Milczenie gwiazd. Poszukiwania pozaziemskiej inteligencji

Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The eerie silence
Ag2S

W 1950 r. Frank Drake skierował radioteleskop ku gwiazdom w nadziei, że uda mu się odebrać sygnały pochodzące od obcych cywilizacji. W ten sposób zaczął się jeden z najśmielszych naukowych projektów w historii – SETI. Jednak mimo, iż od tamtego czasu nieustannie nasłuchujemy w oczekiwaniu na wiadomość od pozaziemskiej inteligencji, jedyną odpowiedzią jest tajemnicza cisza – tajemnicza, ponieważ wielu naukowców jest głęboko przekonanych, że Wszechświat musi wręcz kipieć życiem. Czy to możliwe – zastanawia się Paul Davies – że szukamy w złym miejscu, w nieodpowiednim czasie, w niewłaściwy sposób?

Uczestniczący w programie SETI od trzech dekad Paul Davies przewodzi SETI Post – Detection Taskgroup, której zadaniem jest opracowanie działań na wypadek gdybyśmy rzeczywiście zyskali dowody na istnienie pozaziemskiej cywilizacji. Davis uważa, że dotychczasowe poszukiwania zawiodły, ze względu na antropocentryczny sposób myślenia naukowców, wierzących, że obcy muszą wyglądać, myśleć i zachowywać się tak samo, jak my. W swojej błyskotliwej i prowokującej książce „Milczenie gwiazd” analizuje dotychczasowe badania i stara się odgadnąć, w jaki sposób może próbować komunikować się z nami pozaziemska inteligencja i jak powinniśmy odpowiedzieć na jej wezwanie.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Oficjalna recenzja
skygge książek: 594

Halo, kosmos. Jest tam kto?

Czy kiedykolwiek doczekamy się odpowiedzi z innej planety? Czy to, że kosmos milczy jest naszą winą, bo nie potrafimy wyjść poza zamknięty tok rozumowania? Według Paula Daviesa - po trosze tak. Autor jednak nie należy do szalonych naukowców, zatwardziałych fanów science fiction czy ufologów, który wypatrują tajemniczych spodków. To osoba błyskotliwa i zabawna, która poszukuje rozwiązania. Przy czym nie stara się nas przekonać do swoich racji, tylko otworzyć zakonserwowany umysł oraz porzucić wszelkie ograniczenia. To przynajmniej można wysnuć z jego książki „Milczenie gwiazd: W poszukiwaniu pozaziemskiej inteligencji.”

Podstawą do sięgnięcia po ten temat była instytucja SETI [Search for Extraterrestrial Inteligence] oznaczającej poszukiwanie pozaziemskiej inteligencji. To swoisty hołd dla badacza Franka Drake’a, pierwszego wolnomyśliciela w dziedzinie astrofizyki.

Myślenie SETI wymaga od nas porzucenia wszelkich koncepcji na temat natury życia, umysłu, cywilizacji, technologii i przeznaczenia społeczności. W skrócie oznacza to, że musimy wyobrazić sobie niewyobrażalne.

„Milczenie gwiazd” ma w sobie zalety, które powinna mieć każda współczesna literatura popularnonaukowa: porządek, lekkość w treści, przystępność i przede wszystkim swoisty przymus do wyciągnięcia własnych wniosków.

Autor podaje kilka możliwości, wniosków, teorii, nie tyle swoich, co osób z różnych środowisk – od ścisłych umysłów po gwiezdnych marzycieli. Nic nie dementuje, z nikogo nie żartuje, szanuje zdanie każdej jednostki. Podaje kilka punktów widzenia, samemu będąc jedynie biernym obserwatorem. To czyni te rozważania nie tyle naukowymi, co społecznymi na temat najbardziej nurtującego nas pytania: Czy jesteśmy we wszechświecie sami?

