Moja siostra mieszka na kominku

Tłumaczenie: Donata Olejnik
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
My Sister lives on the Mantelpiece
Ag2S

Od tamtego wydarzenia dziesięcioletni Jamie nie płakał ani razu. Chłopiec wie, że powinien – przecież Jasmine płakała, i mama, a tacie zdarza się to do dziś. Roger wprawdzie nie uronił ani jednej łzy, ale to w końcu kot, poza tym nie znał Rose aż tak dobrze. Wszyscy dookoła zapewniali, że czas leczy rany, tylko że to jedno z tych kłamstw powtarzanych przez dorosłych, gdy nie wiedzą, co...

Od tamtego wydarzenia dziesięcioletni Jamie nie płakał ani razu.
Wszyscy dookoła zapewniali, że czas leczy rany, tylko że to jedno z tych kłamstw powtarzanych przez dorosłych, gdy nie wiedzą, co powiedzieć. Minęło już pięć lat, a jest jeszcze gorzej: tata wciąż pije, mama zniknęła, a Jamie został z pytaniami, na które sam musi sobie odpowiedzieć.
Ta historia to właśnie jego opowieść. To niewyobrażalnie prawdziwa i wzruszająca relacja z wysiłków małego chłopca, próbującego zrozumieć tragedię, która rozbiła jego rodzinę.

źródło opisu: Papierowy Księżyc, 2016

źródło okładki: Papierowy Księżyc, 2016

Gosia | 2016-11-10
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 09 listopada 2016

Intrygujący tytuł, pisarski debiut Annabel Pitcher i pozytywne opinie - to wszystko skłoniło mnie do zdobycia tej książki.
Debiut świetny. Tak powinno się pisać książki. Wiarygodna historia, sporo emocji, obserwacji, przemyśleń, delikatne wskazanie na najważniejsze wartości.
To historia szczęśliwej niegdyś rodziny, w której jeden nieszczęśliwy moment zaważył na tym, że wszystko się posypało. W zamachu bombowym ginie jedna z bliźniaczek. Po tej tragedii rodzina nie potrafi się podnieść. Rodzice nie mogą się pogodzić ze śmiercią córki i należycie jej pożegnać. Rozpacz powoduje, że zasklepiają się w swoim bólu. Oddalają się od siebie. Ojciec zaczyna pić, matka nawiązuje romans, porzuca rodzinę i rozpoczyna nowe życie, a dzieci starają się jakoś sobie radzić.
Narratorem jest 10-letni Jamie, który nawet nie potrafi odprawić żałoby, bo właściwie nie pamięta siostry. Dopiero śmierć ukochanego kota uzmysławia mu przez co przechodzili rodzice i siostra.
Naiwność i prostota dziecięcej...

Agnieszka | 2014-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2014

Kochani dziś chcę poruszyć trudny temat jakim niewątpliwie jest śmierć dziecka.Śmierć bliskiej osoby sama w sobie jest najcięższym przeżyciem jakie nas spotyka.Jednak z czasem okres żałoby mija i staramy się żyć dalej tłumacząc sobie,że nasz bliski przeżył długie piękne życie,a teraz cieszy się szczęściem wiecznym.Ta świadomość przynosi nam ukojenie i pociechę. Takie pojmowanie śmierci jest pomocne lecz tylko wówczas kiedy odchodzi osoba starsza.Natomiast nie ma swojego odzwierciedlenia w przypadku śmierci małych, niewinnych dzieci.No bo jak wytłumaczyć sobie śmierć małej istotki, przed którą całe życie jeszcze przed chwilą stało otworem.Dziecka,którego światełko życia zgasło zanim jeszcze tak naprawdę zdążyło zapłonąć. Świat rodziców dotkniętych tak wielką tragedią legnie w gruzach. Pogrążeni w swoim ogromnym smutku i bólu,który rozrywa im serce i duszę zapominają o całym świecie.Ich świat zaczyna się i kończy na zmarłym dziecku.Jest to jak najbardziej zrozumiałe,gdyż bardzo ważne...

książek: 1925
Marta | 2013-07-12
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 28 czerwca 2013

Powieść „Moja siostra mieszka na kominku”, debiut brytyjskiej pisarki Annabel Pitcher, szturmem wdarła się do świata literatury. Na polskim rynku wydawniczym książka ukaże się już na dniach pod szyldem wydawnictwa Papierowy Księżyc.
Każdy radzi sobie ze strata w indywidualny sposób. Nie ma jednej, sprawdzonej metody, która pozwoli oswoić i uspokoić wszystkie uczucia kotłujące się w człowieku. Pewne jest tylko to, że okres żałoby to najtrudniejszy czas, który kiedyś musi się skończyć, bo czas leczy rany, a łzy w końcu wysychają. Ale Jamie wie, że wszelkie słowa pocieszenia to bzdura, kolejne kłamstwa dorosłych. Od śmierci Rose minęło przecież już pięć, a z czasem w jego domu było tylko gorzej. Jego siostra mieszka w urnie stojącej na kominku. Wszyscy plączą, on nie płakał nigdy. Nie pamięta Rose, więc nie jest mu smutno z jej powodu. Za to jest mu przykro, bo rodzice przestali się interesować nim i Jasmine. Tata za dużo pije, mama znalazła sobie nowego faceta i postanowiła opuścić...

Anna | 2016-11-21
Przeczytana: 20 listopada 2016

Od dawna chciałam przeczytać tę książkę i wreszcie ją kupiłam, ale nie dla siebie, tylko z myślą o wnuczce. Jednakże z uwagi na tematykę postanowiłam sprawdzić czy jest to odpowiednia lektura dla 11-latki ... no i wsiąkłam na kilka godzin.

