Peter Gabriel. Świat realny, świat sekretny

Seria: Gwiazdy sceny
Wydawnictwo: Anakonda
rock, muzyka, Genesis, Peter Gabriel
joly_fh

Peter Gabriel to jedna z najbardziej zagadkowych postaci świata muzyki rockowej. Założyciel zespołu Genesis, autor kilku przełomowych albumów i niezapomnianych, oryginalnych przebojów jak „Sledgehammer” czy „Don’t Give Up”, spędza sen z powiek wielu dziennikarzy i badaczy historii popkultury. Gabriel nie jest bowiem typową gwiazdą estrady. Jego złożona osobowość sprawia, że jawi się on jako jeden z nielicznych niespokojnych „artystycznych duchów”, którym udało się odnieść spektakularny sukces na komercyjnej scenie. Jego wieloletnią karierę trudno nazwać błyskawiczną i błyskotliwą. Długo pracował na renomę Genesis, a później na sukces solowych płyt. Uparcie szukał wspólnego mianownika między chęcią uwolnienia drzemiących demonów, a komercyjnym blaskiem podbijającym listy przebojów. Jego artystyczna droga przypomina nieustające, bardzo trudne zmagania, także z własnymi słabościami. „Świat sekretny, świat realny” to kompletna biografia Gabriela opisująca nietypową drogę do sukcesu, nieunikająca też wątków z życia prywatnego artysty. Opisów doczekały wszystkie utwory z bogatego dorobku wokalisty, a wnikliwej i obiektywnej recenzji każdy solowy album. Ze szczególną skrupulatnością potraktowane zostały też najważniejsze dzieła zespołu Genesis, jak kultowy utwór „Supper’s Ready” i tajemniczy koncept album „The Lamb Lies Down on Broadway”. Autor rzuca także snop światła na kulisy trudnego związku Gabriela z jego pierwszą żoną i romans z aktorką Rosanną Arquette.

źródło opisu: Wydawnictwo Anakonda, 2013

źródło okładki: https://www.facebook.com/WydawnictwoAnakonda?hc_location=stream

zajeckicajec | 2013-11-15
Na półkach: Do recenzji
Przeczytana: 07 listopada 2013

Wydawnictwo Anakonda już nie jeden raz pokazało mi, że potrafi wydać biografie i powieści, do których po kilku latach z pewnością oraz miłą chęcią wrócę, takie które warte są każdej chwili spędzonej razem z nimi. “Peter Gabriel. Świat realny, świat sekretny” to właśnie kolejna taka pozycja z serii Gwiazdy Sceny. Jest to również druga książka autorstwa Maurycego Nowakowskiego, z którą mam okazję się zapoznać i jestem z tego spotkania równie zadowolona jak z poprzedniego, mimo iż nasze poprzednie spotkanie odbyło się w zupełnie innym (piłkarskim) klimacie.

Niedługo po tym jak przeczytałam tę pozycję, znajoma przyuważyła ją na mojej półce i zadała następujące pytanie: “Co taki Polak nieznający osobiście Petera Gabriela może mi o nim opowiedzieć?” Moją odpowiedź na to pytanie postaram się zawrzeć najlepiej jak umiem w tej oto recenzji.

Peter Gabriel to brytyjski muzyk progresywnego rocka i ambitnego popu, a także wokalista, pianista i producent działający na scenie muzycznej od 1967....

Jo85 | 2012-02-10
Przeczytana: 23 lutego 2012

Mimo że twórczość Gabriela - zarówno solową, jak i tą za czasów Genesis - znam niemal na pamięć, o samym artyście wiedziałam (jak się teraz okazuje) niewiele. Książka „Peter Gabriel. Świat sekretny, świat realny” spowodowała, że zaczęłam na nowo odkrywać osłuchane „do zdarcia” albumy, a i postać Gabriela ujrzałam w nieznanym dotąd, uzupełnionym o wiele dodatkowych barw, świetle.
Maurycy Nowakowski nie usiłuje włożyć muzyka do jakiejkolwiek szufladki, „rozpisać matematycznego wzoru na Gabriela”. Stara się jedynie „nadążyć za tym nieokreślonym, niespokojnym "wolnym elektronem". Podjąć rękawicę”. Napisana przez niego biografia umożliwia uważne przyjrzenie się choć namiastce tego zmiennego, zaskakującego i niebywale intrygującego wszechświata, jakim jest Peter Gabriel. Jednocześnie książka Nowakowskiego jest wyjątkowo skrupulatnym opisem zarówno artystycznej, jak i życiowej drogi Gabriela. Nie jest to bynajmniej laurka na cześć artysty - znajdziemy w niej nie tylko słowa uznania, ale...

Pawel Juszczak | 2015-01-09
Przeczytana: 2014 rok

Z trzech dostępnych biografii artysty na naszym rynku ta jest zdecydowanie najsłabsza. Sporo jest prawie wprost przepisanych rzeczy z biografii Genesis. Żenujące jest także, że drugie wydanie nie zostało poszerzone o lata jakie minęły od pierwszego wydania tej książki w innym wydawnictwie.

talkingroot | 2016-09-01
Przeczytana: 31 sierpnia 2016

Niezmiernie irytuje mnie maniera wrzucania wszędzie słowa "przysłowiowy" oraz cudzysłowów w miejscach, gdzie nijak nie powinny się znaleźć.

ZielonaCytryna | 2013-07-15

Peter Gabriel – wokalista, pianista, producent, współzałożyciel słynnej grupy Genesis. Kim jest naprawdę? Jak wyglądało jego dzieciństwo i lata młodości? Jak wyglądały jego pierwsze kroki stawiane w muzyce? Na te pytania i jeszcze wiele innych usiłował odpowiedzieć Maurycy Nowakowski w swojej biografii słynnego muzyka. Czy mu się to udało?

Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. Nowakowski zaserwował nam bowiem nie tylko przejrzystą i szczegółową historię życia i twórczości Gabriela – on napisał po prostu dobrą książkę, którą czyta się z przyjemnością i dużym zainteresowaniem. Wnikliwość autora pozwoliła mu nie tyle naszkicować, co stworzyć dokładny i szczegółowy portret muzyka. Co więcej, Nowakowski jako fan Genesis nie skupił się wyłącznie na pozytywach, co czyni jego książkę bardziej wiarygodną i rzetelną. Da się tu wyczuć wyraźnie, że Nowakowski podszedł do pisania biografii swego idola z bardzo potężnym ładunkiem emocjonalnym – trudno mu się zresztą dziwić, skoro pisał o swoim...

Mower | 2012-06-02

Znakomity portret. Malowany wieloma kolorami, ukazujący różne elementy osobowości Artysty i w dość wyważony sposób oceniający jego twórczość. Umiejętnie wplatane urywki z życia Gabriela, relacje z kolegami z Genesis, potem z kobietami, tylko podnosi poziom tej godnej polecenia książki. Można poznać Petera o wiele bliżej.
A teraz czas posłuchać muzyki... ;)

JackDaniels | 2013-09-29
Na półkach: Posiadam

Zdecydowanie najciekawsza biografia Petera Gabriela, jaką można znaleźć. Dogłębna, dokładna, szczegółowa. Super lektura, polecam.

Dorota Nowakowska | 2012-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

rewelacyjna

Rothery | 2017-10-20