Dziecko Nocy

Tłumaczenie: Anna Sawicka-Chrapkowicz
Cykl: Detektyw Murdoch (tom 5)
Wydawnictwo: Oficynka
8 (3 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Night’s Child
Ag2S

Ponure oblicze wiktoriańskiego Toronto Pewnego dnia w ciasnej służbowej klitce Detektywa Murdocha pojawia się Amy Slade. Kobieta jest nauczycielką w szkole podstawowej, do której chodzą zmęczone, głodne, chore i posiniaczone dzieci. Amy odkryła w ławce szkolnej jednej ze swoich uczennic, trzynastoletniej Agnes Fisher, nieobyczajne fotografie. Jedna z nich przedstawiała samą Agnes. Kiedy...

Ponure oblicze wiktoriańskiego Toronto

Pewnego dnia w ciasnej służbowej klitce Detektywa Murdocha pojawia się Amy Slade. Kobieta jest nauczycielką w szkole podstawowej, do której chodzą zmęczone, głodne, chore i posiniaczone dzieci. Amy odkryła w ławce szkolnej jednej ze swoich uczennic, trzynastoletniej Agnes Fisher, nieobyczajne fotografie. Jedna z nich przedstawiała samą Agnes. Kiedy dziewczynka nie pojawia się na drugi dzień w szkole, nauczycielka postanawia powiadomić policję.

Murdoch, rozwścieczony seksualnym wykorzystywaniem tak młodej dziewczynki, postanawia odnaleźć fotografa i wsadzić go za kratki. Sytuacja staje się jeszcze bardziej nagląca, gdy odnalezione zostają zwłoki młodego mężczyzny, który również pozował do zdjęcia.

Dziecko Nocy to kolejna książka o kanadyjskim detektywie, ukazująca wiernie realia Toronto z końca XIX wieku. Obdarzony dużą wiedzą i intuicją detektyw Murdoch jest niezwykle oddany swej pracy i wykorzystuje w niej najnowsze zdobycze kryminalistyki. Ten nieśmiały, samotny i doświadczony przez los miłośnik jazdy na rowerze musi się wykazywać stanowczością i odwagą, kiedy śledztwa prowadzą go w najmroczniejsze zakamarki ludzkich dusz, skrytych pod pozorem konwenansów.

Pasjonująca lektura dla każdego miłośnika kryminałów!

źródło opisu: http://oficynka.pl/

źródło okładki: http://oficynka.pl/

Koralik_Karoliny | 2016-01-30
Przeczytana: 29 stycznia 2016

Wypożyczyłam tę książkę z biblioteki przez przypadek, ale gdy tylko zaczęłam czytać, wiedziałam, że trafiłam w dziesiątkę.
Cały czas akcja trzymała mnie w napięciu i chociaż miałam pewne podejrzenia, to jednak nie udało mi się rozwiązać zagadki.
Pod względem klimatu powieść nieco przypominała mi kryminały Agathy Christie oraz Artura Conan Doyle'a.

"Dziecko nocy" ciekawie pokazuje XIX-wieczną Kanadę, społeczne uprzedzenia, duże różnice majątkowe, warunki życia w różnych dzielnicach i zakłamanie niektórych bohaterów. Ten wiktoriański, mroczny obraz Toronto raczej rzadko spotyka się w literaturze, więc pod tym względem treść także interesuje.
Najważniejszy oczywiście jest wątek kryminalny, który uzupełnia się z treściami obyczajowymi.
Polecam miłośnikom kryminałów, których akcja rozgrywa się w XIX wieku.

Marzena | 2015-11-02
Przeczytana: październik 2015

Tym razem autorka odkrywa przed nami jeszcze bardziej mroczną część XIX wiecznego Toronto.

Eeyore | 2014-08-19
Przeczytana: 2014 rok