Problem straty najbliższej osoby to ogromna trauma, zwłaszcza dla rodziców, którzy tracą ukochane dziecko. Ale nie każdy przeżywa tę stratę tak samo; nie można oczekiwać głębokiej żałoby od 5-letniego dziecka, nierozumiejącego w pełni zaistniałej tragedii.
Jamie nie płakał po śmierci siostry, która zginęła w zamachu terrorystycznym w Londynie; została mu jeszcze Jas, bliźniacza siostra zmarłej. Nie może jednak zrozumieć, dlaczego na kominku w salonie stoi urna ze spopielonymi szczątkami Rose, dlaczego ojciec zaczął pić, a mama odeszła z terapeutą, dlaczego od pięciu lat - 9 września - ojciec płacze i stawia przed urną smakołyki, ogląda dawne zdjęcia i znowu pije, dlaczego nie jest już tak jak było dawniej - radośnie, rodzinnie i wspólnie....

Piotr | 2014-01-13
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 13 stycznia 2014

O książce słyszałem wiele dobrego i z wielkim ociąganiem postanowiłem po nią sięgnąć, dzieląc sobie przyjemność już od początku lektury. Od dawna zwracam uwagę na udane debiuty, ale niestety często są one przereklamowane. Tytuł potwornie mnie intrygował, ale samej okładki nie odbieram jako zbyt udanej. Tym razem nie zawiodłem się na powieści, a posiłkowałem się recenzjami blogerów. Autorka poszła w dużą oryginalność opowieści, co było przemyślane i jednocześnie dobrze napisane.
Poznajemy świat widziany oczami dziesięciolatka, którego spotkała straszna tragedia. Jego siostra zginęła w czasie wybuchu bomby podrzuconej przez muzułmańskich zamachowców. Jami obserwuje świat dorosłych i nie potrafi zrozumieć przemian, które zachodzą w jego rodzicach. Sam zaprzyjaźnia się z Sunyą, która jest muzułmanką. Obydwoje wiele dzieci, ale również wiele łączy. Tylko jak ukryć tę przyjaźń przed ojcem Jamiego, który wręcz dyszy nienawiścią do ludzi wyznających islam?
Młoda autorka miała doskonały...

magda | 2014-09-10

Annabel Pitcher- brytyjska pisarka. Moja siostra mieszka na kominku jest jej debiutancką powieścią. Książka trafiła na listy bestsellerów, uzyskała nominacje do kilku prestiżowych nagród i okrzyknięto ją jednym z najlepszych debiutów angielskiej prozy ostatnich lat.

Kiedyś Jamie był szczęśliwy, miał kochających rodziców i dwie siostry-bliźniaczki, Rose i Jasmine. Niestety rodzinę chłopca dotknęła ogromna tragedia, która zmieniła wszystko – w wyniku bomby podłożonej przez muzułmańskich terrorystów zginęła jedna z dziewczynek - Rose. Od tamtego wydarzenia minęło prawie pięć lat, a mimo to rodzice Jamiego wciąż nie pogodzili się ze stratą córki. Są zrozpaczeni, straszliwie cierpią i zamykają się w swoim bólu. Z każdym dniem też coraz bardziej się od siebie oddalają. W końcu matka odchodzi do innego mężczyzny, a ojciec coraz częściej topi smutki w alkoholu. Dziesięcioletni Jamie czuje się zagubiony, nie potrafi odnaleźć się w tej sytuacji i nie pojmuje dlaczego życie zwyczajnie nie...

grażyna | 2014-06-11
Przeczytana: 2014 rok

Wzruszająca książka. Historia pewnej tragedii rodzinej opowiedziana przez dziesięcioletniego chłopca Jamiego. Jego emocje po odejściu matki wydaja się być olbrzymie. Jego straty - najpierw siostra, potem matka, a na końcu Roger, oraz niełatwe relacje z ojcem nie zawsze dobrze wpływają na chłopca. Jedynie siostra Jasmine oraz koleżanka Sunya odrobinę osładzają mu życie. Pewien incydent zmienia również podejście ojca do dzieci. Przeczytajcie bo warto.

Monika | 2015-08-14
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 30 lipca 2015

"Spieszmy się kochać ludzi..."
Oczywiście, szanujmy swoich zmarłych, tych, którzy odeszli pozostawiając piekący ból w naszych sercach. Ale mocniej skupmy się na tych żyjących, oni wciąż łakną naszej miłości, wciąż są obecni tu i teraz.
Książka zdecydowanie dobra, z mocnym przesłaniem. Jednak podobała mi się znacznie mniej niż większości Czytelników.

kasandra_85 | 2013-06-14
Przeczytana: czerwiec 2013

Isadora | 2013-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2013

Śmierć dziecka to najpotworniejsza tragedia, jaka może spotkać rodziców. W jednej chwili wszystko inne przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie; świadomość, że powstałej pustki nikt i nic nie wypełni, przytłacza, wywołuje fizyczny ból, rodzi niewyobrażalną rozpacz, tęsknotę, która nigdy nie zostanie zaspokojona i pulsujący ból, który będzie towarzyszył do końca naszych dni. Odgradzamy się od życia murem, spoza którego nie widać świata, nie widać najbliższych i ich cierpienia. A przecież nie jesteśmy w naszej żałobie sami - często są jeszcze dzieci, które również muszą zmierzyć się ze śmiercią rodzeństwa. W jaki sposób one radzą sobie z traumą, która kładzie się cieniem na ich dalszym życiu?

"Moja siostra mieszka na kominku" to przejmująca opowieść dziesięcioletniego chłopca, którego rodzina doświadczyła straty najboleśniejszej z możliwych. Przed pięciu laty Rose, siostrzyczka Jamiego i Jasmine, zginęła od wybuchu bomby podłożonej przez muzułmańskich zamachowców w czasie rodzinnego...