Planned Chaos
biznes, finanse
Spacerolog

Chociaż kapitalizm jest systemem gospodarczym współczesnej cywilizacji zachodniej, programy wszystkich państw zachodnich kierują się całkowicie antykapitalistycznymi ideami. Celem tych interwencjonistycznych programów nie jest zachowanie kapitalizmu, ale zastąpienie go gospodarką mieszaną. Zakłada się, że owa gospodarka mieszana nie jest ani kapitalizmem, ani socjalizmem. Opisuje się ją jako tzw. trzecią drogę, system tak samo odległy od kapitalizmu, jak i od socjalizmu. Twierdzi się, że znajduje się ona w połowie drogi między socjalizmem i kapitalizmem, zachowując zalety obu i unikając wad właściwych każdemu z nich. Z tego działania państwa powstaje planowany chaos, który niszczy prawidłowe funkcjonowanie każdej gospodarki.

Gdyby historia mogła coś udowodnić i czegoś nas nauczyć, byłaby to lekcja, że prywatna własność środków produkcji jest koniecznym warunkiem cywilizacji i materialnego dobrobytu. Wszystkie dotychczasowe cywilizacje opierały się na własności prywatnej. Jedynie kraje przestrzegające zasady własności prywatnej wzniosły się ponad ubóstwo i stworzyły naukę, sztukę i literaturę.

źródło opisu: http://sklep.pafere.org/p,27,ludwig-von-mises---planowany-chaos.html

źródło okładki: http://sklep.pafere.org/p,27,ludwig-von-mises---planowany-chaos.html

wacek_1984 | 2019-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2019

Kolejna z książek którą powinien przeczytać każdy człowiek, pokazujący głupotę interwencjonizmu i całej otoczki socjalizmu.

Krzysztof1993 | 2017-10-16
Przeczytana: 16 października 2017

Interpretując w jakiś sposób tytuł tegoż eseju przed rozpoczęciem czytania, nasuwała się momentalnie myśl o niewidzialnej ręce rynku, determinowanej de facto przez wybory samych ludzi wpływających na wahania popytu i podaży i przez to na sam system cen, który wskazuje o dostępności konkretnego dobra. Na początku też tak było, profesor tłumaczył wszystko z ekonomicznego stanowiska, zresztą do czego był bardzo predysponowany. Następnie przez większość pracy próbował przedstawić rozwój doktryny interwencjonistycznej i socjalistycznej jako wynik „pracy” intelektualistów, zatem późniejszy chaos międzywojenny można określić jako planowany. Jak już wspomniałem przy okazji oceny „Mentalności antykapitalistycznej”, bardziej przypadają mi do gustu stricte ekonomiczne prace L. Von Misesa. I takie postrzeganie utrzymuję nadal.

mts | 2016-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2016

Niby socjalizm został przez ekonomistów szkoły austriackiej zrównany z ziemią wielokrotnie, a sam Mises zrobił to już blisko sto lat temu podczas debaty kalkulacyjnej, ale mimo to idee socjalistyczne wciąż żyją. Oczywiście nie w formie w jakiej proponował to chociażby Oskar Lange, ale do wielu intelektualistów, polityków i wyborców wciąż pewne prawdy nie docierają.

Mises w swojej krótkiej książeczce analizuje zjawisko socjalizmu i interwencjonizmu, zgrabnie mieszając analizę ekonomiczną, filozoficzną i historyczną. "Planowany chaos" ma bardziej charakter publicystyczny, a Mises odchodzi od naukowego języka i w wielu miejscach dosadnie pozwala sobie określać socjalistycznych zbrodniarzy i stojących za nimi ideologów.

Głównym minusem książki jest jej objętość. Aż prosiłoby się o dłuższą analizę faszyzmu czy nazizmu, a tematy te zostały potraktowane po macoszemu. Oprócz tego z dzisiejszej perspektywy z dystansem podchodzić należy do sympatii Misesa wobec demokracji, jako tego...

ziombel | 2015-04-20

Książka jest głównie przeznaczona dla przeciętnych czytelników nie zainteresowanych wolnorynkowa ekonomią, jednak myślę że nawet bardziej obeznani z nią czytelnicy znajdą wiele ciekawych informacji. Książka zajmuje się głównie krytyką interwencjonizmu, który szkodzi gospodarce, zamiast jej pomagać. Dużo miejsca poświęcono także na krytykę marksizmu i związanych z nim ruchów politycznych. Znajdziemy tutaj bogaty opis tego, co komuniści próbowali zrobić z Europą(i częściowo osiągnęli sukces). Autor w krótkich rozdziałach wspomina także o Mussolinim i Hitlerze. Gorąco polecam przeczytać tą książkę wszystkim. Książka została udostępniona w formie darmowego ebooka przez fundację PAFERE.

Wojciech | 2013-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2013

Ciekawe połączenie informacji z dziedzin historii i ekonomii. A z czasem czytania książka staje się coraz ciekawsza. Podejmuje tematykę zasad jakimi rządziły się ustroje socjalistyczne - w Rosji, Niemczech i Włoszech. Autor pokazuje zasady myślenia socjalistów jakie nimi kierują i wychodzi im na przeciw. Absurdy stawianych tez przez socjalistów wprawiają momentami w śmiech. Jednym z takich powiedzeń jest, że socjalizm nie udał się dlatego, że nie zostały spełnione odpowiednie warunki (dodatkowo różni socjaliści przegadują się nad swoimi pomysłami wprowadzania i sprawowania ustroju socjalistycznego). Autor od razu zauważa, że ludzie w ten sposób nie wyciągają wniosków ze wszystkich nieudanych eksperymentów jakimi były omawiane ustroje totalitarno-socjalistyczne. Jeśli eksperyment jest przeprowadzany powinien mówić, że: rozwiązanie A dało efekt B, a nie w sposób, że efekt B nie został spełniony, bo rozwiązanie A zostało źle wprowadzone. Ale książka nie jest tylko o stawianiu tez...

Spacerolog | 2013-05-10
Przeczytana: 10 maja 2013

Lektura tej książki dla człowieka opierającego swój światopogląd o spam serwowany mu poprzez wszelakiego rodzaju media głównego nurtu będzie niemałym szokiem. Wywód przeprowadzony rzeczowo i konsekwentnie dokonuje bezlitosnego demontażu mitologii socjalistyczno-totalitarnej jaką przepojone były w chwili wydania tego dzieła i są do dziś środki masowego przekazu. I choć autor jest w swoich sądach bezlitosny dla drugiej strony, to ten brak skrupułów objawia się poprzez siłę niezaprzeczalnych faktów. Autor prezentuje na kartach tej książki czym jest elegancja intelektu opartego o wiedzę na temat skutków działań ludzi, a nie, jak w przypadku zwolenników wszechwładzy państwa, absurdalnej wierze w utopie, która przynosi tylko kataklizmy dla ludzkości.
Wzorcowy "odkażacz" umysłu.