Mężczyzna, który zapomniał o swojej żonie

Tłumaczenie: Katarzyna Różycka
Wydawnictwo: Sonia Draga
THE MAN WHO FORGOT HIS WIFE
Ag2S

Wielu mężów zapomina o różnych sprawach: zapominają o tym, że ich żona miała tego ranka ważne spotkanie, zapominają odebrać pranie, a niektórzy zapominają nawet o rocznicy ślubu. Vaughan natomiast zapomniał, że w ogóle ma żonę. Jej imię, jej twarz, ich wspólna historia, wszystko, co kiedykolwiek mu powiedziała i cokolwiek on powiedziałem do niej –zniknęło, w tajemniczy sposób wymazane w jednym, katastrofalnym momencie utraty pamięci. Gdy odkrył ją na nowo, dowiedział się, że właśnie się rozwodzą.
Mężczyzna, który zapomniał o swojej żonie to zabawna, poruszająca i chwytająca za serce historia mężczyzny, który zrobi wszystko, żeby cofnąć czas i dostać od losu ostatnią szansę.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/produkt/677/literatura-ob...»

Książkowa-Fantazja | 2015-03-01
Przeczytana: 18 listopada 2014

Recenzja pochodzi z mojego bloga:

Z reguły mężczyźni zapominają o ważnych datach typu rocznice, urodziny, imieniny, czy nawet o wizycie u lekarza. Ale to pół biedy, bo główny bohater zapomina o fakcie, że ma żonę, z którą de facto się rozwodzi, dzieci i pracę. Brzmi absurdalnie? Być może, ale mózg ludzki jest wciąż tajemnicą i potrafi płatać figle, na przykład na skutek dużej dawki silnego stresu, a bohater wykreowany przez Johna O'Farrella jest doskonałym tego przykładem.

John O'Farrell to angielski pisarz, prezenter telewizyjny i scenarzysta komediowy. Autor felietonów umieszczanych w gazetach "The Independent" i "The Guardian", później wydanych, jako zbiór. Z przymrużeniem oka opisuje w nich problemy zarówno brytyjskiej, jak i międzynarodowej polityki. Na swoim koncie ma takie tytuły jak: "Najlepsze dla mężczyzny"; "To jest twoje wspaniałe życie"; "Może zawierać w sobie...

wiech | 2016-06-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ulubione
Przeczytana: 07 czerwca 2016

Kolejna męska opowieść o męskich problemach. John O’Farrell z właściwym sobie poczuciem humoru potrafi rozbawić, wzruszyć, zmusić do zadumy.
Kiedy małżeństwo się chwieje, kiedy kłótnie są nie do zniesienia, kiedy rozwód jest tuż tuż… mężczyzna „funduje” sobie utratę pamięci. Dopada go „fuga psychogenna”, rzadki neurologiczny uraz, ucieczka od poprzedniego życia. - Fuga wymazuje z pamięci wszystko. To, że był złym mężem, złym ojcem, że myślał tylko o sobie.
Powoli odzyskuje wspomnienia, ale już nie chce być tym facetem sprzed fugi. Utrata pamięci okazuje się być najlepszą rzeczą, jaka mu się przytrafiła.

Kiedy na froncie małżeńskim zaczyna się źle dziać, kiedy granica między miłością a nienawiścią jest już bardzo cienka… może każdego powinna dopaść wówczas taka amnezja wsteczna, taka mała fuga psychogenna? :)

Po doskonałej książce „Najlepsze dla mężczyzny” to kolejna zabawna, błyskotliwie napisana powieść.

książek: 2002
Strega | 2017-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2017

Książka, która z jednej strony bawi, a z drugiej skłania do przemyśleń.

Przysięgi i obietnice, które składają sobie pary na początku związku, z czasem bywają zapominane, czasem wypierane przez rzeczywistość. Oczekiwania, które ludzie mają nie względem siebie, ale drugiej osoby są powodem rozczarowań. Ceremonia ślubu nie jest gwarancją, że będzie się z drugą osobą do końca życia.

