Instrukcja obsługi Polski

Seria: Bieguny
Wydawnictwo: Carta Blanca
Polska, polska mentalność
kashka

W oczach obcokrajowca o przeciętnej wiedzy Polska to oczywiście Kraków, Solidarność, gościnność i wspaniała wódka.To Malbork, jeziora mazurskie i żarliwy katolicyzm. Ale gdzie skrywa się polska, słowiańska dusza? W krakowskich zaułkach? Nad sielankowymi brzegami Wisły? A może łatwiej ją odkryć na tradycyjnych polskich weselach? Radek Knapp, Polak od 12. roku życia mieszkający w Austrii, autor...

Radek Knapp, Polak od 12. roku życia mieszkający w Austrii, autor wydanych w Polsce "Lekcji Pana Kuki", podróżuje po kraju między Gdańskiem a Krakowem, próbując flaczków i chleba, szukając elementów humorystycznych w polskiej prasie i biorąc pod lupę gospodarkę wolnorynkową.

Te niezwykle ciekawe, odkrywcze, czasami zaskakujące spostrzeżenia dotyczące polskiej kultury i rodzimych zwyczajów pozwalają choć na moment wejść w skórę obcokrajowca i poczuć, co zagranicznych turystów w Polsce dziwi, boli, irytuje i śmieszy. Autor analizuje stereotypy na temat Polski i Polaków, jedne kwestionuje, a inne potwierdza. Dystans i odrobina autoironii zagwarantują Czytelnikom dobrą intelektualną zabawę.

Monika | 2016-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2016

Miało być coś odkrywczego o naszym kraju i... trochę (a może bardzo) nie wyszło. Oklepane teksty i informacje. Książka krótka i pisana raczej bez dłuższego zastanowienia i przemyślenia. Końcówka, która miała być niby wisienką na torcie była według mnie najsłabszym i pisanym na siłę fragmentem całej książki. Jest kilka momentów ciekawych to prawda, ale mimo wszystko jestem rozczarowana i raczej nie będę skłonna komukolwiek jej polecić.

raya | 2011-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2011

Instrukcja obsługi Polski to kolejna książka wydawnictwa Carta Blanca z serii Bieguny. Tym razem mamy szansę zapoznać się z opinią o Polsce autorstwa Radka Knappa.

Książka jest wyjątkowo krótka-120 stron. Czy aby nie jest to za mało? Biorąc pod uwagę fakt, że jest to literatura oczami obcokrajowca, uważam że tak.

Kolejnym mankamentem Instrukcji Obsługi Polski są anegdoty dotyczące historii Polski. Czasami jest ich zbyt dużo i osobę zaznajomioną z jej treścią najzwyczajniej w świecie nudzą. Moim zdaniem autor powinien bardziej skupić się na odzwierciedleniu prawdziwego oblicza Polaków. Owszem są rozdziały, kiedy próbuje to zrobić, ale rezultaty do najlepszych nie należą.

Bardzo przypadły mi do gustu ciekawostki np. skąd pochodzi nazwa Niemcy? Otóż pochodzi od słowa ,,niemy", ponieważ w średniowieczu Polacy uważali Niemców za niemych dlatego, że nie mówili słowa po polsku. Nigdy nie zastanawiałam się nad pochodzeniem tej nazwy i muszę przyznać, że takie ciekawostki na pewno...

JoAnna | 2012-11-06
Przeczytana: 18 października 2012

Wobec tej pozycji miałam chyba wygórowane oczekiwania. Może to przez fakt, że bardzo długo nie mogłam jej dostać. A wiadomo, że dobro słabo dostępne równa się większej chęci jego nabycia. Nie wiem czy to tylko mój punkt widzenia, ale kilka razy miałam wrażenie, że czytam fantastykę. Niemniej książka nie jest zbyt głęboko przemyślana, czasami można mieć wrażenie, że pisana była na kolanie. Należy raczej do cyklu: przeczytać, trochę się pośmiać, zapomnieć i nie chcieć do niej sięgać ponownie.

