Delta Dietla

Wydawnictwo: EMG
poezja
Krzysiek

Jedenasta książka poetycka Marcina Świetlickiego. Jedenascie razy po pięć wierszy. Pięćdziesiąt pięć. Szaleństwo.

źródło opisu: wydawnictwoemg.pl

źródło okładki: wydawnictwoemg.pl

Krzysiek | 2017-10-22
Przeczytana: 22 października 2017

1. Wiersze nie są do recenzowania i uczonych analiz, to subtelne twory. Wiedzą o tym odbiorcy, którzy mają dyńkę na miejscu i serce także.
Wiersze są do czucia, odczuwania, namysłu.
2. Z pewnego punktu widzenia, nie ma żadnej różnicy czy mówiłbym o "Delcie Dietla", czy też o którymś z wcześniejszych zbiorów Marcina Świetlickiego, albo ostatniej "Drobnej zmianie".
Bowiem od wielu lat, (może już od roku '94 kiedy wyszła "Schizma"), ciągnie się ta sama kwestia, a mianowicie:
3. czy Świetlicki (wreszcie) się skończył? To już naprawdę wieje nudą, ale chyba wielu zazdrośników wciąż ma w tej "namolnej refreniczności"* interes, a samo pytanie na dobre wrosło w krajobraz parnasu poetyckiego, a nawet sięga dalej.
4. Jaki sens byłby w ciągłym samodublowaniu siebie z rzekomo najlepszych "Zimnych krajów", i czy jego wiersze zawsze muszą być poprawne, równe i gładkie? Przecież nigdy takie nie były.
5. On zawsze będzie nastroszony, będzie się uparcie wymykał, i nigdy nie da się udomowić.
I...

tivrusky | 2015-12-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 27 grudnia 2015

Tekst też tutaj: http://kotfranz.blogspot.com/2015/12/piecdziesiat-piec-wierszy-o.html

Rzec można, że poezja Marcina Świetlickiego toczy się w rytmie jego życia – poprzedni tomik, Jeden, naznaczony był śladami pewnych zmian, poeta o nich mówił, podkreślał rolę nowego miejsca zamieszkania (przeprowadzce poświęcił wiersz Przeprowadzka: „z ło / do bro”), w 2015 roku nadal trzyma się tej metody. Nowy tomik w tytule nosi nazwę ulicy, przy której ów nowy dom stoi, na okładkę bierze stare zdjęcie, na którym owego domu jeszcze nie ma, ale będzie (o tym jeden z nowych wierszy).

Rodzi się więc pytanie – na ile jest to tomik o samym autorze? Czy mamy w ręku pewien autoportret? Podobne pytanie w trójkowym wywiadzie zadaje panu Świetlickiemu pan Sosnowski: na ile, po lekturze tomiku, czytelnik może powiedzieć – znam Świetlickiego? Delta Dietla często zdaje się bowiem uderzać w pewne osobiste nuty, wpuszczać nas do świata autora – jest pięć wierszy „o Ojcu”, jest pięć wierszy „O”... I ile w...

Mistrz Świetlicki mnie nie bierze, co nie znaczy, że złym poetą jest. To poezja na miarę grupy, która lubi postawy alternatywne, zblazowane, które swój bunt przeciw wszystkiemu, co nie jest nimi samymi, wyraża "słowem kpiną".
Świetlicki w znakomity sposób rzeczywistość opluwa, rozlicza się z domniemanymi wrogami, których jawnie za coś potępia, pisze o nich personalnie, co według mojej estetyki życia, jest kołtuństwem. Poezji nie usprawiedliwia sama poezja, jest jeszcze postawa poety, która ma prawo wyrażać uczucia, a wręcz powinna, ale czy akurat potrzeba jest konkretnych nazwisk np? Niejednokrotnie poezja udowadniała, że można celnie trafiać bez nazywania rzeczy po imieniu. Dlatego ten rodzaj poezji prezentowany przez Świetlickiego, jest sztubackim podrzucaniem listu na wycieraczkę swojej nauczycielce z tekstem "jest pani głupia" Cóż, z drugiej strony mamy nowe społeczeństwo, słabo wyedukowane poetycko, komercyjne, o nieskomplikowanym sposobie myślenia i odbioru, więc może to...