Wierzysz w inne ziemie czy nie? Zapewne każdy z nas został zapytany o to przynajmniej raz. Davies wszystko podsumował oraz odpowiedział z trzech punktów widzenia (naukowca, filozofa i marzyciela), a pod każdą z nich podpisuję się obiema rękami i nogami. A jaka jest ich treść? Żeby nie zdradzać powiem tylko, że przyjemnie zaskakująca.

Katarzyna Barańska

ZielonaCytryna | 2013-03-26
Przeczytana: 23 marca 2013

Obcy istnieją, czy nie? Czy można zakładać, że gdzieś w naszej galaktyce istnieje życie? Jeśli tak, to gdzie? Jeśli nie, to czy istnieje w ogóle, gdzieś daleko we Wszechświecie? Ta kwestia zajmuje mnie od lat. Porusza mój wyobraźnię, skłania do długich przemyśleń, poszukiwania informacji i wymiany opinii z ludźmi, których temat ten również interesuje.

Paul Davies w swojej książce "Milczenie gwiazd. Poszukiwania pozaziemskiej inteligencji" pochyla się nad kwestią istnienia życia pozaziemskiego. Davies, pracujący w SETI (ang. Search for Extra-Terrestrial Intelligence – projekt naukowy, który ma za cel znalezienie kontaktu z pozaziemskimi cywilizacjami poprzez poszukiwanie sygnałów radiowych i świetlnych sztucznie wytworzonych, pochodzących z przestrzeni kosmicznej, a niebędących dziełem człowieka), bierze pod uwagę dotychczasowe poszukiwania, analizuje ich błędy i słuszności oraz rozważa, w jakim kierunku powinniśmy pójść, chcąc odnaleźć pozaziemską inteligencję. Ogromną zaletą tej...

Raczyslav | 2015-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2015

Autor porusza fascynujący temat, który w skrócie można określić pytaniem: czy jesteśmy sami we wrzechświecie? Odpowiedzi na to pytanie nie znamy i być może nigdy nie poznamy, ale to nie oznacza, że powinniśmy przestać szukać. Oprócz samego programu SETI autor opisuje także to w jaki sposób powstało życie na Ziemi i jak mogłoby wyglądać to poza nią. Dowodzi, że nie miałoby ono nic wspólnego z tym co znamy na naszej planecie, co może być także powodem tego, iż nie możemy go rozpoznać. Chociaż niektóre przedstawione w książce możliwości mogą wydawać się dziwne albo nieprawdopodobne, to w kwestii życia we wrzechświecie nic nie jest pewne.

Książka popularnonaukowa zawsze jest pewnym kompromisem pomiędzy tym co autor chce przekazać, a tym co czytelnik może zrozumieć. Wydaje mi się, że w tym przypadku udało się tą równowagę zachować i jest to pozycja warta przeczytania.

lopcio | 2017-04-21
Na półkach: Popularnonaukowe
Przeczytana: 16 kwietnia 2017

Świetny przegląd dotychczasowych prac i teorii dotyczących życia pozaziemskiego, od pesymistycznych po optymistyczne. Autor próbuje "leczyć" ludzi z antropocentryzmu, tzn. myślenia o innych cywilizacjach przez pryzmat naszej. Książka daje do myślenia i poszerza horyzonty. Polecam!

RoodyTheBill | 2017-06-17
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: lipiec 2013

Książka całkiem przystępnie i szczegółowo opisuje stan naszej wiedzy i badania na temat poszukiwania pozaziemskiej inteligencji, ktoś szukający tutaj relacji ze świadkami spotkań trzeciego stopnia rodem z Archiwum X, powinien ominąć tę książkę, gdyż nie jest to science fiction, lecz tylko science.

Tymoteusz | 2013-10-27
Na półkach: Posiadam

Książka pozornie jest o programie SETI i poszukiwaniach obcej cywilizacji, ale tak naprawdę jest przystępnym przeglądem różnych teorii naukowych, od astronomii po biologię.
Więcej: http://shadowmage.nast.pl/2013/10/paul-davies-milczenie-gwiazd-recenzja/

PawełDobosz | 2017-08-27
Narajan_Aliss | 2017-03-07