violabu Toczytam | 2013-01-12
Przeczytana: wrzesień 2009

Zawiodłam się książką "Instrukcja obsługi Polski". Zdarzają się w niej momenty ciekawe, jednak w większości nie była dla mnie pasjonującą lekturą. Chwilami wręcz myślałam: "Jak to się ma do tytułu?! Jaki ma cel autor odbiegając tak drastycznie od tematu?". Zakończenie szukane przez autora Radka Knappa na siłę - o czym sam w książce opowiada ... hmmm. Wiało nudą. Oczekiwałam więcej. Nie dowiedziałam się z tej pozycji wiele nowego i ciekawostek, które byłby interesujące dla obcokrajowca. Nie polecam.

Turms | 2013-08-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 2013 rok

Jeżeli umiejętność śmiania się z siebie samego jest oznaką zdystansowania wobec własnej osoby, jak uważają niektórzy, to jestem bardzo zdystansowany bo śmiałem się cały czas czytając tę książkę. Innym czytelnikom życzę dobrej zabawy przy lekturze.

Ania | 2014-05-13
Przeczytana: 13 maja 2014

Dobrze jest się dowiedzieć czegoś o sobie z innej perspektywy:)

Darya | 2013-02-13
Przeczytana: luty 2013

Przeczytanie tej książki zajęło mi troszkę ponad dwie godziny. Całość była jak najbardziej przeciętna - temat Polski był zaledwie liźnięty i można by się o nim rozpisywać jeszcze dużo dłużej. Tak wydawało się, że czegoś brakuje, coś można by dodać i w pewnym momencie, nie było się już pewnym czy to jeszcze książka zachęcająca obcokrajowców do zainteresowania się Polską czy zbiór krótkich przemyśleń. Nie będę komentować spostrzeżeń autora (każdy ma swoje), ale czy ktoś spoza granicy zachwyci się dzięki temu Polsce - no cóż, czytając kilka książek o tej tematyce, mogłabym wskazać lepsze tytuły (np. "Polska da się lubić" Steffana Möllera albo "Kraj z Księżyca" Michaela Morana). No cóż, ja taką tematykę lubię i czytałam z zainteresowaniem, jednak nie polecam szczególnie jako zakup.

greggreg86 | 2016-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2016

To nie jest reportaż, to nie jest książka podróżnicza, to nie są również eseje historyczne o polskiej kulturze, historii i przestrzeni. To krótkie, zabawne felietoniki, zupełnie nie na poważnie, które autor napisał o wiedzących o Polsce zgoła nic lub w najlepszym razie posiadających podstawowe informacje czytelnikach niemieckojęzycznych. Dla czytelnika polskiego mogą wydawać się dosyć banalne, bo w sumie takie właśnie są. Chyba, że potraktować je właśnie jako niedzielne felietony z tylnej strony jakiegoś magazynu. A przecież felieton to maksimum słów- minimum treści- liczy się forma i poczucie humoru.

akkarin17 | 2014-01-31
Przeczytana: 30 stycznia 2014

Wielka szkoda, że ta książka ma tylko 120 stron, bo z chęcią przeczytałabym i 3 razy więcej.
Szczególnie podobało mi się nawiązanie do słowiańskiej duszy Polaków w parafrazie pewnego powiedzenia: "Wybierzcie się do Polski,wasza dusza już tam jest".

Milena | 2016-01-27
Przeczytana: 26 stycznia 2016

Bez ładu i składu, o wszytskim i o niczym, ale zdecydowanie cześciej o niczym.Książka została zdaje się przetłumaczona z niemieckiego, dla czego nie widzę żadnego powodu.Może w oryginalnej wersji,dla obcokrajowca, była tym, czym miała chyba w zamierzeniu być - skrótowym , pisanym z dystansem, subiektywnym mini przewodnikiem po Polsce,zbiorem andegdot o wybranych zwyczajach i stereotypach.