Główny bohater doznaje fugi dysocjacyjnej - nie pamięta kim jest, nie pamięta nic ze swojej przeszłości. Dla niego to jak najlepszy podarunek losu, dostaje bowiem szansę na zbudowanie od nowa swojego małżeństwa.

biomycha85 | 2014-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2014

Jakże często słyszymy w małżeństwie słowa "Bo ty nigdy..., bo ty zawsze...." a później trzaskają drzwi, zdarzają się ciche dni, a drobne nieporozumienia wynikające z różnicy charakterów urastają do rangi problemów nie do rozwiązania. A wystarczyłaby każdemu raz na jakiś czas mała fuga dysocjacyjna, by oczyścić umysł ze zbędnych wspomnień. Książka bardzo mi się podobała, lekka, przyjemna, z ciekawym pomysłem. Serdecznie polecam.

Siostra_Kopciuszka | 2017-06-25

W opisie tej książki napisano , że jest ona zabawna , no cóż być może troszkę , ale bardzo niewiele zabawna , przynajmniej w moim odczuciu i sądzę że również w odczuciu samego bohatera . Jacka Vaughana poznajemy kiedy uświadamia sobie swoje istnienie w wagonie metra . Nie wie kim jest , jak się nazywa i dokąd jedzie tym pociągiem . W kieszeni znajduje tylko bilet i kilka drobnych monet . W dworcowej toalecie spoglądając w lustro odkrywa że ma około 40 - tki (na oko) bo siwieją mu już skronie , nosi też brodę...Cóż więc zabawnego w fakcie że w lustrze widzi się obcą twarz i nie ma się przeszłości , tylko czarną kartę niepamięci ? Ja próbowałam sobie to wyobrazić , co bym czuła znajdując się w analogicznej sytuacji ? raczej nie sądzę by było mi zabawnie . Ale wracając do książki , uważam iż jest dobra , świetnie opisuje stan w jakim znalazł się Jack , jego niesamowite zdziwienie , kiedy odkrywa , że właściwie nie był fajnym facetem , a jego żona , w której się zakochał jak tylko ją...

Marlena | 2016-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2016

Vaughan – tytułowy bohater – nie tylko ma żonę, ale i dwójkę dzieci, psa, piękny dom, a do tego jest nauczycielem historii. Skąd jednak ten stres, który miał doprowadzić mężczyznę aż do amnezji? Otóż mąż i ojciec znajduje się w miejscu z którego trudno zawrócić – rozwodzi się. Jednak sam zdumiewa się nad tą sytuacją, bo widząc żonę pierwszy raz po wyjściu ze szpitala, po prostu zakochuje się w niej na nowo. Książkę czyta się z przyjemnością, można wręcz powiedzieć, że "połyka" się strony z chęcią poznania dalszych losów .. W wielu sytuacjach możemy utożsamić się z bohaterami i wyciągnąć wnioski dla siebie . Dlatego też polecam ją tym, którym zależy na czymś zabawnym, ale i inteligentnym. Taka właśnie jest ta książka.

Pistacia_Vera | 2017-05-17
Przeczytana: 17 maja 2017

zapominanie to męska rzecz ale nawet ono ma swoje granice. bohater książki granice te przekroczył bo zapomniał o najważniejszej osobie w swoim życiu, zapomniał o żonie. książkę powinny przeczytać wszystkie małżeństwa z kilkunastoletnim stażem. to może być zachęta żeby rozejrzeć się dookoła, przyjrzeć się najbliższym i spróbować spojrzeć na siebie ich oczami. książka traktująca o rzeczach w życiu najważniejszych ale napisana z typowym angielskim humorem. polecam.

joaśka | 2014-05-28
Przeczytana: 28 maja 2014

Książka mądra i skłaniająca do refleksji. Napisana ponadto z dużym poczuciem humoru (co w moim przypadku zawsze jest w cenie ;)). Za kurtyną śmiechu kryją się jednak głębokie przemyślenia dotyczące relacji międzyludzkich, zdolności do wybaczania i kompromisu oraz gotowości do zmiany. Po wysłuchaniu pomyślałam sobie, że taka fuga dysocjacyjna, której doznał główny bohater, przydałaby się w niejednym związku ;)
Pomimo, że koniec jest raczej przewidywalny to całość czyta się/słucha z ciekawością i dużą dozą sympatii dla bohaterów.

kasandra_85 | 2013-06-24
Przeczytana: czerwiec 2013

ewcia23 | 2014-04-15
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

Powiem krotko "pochłonęłam" książkę w jeden wieczór. Często jest tak że akcja rozwija się gdzieś dopiero w połowie a tutaj od początku było ciekawie. Fajna,życiowa książka o tym jak łatwo w codziennym życiu pogubić się i zapomnieć o tak ważnym uczuciu jakim jest miłość :) Miłego czytania :)