Świat Judyty

Wydawnictwo: Sonia Draga
The Land of Decoration
literatura piękna
Ag2S

„W moim pokoju jest świat”, mówi Judyta McPherson, osierocona przez matkę 10-letnia narratorka powieści. „Zrobiony jest z rzeczy, których nikt nie chciał, i z rzeczy, które należały do mojej mamy, i które mi zostawiła”. Świat jest miniaturową repliką krainy mlekiem i miodem płynącej, w której nastanie po Armagedonie Judyta wierzy. Dziewczynka spędza w swoim pokoju całe dnie, ograniczona przez religijny fundamentalizm ojca, który zakazuje jej uczestniczyć w szkolnych imprezach i spędzać czas w niezbyt dobranym towarzystwie członków jej kościelnej grupy.
Dla Judyty wszystko to mieści się w granicach normalności. Dopiero kiedy staje się celem ataków klasowego tyrana, nadciągający nieuchronnie Koniec zaczyna traktować osobiście i lękać się go naprawdę.

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga Sp. z o.o., 2013

źródło okładki: www.soniadraga.pl

Gutka | 2019-04-13

Judyta zabrała mnie do swojego świata😊spoko książka

To pierwsza książka tej autorki jaką próbowałam czytać. Do lektury zachęcił mnie opis na okładce. Zapowiadało się świetne psychologiczne dzieło. Niestety treść jest nudna, na każdej stronie coraz bardziej. Nie doszłam nawet do stu stron.
Gdyby ilość stron była mniejsza też pewnie bym nie doczytała.
Nie polecam tej książki, ale każdy ma inne upodobania.
Czytaliście?

Anna | 2016-12-29

Świetna, wciągająca książka. Bardzo w moim guście. Nieco specyficzna, troszkę psychodeliczna z wyśmienitym pierwszoosobowym narratorem, czasem zaskakująca. Wzbudzająca emocje i skłaniająca do refleksji, na pewno warta uwagi nawet dla osób, które nie przepadają za tego typu książkami.

ula | 2016-12-03
Przeczytana: 29 listopada 2016

To książka o dziesięcioletniej dziewczynce, która jest jednocześnie narratorką powieści. Po śmierci matki, wychowaniem Judyty zajmuje się ojciec, który nie zwracając uwagi na opinię innych, stara się za wszelką cenę zapewnić córce bezpieczeństwo. Nie rozmawia zbyt wiele z córką, ale za to codziennie czytają razem Biblię oraz głoszą ewangelię, chodząc od domu do domu. Dziewczynka jest szykanowana i wyśmiewana przez chłopców ze swojej klasy, którzy na czele z Neilem codziennie pukają do jej domu, a potem uciekają. Wrzucają też do ogrodu kamienie i butelki.
Mimo wielokrotnych zgłoszeń na policję, ojciec nie umie temu zaradzić.
Dziewczynka chciałaby, żeby tato ją przytulił i pocałował na dobranoc, ale on jest raczej chłodny i chce tylko, by była bezpieczna. Dlatego też buduje ogromny płot przed domem.
"Był taki jeden dzień, kiedy myślałam, że tato mnie kocha" /cytat z książki/.
Judyta wierzy w Boga i rozmawia z Nim. Z resztek niepotrzebnych papierków i materiałów stworzyła w swoim...

Mońcia_POCZYTAJKA | 2016-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2016

Tytułowy "Świat Judyty" to rzeczywistość, w której żyje 10-letnia Judyta McPherson. Jej mama umarła zaraz po porodzie i córka nie przestaje obwiniać się o jej śmierć. Dziewczynka mieszka w niewielkim domu ze swoim tatą - Johnem. Razem czytają i interpretują Biblię, uczestniczą w spotkaniach Braci, próbują przekonywać innych ludzi do swojej wiary. To powoduje, że mają wielu nieprzychylnych sąsiadów, dzieci dokuczają Judycie w szkole. Przejawia się to jawną agresją, która coraz bardziej się nasila. Dochodzi do przykrych incydentów i niszczenia mienia rodziny. Na liczne apele Johna policja zdaje się być bezradna, a może po prostu nie chcą pomóc...

Po powrocie ze szkoły Judyta chroni się w swoim świecie. W pokoju stworzyła sobie własną Ziemię Obiecaną na kształt biblijnego raju. Wyobraźnia dziewczynki jest tak ogromna, że dziecko bez trudu potrafi wyczarować swoimi zwinnymi paluszkami przeróżne przedmioty. Jak sama mówi: mój świat "zrobiony jest z rzeczy, których nikt nie chciał, i z...

renavera | 2015-11-25

Kolejna książka z nurtu literatury o dorastaniu w ograniczającym środowisku. Czytało się książkę dość ciekawie, przyjemny sposób na spędzenie popołudnia.

Kohana | 2015-10-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 15 września 2015

Świat Judyty to bardzo obiecujący debiut pani McCleen. Rozwój wydarzeń śledzimy z punktu widzenia 10-cio letniej dziewczynki. Czasami sposób opisywania wydaje się za bardzo złożony i poetycki jak na tak młodą osobę, czasami usilnie dziecinny, ale kto pamięta o czym myślał, gdy oglądał z pasją Dragon Balla. Szczególnie, jeżeli przyjmiemy, że Judyta jest również wymówką, po to żeby ukryć prawdziwe problemy ze świata dorosłych, poznawane przez podsłuchiwanie rozmów, czy obserwację tatę przez szparę w drzwiach.
Tekst podzielony jest na wiele krótszych rozdziałów, które czyta się trochę jak pamiętnik głównej bohaterki. Całość jest przejrzysta i przyjemna dla oka. Nie mam pojęcia, dlaczego pani Kataryna przetłumaczyła wyłącznie imię Judith - może omijanie późniejszych kłopotów w deklinacji, może sprawa marketingowa (tytuł).

Fabuła bywa poruszająca. Nie szukałam interpretacji, czy Judyta naprawdę ma super moc, czy rozmawia z Bogiem, czy też z własnym...

Bbachna | 2015-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2015

Pod przykryciem codzienności, dylematów religijnych i emocjonalnych ukryte jest niewinne serce dziewczynki, które musi sprostać życiowym trudom. Opowieść nie tylko zawiera elementy filozoficzne, ale również stanowi małe studium psychiki dziecka. Początkowo może dziwić dojrzałość światopoglądowa 10-letniej Judyty. Jest ona jednak dziewczynką wychowaną w specyficznych warunkach, które wpłynęły na jej dojrzałe poglądy.
Opowieść pełna jest zaskakujących zdarzeń, które zmuszają do refleksji nad sensem wiary i religii. Mimo wagi opowiadanej historii czyta się ją lekko. Osobiście gorąco polecam.

Wiesia | 2014-05-31

31/2014

witcherrie | 2014-05-13
Przeczytana: 11 maja 2014

Książka nie spodobała mi się.
Możliwe, że po prostu nie zrozumiałam punktu widzenia narratorki, motywów jej zachowania. A to pewnie dlatego, że ja już nie mam 10 lat i nie rozumiem czegoś takiego jak wstyd przed zapytaniem o cokolwiek.
Może nie spodobał mi się sposób pisania autorki-zbyt filozoficzny jak na 10-latkę?