Ekstremalna ekspozycja. Sprawdź, co się kryje za bezpiecznymi granicami podręcznikowych reguł fotografii

Tłumaczenie: Piotr Cieślak
Wydawnictwo: Galaktyka
Extreme Exposure. Advanced Techniques for Creative Digital Photography
poradniki
Anarriel

Nuży cię przestrzeganie utartych reguł fotografii? Książka Ekstremalna ekspozycja jest antidotum na rutynę i nudę; sposobem, który pozwoli ci wyrwać się z objęć schematu i poznać świat fascynujących fotograficznych możliwości, jakie stwarzają skrajne ustawienia przysłony i czasu naświetlania. Dzięki niej odważnie wkroczysz w świat niekonwencjonalnej fotografii i zaczniesz robić zdjęcia, obok...

Nuży cię przestrzeganie utartych reguł fotografii?

Książka Ekstremalna ekspozycja jest antidotum na rutynę i nudę; sposobem, który pozwoli ci wyrwać się z objęć schematu i poznać świat fascynujących fotograficznych możliwości, jakie stwarzają skrajne ustawienia przysłony i czasu naświetlania. Dzięki niej odważnie wkroczysz w świat niekonwencjonalnej fotografii i zaczniesz robić zdjęcia, obok których nie sposób przejść obojętnie!

- Chwytanie w kadrze wydarzeń tak dynamicznych, że nie sposób zarejestrować ich gołym okiem.
- Fotografowanie mrocznych zaułków, fajerwerków i trajektorii gwiazd na nocnym niebie przy użyciu długich czasów naświetlania.
- Techniki zmniejszania głębi ostrości za pomocą jasnych obiektywów i ciekawych gadżetów, takich jak Lensbaby.
- Fotografowanie z nieskończoną (niemal!) głębią ostrości.

David Nightingale to zawodowy fotografik, którego prace były zamieszczane w wielu publikacjach. Jest współwłaścicielem firmy Chromasia, zajmującej się fotografią artystyczną i komercyjną, a także wykładowcą w Perfect Picture School of Photography www.ppsop.com). Jego blog fotograficzny, znajdujący się pod adresem ww.chromasia.com/iblog, zdobył wiele wyróżnień i nagród.

O ekspozycji wielu z nas myśli, że wystarczy, jeśli jest poprawna. Chociaż dzięki temu
uzyskamy dobrze naświetlone zdjęcia, dobranie zależności między przysłoną a czasem
naświetlania możemy potraktować również jako wyzwanie umożliwiające osiągnięcie
interesujących, niebanalnych efektów. Autor książki próbuje nas tego nauczyć. Podpowiada, jak uzyskać zdjęcia zamrożonego, ale też rozmazanego ruchu; pokazuje wpływ przysłony na głębię ostrości i jak można w twórczy sposób wykorzystywać tę wiedzę.
Marcin Grabowiecki, Fotopolis.pl

źródło opisu: strona wydawcy: http://www.galaktyka.com.pl/product,,461.html

źródło okładki: http://www.galaktyka.com.pl/product,,461.html

aneheli | 2014-02-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Pratchett
Przeczytana: 16 lutego 2014

Z poziomu średnio zaawansowanego fotografa nic ciekawego, w sumie zaciekawiły mnie tylko 3 strony.
Sądziłem że książka faktycznie pokaże co kryje się za bezpiecznymi granicami i dowiem się jakiś ciekawostek lecz niestety nie sprostała. Powinna nazywać się "bezpieczne granice fotografii". I już na pierwszej stronie mamy błąd, zdjęcie robione obiektywem 70-200mm przy ogniskowej 20mm. Brakuje jej wiele w samych opisach zdjęć, jest sporo odnośników do odległości hiperfokalnych i działkach EV a nikt nie pokwapił się zamieścić prostych tabel dzięki którym można by to wszystko zobrazować.
Dla początkujących może być ale tak czy siak są na rynku lepsze pozycje.

| 2013-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2013

Dobra dla bardzo początkujących w dziedzinie fotografii - osobiście nie wyniosłem z niej zbyt wiele. Poza tym, że pooglądałem ładne zdjęcia. ;)

Daga | 2017-01-19
hunter | 2016-01-23