Depozyt

Wydawnictwo: Vers
przygodowa
Irena

Akcja powieści toczy się w Warszawie pod koniec XX wieku. Henryk Karpiowski jest biznesmenem. Ma córkę Elżbietę z pierwszego małżeństwa, które zakończyło się śmiercią żony; z drugą żoną rozwiódł się, obecnie ma narzeczoną Krystynę. Wraz ze swoim kolegą z dawnych lat udało mu się zrobić największy interes w swoim życiu. Zarobił w ten sposób ogromną sumę, którą otrzymał po części w dolarach, a po części w diamentach i złocie. Ponieważ zarówno on, jak i narzeczona musieli wyjechać służbowo, a Elżbieta musiała udać się na wykłady, postanowił cały świeży dochód pozostawić jako depozyt u swego najlepszego przyjaciela, Seweryna Chlupa, żeby w czasie nieobecności domowników nie został on skradziony. W mieszkaniu Henryka przebywał bowiem jego były szwagier, zwany Bublem, który stale coś kradnie. O zarobieniu 20 miliardów złotych informuje jedynie Krystynę, mówi jej też, że majątek jest zabezpieczony, nie wyjawia jednak, w jaki sposób.

Fatalnym zbiegiem okoliczności Henryk przeżywa wypadek samochodowy. Obrażenia zewnętrzne są niezbyt groźne (złamana ręka, lekki uraz głowy), jednak wskutek uderzenia w głowę doznaje amnezji. Nie pamięta niczego, co zdarzyło się przed wypadkiem. W szpitalu odwiedza go zmartwiony przyjaciel, Seweryn, który zapewnia Henryka, że to, co należy do niego, jest dobrze ukryte. Henryk nie rozumie jednak znaczenia tych słów. Po powrocie do domu Seweryn dostaje wylewu i umiera.

Rodzina Karpiowskich postanawia odnaleźć zarobione przez Henryka pieniądze, lecz nie ma pojęcia, gdzie ukryte są dolary, złoto i diamenty. Po jakimś czasie Krystyna przypomina sobie słowa Seweryna, jakie usłyszała przy szpitalnym łóżku męża. Zdaje sobie sprawę, że najbardziej prawdopodobne jest, że depozyt ukrył Seweryn Chlup. Wdowa po nim nie przyjmuje do wiadomości, że jej mąż miałby przechowywać taki skarb, a jeśli nawet to w jej mniemaniu to, co znajduje się w jej domu, należy do niej. Karpiowscy postanawiają więc wmówić w żonę Seweryna, że pieniądze znalazły się gdzie indziej, a teczki z majątkiem podstępnie szukać w jej domu i w razie znalezienia wykraść ją. Do akcji tej angażują także Tadzia, nieślubnego syna Chlupa.

źródło opisu: wikipedia

Beata | 2018-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2018

Przezabawna, lekka opowieść pani Chmielewskiej. Prawdziwa komedia pomyłek i komedia charakterów. Uwielbiam panią Bogusię Chlupową, rewelacyjna kobieta o wybitnym charakterze. Uśmiałam się szczerze czytając o perypetiach z odzyskaniem ukrytego "skarbu":) Moim zdaniem to jedna z lepszych powieści Joanny Chmielewskiej.

teri | 2013-09-30
Przeczytana: 29 września 2013

Swietna.Jedna z lepszych jej ksiazek.Tym razem,nie jest to zaden krymilal.Ale i tak,ubawilam sie niesamowicie czytajac o perypetiach dwoch rodzin;Karpiowskich i Chlupow,z pewnym bardzo cennym depozytem.polecam!!!Un grande confusione con una valigia....

Renax | 2015-01-09
Przeczytana: 08 stycznia 2015

Tym razem pani Chmielewska mnie nie zawiodła. Humor taki sam jak w innych jej książkach, ale na szczęście cienie i blaski węzła małżeńskiego są mi obce. Tym razem złą stroną były kobiety, pokazane groteskowo i bardzo, bardzo zabawnie. Dodatkowo, sprawdzony patent, czyli darmozjad w domu, ksywka Bubel, żeby było śmieszniej notoryczny złodziej. Nawet nazwisko bohatera: Chlup powoduje zabawną komedię pomyłek. Pani Chlupowa, zwana też Horpyną, szantrapą to kobieta z piekła rodem. Śmiałam się do rozpuku.

