Przysłowia innych narodów

6 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
poradniki

Zbiór około 4000 przysłów różnych narodów świata. Znaczną ich część stanowią przysłowia z egzotycznych zakątków i odległych nam kulturowo i geograficznie krajów: arabskie, perskie, tureckie, gruzińskie, mongolskie, chińskie, malajskie, ludów Afryki. Zestawione w grupy tematyczne hasła dotyczą najistotniejszych spraw w życiu człowieka i jego relacji ze światem zewnętrznym.

Tamanna | 2014-04-07
Przeczytana: 19 grudnia 2012

Książeczka maleńka. Na okładce reprodukcje malarstwa. Botticelli, Modigliani, Renoir itd. Od dziecka przepadam za aforyzmami. Literatura w pigułce. A pod złotą myślą (czasem zresztą dość drewnianą) rozpoznać można nazwiska ulubieńców, nieznanych mi osób, których - poznawszy ich jedną wybraną myśl- zaczynałam szukać. Tu szukałam znowu Indii. I rozczarowałam się. Indyjskich przysłów tu niewiele. Przeważają chińskie i arabskie. Dlaczego tak jest, zrozumiałam sprawdzając, skąd je wzięto. Szukano w różnych zbiorach, ale indyjskie tylko w "Mądrościach z palmowego liścia".
Przedstawię tu indyjskie przysłowia, nawet jeśli czasem niektóre myśli brzmią dość oczywiście. Bawi mnie wyszukiwanie specyfiki, używania w przysłowiach indyjskiego kolorytu typu tygrysów itd Oburza mnie sposób patrzenia na kobietę, ale czy to tylko indyjskie spojrzenie? W sumie wybór indyjskich przysłów rozczarowuje. Szukam na półce "Mądrości z palmowego liścia" (może to powinnam przedstawić?). Wybrałabym z nich...

Agnieszka | 2015-11-13
Mekare76 | 2012-11-29