Osioł na ósmym piętrze

Tłumaczenie: Jacek Stanaszek
Wydawnictwo: Sonia Draga
Der Gipfeldieb
malena

Ludwik Wiewurka, wiedeński inkasent firmy ciepłowniczej, z zamiłowania melancholik, jest rodowitym Polakiem. Zgodnie z życzeniem swojej obrotnej matki ma jednak zostać w końcu obywatelem Austrii – cel, od którego usilnie stara się go odwieść zdrowy rozsądek. Na wolę matki nie ma rady, Ludwik oczywiście to wie, niemiej jednak potrafi popchnąć swój los we właściwym kierunku. Przewrotna opowieść...

Przewrotna opowieść o znawcach natury ludzkiej i koneserach kobiecych wdzięków, o Otisie Reddingu i sprytnych wiedeńczykach, o spojrzeniu w dal i znaczeniu rozgwieżdżonego nieba. Nawiązując do wspaniałej tradycji wschodnioeuropejskich prozaików, Radek Knapp opisuje przygody obiboka i poszukiwacza sensu życia, który ma nadzieję, że cierpliwość i przychylny los przyniosą mu kiedyś upragnione szczęście.

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2017

źródło okładki: Wydawnictwo Sonia Draga, 2017

Joanna | 2017-09-05
Przeczytana: 04 września 2017

Kolejna książka Radka Knappa , Polaka od lat mieszkającego w Wiedniu przedstawia perypetie polskiego inkasenta firmy ciepłowniczej , trzydziestokilkuletniego singla, który właśnie otrzymał obywatelstwo austriackie . Jednak dla polskiego imigranta zostanie Austriakiem wiąże się z odbyciem obowiązkowej służby wojskowej co powoduje wiele zmian w dotychczasowym życiu bohatera. Nie jest to powieść na miarę "Przygód dobrego wojaka Szwejka", ale próba odnalezienia swojej tożsamości, spokojnej kontemplacji życia z dawką humoru oraz ironicznego dystansu do siebie i otoczenia.

Bożena | 2017-07-31
Przeczytana: 28 lipca 2017

Książkę Radka Knappa kupiłam pod wpływem impulsu, po prostu spodobał mi się tytuł i okładka, cena też była przystępna, a jak zwykle trzeba było uzupełnić koszyk do darmowej wysyłki. O tym autorze nie wiedziałam prawie nic, obiły mi się o uszy jedynie tytuły "Lekcje pana Kuki" i "Podróż do Kalina".
Po przeczytaniu "Osła" przejrzałam profil Radka na LC i cóż się okazało? Ma on niewielu czytelników, zaledwie 505 osób deklaruje, że przeczytało jego książkę, 309 pragnie to zrobić, a jedynie 2 osoby są jego fanami. Nie są to szczyty popularności.
Ja po przeczytaniu "Osła na ósmym piętrze" fanką Radka Knappa nie zostanę, ale sympatykiem (sympatyczką?) na pewno. Bardzo przyjemna lektura, pozwalająca spojrzeć z boku na nas samych i nasze problemy . Ja polubiłam Ludwika Wiewiurkę za jego pogodę ducha, stosunek do dóbr materialnych i dystans do siebie i nie tylko. To lekka książka traktująca o całkiem poważnych sprawach, a według mnie tego właśnie w naszej literaturze...

kocurro | 2017-11-15
Przeczytana: 23 maja 2017
deadboy | 2017-03-22
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 08 listopada 2017
Przygody pewnego obiboka i melancholika

Przewrotna opowieść o znawcach natury ludzkiej i koneserach kobiecych wdzięków, o Otisie Reddingu i sprytnych wiedeńczykach, o spojrzeniu w dal i znaczeniu rozgwieżdżonego nieba. Właśnie ukazuje się polskie wydanie kolejnej książki Rafała Knappa, „Osioł na ósmym piętrze”.