Łukasz Witt | 2015-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2015

To uczucie, które ogarnia od chłonięcia pierwszych wersów, coś wspaniałego, jakby słowa darzyły nas miłością. Zacząłem czytać w metrze, potem w autobusie i to co wokół mnie, przestało mieć znaczenie. Świetlicki jest gwarantem najwyższej jakości, celnie uderza w codzienną Polskę, niektóre znane osoby i przede wszystkim w nasze serca.
Po głębszym wniknięciu poczułem się jakbym narodził się na nowo bądź do tej pory nie żył pełnią życia. Te wiersze ocalają mnie, wyciągają z najgłębszego lochu. Pełnią funkcję obronną przed schamieniem i dodają skrzydeł.

pangrochu | 2015-11-29
Przeczytana: 30 listopada 2015

Jedenasta książka poetycka Marcina Świetlickiego. Jedenaście razy po pięć wierszy. Pięćdziesiąt pięć. Szaleństwo. Taką informację znajdujemy na skrzydełku okładki i zaprawdę trudno się z nią nie zgodzić. Faktycznie bowiem jest to 11. tomik w bibliografii poety, wierszy, pisanych w latach 2013 – 2015, jest rzeczywiście aż tyle i pogrupowane są w coś w rodzaju bloków tematycznych po pięć w każdym. Najpierw więc mamy „Pięć wierszy na początek”, w których poeta przedstawia się nam, a właściwie przypomina, że będziemy mieli tu do czynienia z tym, co zwykle podmiotem lirycznym.

„Bo nie stąd jestem. I gdziekolwiek byłem,
Byłem nie stamtąd. Przyszedłem przebadać (…)”
Znowu więc trochę nieprzysiadalny, chodzący po mieście, które być może będzie kiedyś (bo z pewnością raczej nie teraz) należeć do niego, nie przychodzący się kłócić, rozmawiać, swój nóż ostrzący. I znowu w tych samych dekoracjach, w papierosowym dymie, w oparach wódki, słowem w spleenie krakowskim, być może nawet w smogu,...

jolasia | 2016-03-01

Zaczepienie w konkrecie, skrót, pointa, ironia... za pomocą tych narzędzi dobiera się Świetlicki do rzeczywistości, życia i wszystkiego co z nimi związane, do tych wszystkich w sumie wielkich tematów. Unika sentymentalizmu jak żebraka na Plantach. A jednak po przeczytaniu jego wierszy z tego tomu człowiek jest rozedrgany jak orkiestra symfoniczna. Jednak to mistrzostwo jest!

Nataljx | 2015-10-31
Na półkach: Przeczytane, 2k15
Przeczytana: 30 października 2015

Kupując ten tomik nie miałam zbyt wielkich nadziei, raczej liczyłam się z tym, że trafię na garść oklepanych wierszyków. Ale cóż, Świetlicki mnie zaskoczył. Jego poezja nadal ma moc, a przede wszystkim jest aktualna, wszystkie wiersze przeczytałam praktycznie jednym tchem i już mam kilka ulubionych. No i oprawa graficzna okładki jest świetna. Dobra robota.

EsaCzyta | 2016-05-29

Aż trudno uwierzyć w to, że człowiek, który od jakiegoś czasu obsesyjnie kocha liczby, nie pokusił się o nadanie swojemu najnowszemu tomikowi matematycznie przemyślanego tytułu. Na szczęście (dla zwolenników uporządkowania) zawartość "Delty Dietla" została precyzyjnie rozplanowana. Przynajmniej tak wydaje się w pierwszej chwili. Sugeruje to zresztą sam wydawca, który na skrzydełku tomiku zamieścił następującą informację: "Jedenasta książka poetycka Świetlickiego. Jedenaście razy pięć po pięć wierszy. Pięćdziesiąt pięć. Szaleństwo". Brawo. Właśnie zrobiliśmy sobie powtórkę z tabliczki mnożenia. Gdybyśmy przygotowywali się do kartkówki z matematyki, moglibyśmy liczyć na zdobycie oceny celującej.
"Delta Dietla" zawiera wiersze z lat 2013-2015, a więc możemy potraktować ją jako pewnego rodzaju antologię. Utwory, które się na nią złożyły, zostały tematycznie pogrupowane. Czytelnik może więc przeczytać między innymi pięć wierszy: "na początek", "o Polsce", "o...

genka | 2015-10-24

Nie macie tylu gwiazdek, żeby adekwatnie ocenić :)
W moim odczuciu zdecydowanie najlepsze wiersze Świetlickiego od dobrych dziesięciu lat... Duże przeżycie.

Tomasz Wojewoda | 2016-09-06
Przeczytana: sierpień 2016

Wtajemniczeni pamiętają zapewne utwór Świetlickiego sprzed lat "Pięć wierszy religijnych". Tu koncepcja pięciu wierszy staje się sposobem na konstrukcję tomiku - mamy tu ich jedenaście razy po pięć. "Pięć wierszy na początek", "Pięć wierszy o Polsce", "Pięć wierszy o wierszach", "Pięć wierszy lękowych", itd. A fragment "Pięć wierszy, ojciec", to już po prostu wzór literackiego dobrego smaku, jak bez patosu i zadęcia poetycko opowiedzieć o trudnych wydarzeniach. Świetlicki jak wino.