważam, że wielka szkoda, bo mickiewiczowski geniusz sporo traci przez to zaszufladkowanie. Każdy "musi", przez co nie każdy potem stwierdza, że warto. Polecam, najlepiej do Mickiewicza podejść jako dorosły, wyedukowany człowiek. Biblioteka Narodowa jak zwykle raczy nas doskonałymi przypisami, które wielce ułatwiają odbiór.

KiNGa | 2015-06-08
Przeczytana: 07 czerwca 2015

Tomik jest bardzo różnorodny, zawiera pełen wachlarz tematyczny, od wierszy okresu rosyjskiego począwszy, następnie poprzez sonety, aż po bajki.

"Już był w ogródku, już witał się z gąską...." - to nic innego jak bajka "Lis i kozioł" (dodana w cytatach). Czasem nawet sami nie wiemy, że cytujemy poezję Mickiewicza.

Goszka | 2015-05-19
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 19 maja 2015

Boże, miej mnie w swej opiece na sesji. Choć uwielbiam Mickiewicza całym swoim jestestwem, to jednak spamiętać cały ten tomik jest nieludzkim wyczynem. Tematy typowe dla naszego narodowego wieszcza - miłość, ojczyzna, bóg. Wszystko to pięknie opakowane w gładkie słowa.

LordVaderJunior | 2017-04-28
dymitrop | 2017-03-26