Monika | 2014-01-15
Na półkach: Audiobooki, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 14 stycznia 2014

Niby humor Chmielewskiej, niby wszystko gra, ale "Depozyt" wyjątkowo nie przypadł mi do gustu. Nie potrafię nawet wyjaśnić przyczyn. Książka nie przemówiła do mnie i tyle :(

AniaProszka | 2018-12-01

Dla mnie - doskonała. Może i nie za wiele kryminału, ale zabawa przy lekturze przednia. Polecam każdemu.

Inez | 2014-02-15
Przeczytana: 11 lutego 2014

Ksiazke polecila mi kolezanka z pracy. Od pierwszych stron zauroczyly mnie postacie. Autorka kazdej z nich zafundowala unikatowy, jedyny w swoim rodzaju charakter i temperament. Opowiadanie jest niezwylke pelne humoru i wspaniale sie bawilam czytajac te ksiazke. Kazdy czytelnik znajdzie tutaj sensacje, intryge i wartka, zaskakujaca akcje. Autorka zasluguje na ogromnego plusa za wspaniale, nietuzinkowe dialogi. Zaznaczam zaraz, ze zaden to kryminal, bo oprocz tego, ze jeden z bohaterow umiera smiercia naturalna, aczkolwiek cechujaca ja zlosliwoscia przedmiotow martwych, nie ma tu mowy o zadnych zabojstwach, choc pojawia sie w polowie ksiazki postac, ktora osobiscie udusilabym golymi rekoma. To pierwsza moja ksiazka polskiego autora po 10-ciu latach, a z tworczoscia Joanny Chmielewskiej zetknelam sie po raz pierwszy czytajac ,,Depozyt,,. Niemniej jednak polecam wszystkim czytelnikom i zycze dobrej zabawy, oraz tyle wybuchow smiechu, ile mi zapewnilo opowiadanie. Z pewnoscia siegne...

Lady_Ivonna | 2017-04-27
Przeczytana: 27 lutego 2017

Humor, humor i jeszcze raz humor :). Uwielbiam mroczne kryminały, zawiłe intrygi i soczyste opisy, ale czasami potrzebuję odskoczni do takiej znakomitej historii, przy której można się uśmiać do łez :)

Queequeg | 2014-04-12

Bardzo dobra. A nie byłaby taka gdyby nie jedna z bohaterek - Chlupowa. Jak dla mnie motorek całej powieści i najciekawsza jej postać :)

Małgorzata Chabzda | 2014-04-28
Przeczytana: 27 kwietnia 2014

Nad tą pozycją nie musiałam się bardzo skupiać. Książka od samego początku jest zrozumiała i wciągająca. Główny wątek czyli pieniądze świetnie opisany. Autorka daje nam fajną dawkę humoru. Książkę czyta się szybko i przyjemnie. Oczywiście polecam.

Zyzik | 2015-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2015

Świetna jest ta książka. Nieźle się przy niej ubawiłam. Kibicowałam ze wszystkich sił panu Karpiowskiemu i jego rodzince. Byłam na początku książki jak domyśliłam się, że pan Henryk straci pamięć. To było do przewidzenia. Wkurzyłam się wtedy i zrobiłam dłuższą przerwę. Początkowo również bardzo mnie irytowało zachowanie pani Bogusi i jej jeszcze gorszej córki- Agatki. Nie wiem jak można być tak wścibskim i tak się skarżyć swojej matce z poczynań swojego rodzonego brata. Później jakoś się przyzwyczaiłam. Bubla od razu wyrzuciłabym z domu nie patrząc na jakieś rodzinne powiązania. Nie mniej jednak książka wpisała się w moje gusta i ją polecam.