Peter Gabriel. Świat realny, świat sekretny

Okładka książki Peter Gabriel. Świat realny, świat sekretny Maurycy Nowakowski
Okładka książki Peter Gabriel. Świat realny, świat sekretny
Maurycy Nowakowski Wydawnictwo: Anakonda Seria: Gwiazdy sceny biografia, autobiografia, pamiętnik
Gwiazdy sceny
Anakonda
2013-05-22
2011-11-01
rock muzyka Genesis Peter Gabriel

EDIT: po przeczytaniu książki "Peter Gabriel On Track" zmniejszam ocenę z 6 do 3. Autor polskiej biografii Gabriela niemal słowo w słowo przetłumaczył i przepisał fragmenty tej pozycji.

No i niestety zawiodłem się na tej książce, ale po kolei:

1. Książka pisana ewidentnie przez fana Gabriela, co ma swoje plusy, ale ma też dużo minusów. Największym z nich są prywatne opiniotwórcze wtrącenia autora, które niezmiernie denerwują na każdym kroku. Szczytem było porównanie Gabriela do Jezusa z Ostatniego kuszenia Chrystusa Scorsezego.
2. Sam styl autora też nie powala. Ktoś słusznie zauważył manię pisania "przysłowiowy" tam gdzie nie powinno się znaleźć, ale ja mogę wskazać też chociażby bardzo kontrowersyjną technikę robienia przypisów w dość przypadkowych miejscach, czy w ogóle styl pisania.
3. Książka ledwo napomina o związku Gabriela i Jill, który był główną z przyczyn odejścia tego pierwszego z Genesis. Dla mnie kilka akapitów na ten temat oraz później na temat rozpadu małżeństwa to zdecydowanie za mało. Tak samo festiwal WOMAD i jego pokłosie jest opisane jakby od niechcenia.

Przechodząc natomiast do plusów:
1. Autor opisał dość dokładnie każdą płytę, w tym ich niemieckie wersje, które zwykle są pomijane przez innych biografów Gabriela.
2. Biografia jest dość aktualna i dobrze opisuje późną twórczość Gabriela.
3. Nie można jej odmówić łatwości czytania.

Podsumowując: książka jest ok, ale zdecydowanie są lepsze biografie Gabriela na polskim rynku.

No i niestety zawiodłem się na tej książce, ale po kolei:

Z trzech dostępnych biografii artysty na naszym rynku ta jest zdecydowanie najsłabsza. Sporo jest prawie wprost przepisanych rzeczy z biografii Genesis. Żenujące jest także, że drugie wydanie nie zostało poszerzone o lata jakie minęły od pierwszego wydania tej książki w innym wydawnictwie.

Wydawnictwo Anakonda już nie jeden raz pokazało mi, że potrafi wydać biografie i powieści, do których po kilku latach z pewnością oraz miłą chęcią wrócę, takie które warte są każdej chwili spędzonej razem z nimi. “Peter Gabriel. Świat realny, świat sekretny” to właśnie kolejna taka pozycja z serii Gwiazdy Sceny. Jest to również druga książka autorstwa Maurycego Nowakowskiego, z którą mam okazję się zapoznać i jestem z tego spotkania równie zadowolona jak z poprzedniego, mimo iż nasze poprzednie spotkanie odbyło się w zupełnie innym (piłkarskim) klimacie.

Niedługo po tym jak przeczytałam tę pozycję, znajoma przyuważyła ją na mojej półce i zadała następujące pytanie: “Co taki Polak nieznający osobiście Petera Gabriela może mi o nim opowiedzieć?” Moją odpowiedź na to pytanie postaram się zawrzeć najlepiej jak umiem w tej oto recenzji.

Peter Gabriel to brytyjski muzyk progresywnego rocka i ambitnego popu, a także wokalista, pianista i producent działający na scenie muzycznej od 1967. Jest współzałożycielem i współtwórcą grupy Genesis, po odejściu z której poświęcił się karierze solowej.

Sama o Peterze w porównaniu z autorem książki wiedziałam niewiele, mogę się pokusić nawet o stwierdzenie – nic. Bardzo lubię Genesis, którzy są dokładnie z “czasów moich rodziców” i nieraz jadąc samochodem po mieście czy w trasę, mój ojciec do odtwarzacza wkłada nie co innego jak Invisible Touch czy Abacab.

Podczas czytania jasno wynika, że Peter Gabriel jest idolem sprawcy tej biografii. Na szczęście nie zaważa to na jej rzetelności, a pokuszę się nawet o stwierdzenie, że jest ona kompetentna w przypadku kiedy autor jest tylko (a może i aż?) fanem artysty. Nowakowski trzeźwym okiem patrzy na znakomitość tego wokalisty, pianisty i producenta muzycznego. Mimo iż w dorobku swojej kariery ten uzdolniony człowiek zasługuje na naprawdę ogromne pochwały – zostaje oceniony bardzo sprawiedliwie i nie przeczytacie tutaj jedynie samych afirmacji na jego temat. W moim odczuciu sprawia to, że książka ta na tle wielu innych biografii, w których idole zostają przez swoich psychofanów wychwalani pod niebiosa, wypada bardzo solidnie.

Ta pozycja sprawiła, że zachciałam zakosztować twórczości Gabriela, samodzielnie, jak to się mówi – na własnej skórze, w tym przypadku – we własnym odtwarzaczu. No i stało się tak jak w przypadku innych świetnych biografii – świat Petera pochłonął mnie całkowicie i do tej pory nie chce mnie wyrzucić z powrotem. Chyba taki jest zamierzony efekt dobrych książek? : ) Poza opisem twórczości artystycznej muzyka (np. szczegółowej analizy piosenek),dostaniecie tutaj również niemałą porcję wiadomości o jego życiu osobistym, w których brak miejsca na jakiekolwiek plotki z gazet czy niedomówienia.

Uważam iż, jest to bardzo dobra książka, która zasługuje na uwagę fanów zarówno samego artysty, jak i Genesis. Czytało mi się ją przyjemnie do popołudniowej herbatki, ale jednocześnie potrafiła zabrać mi cały wieczór, nie nudząc przy tym nadmiarem bezużytecznych informacji. Jak pisałam nie pierwszy raz chwytałam za książkę tego autora, a teraz mogę napisać, że również z pewnością nie ostatni. Na rynku znajdują się również inne biografie członków Genesis spisane przez naszego prawdziwego i dbającego o szczegóły Maurycego, jak chociażby “Phil Collins. Człowiek orkiestra”, na którą oczywiście już ostrzę swoje ząbki.

Także jeżeli czujecie się wessani w świat muzyki rockowej, Genesis, czy im pokrewnych. Nie zwlekajcie i chwyćcie za tę pozycję, która przeniesie Was, choć na kilka chwil, w świat wielkich artystów i ich piosenek, a nie będziecie rozczarowani.

Peter Gabriel – wokalista, pianista, producent, współzałożyciel słynnej grupy Genesis. Kim jest naprawdę? Jak wyglądało jego dzieciństwo i lata młodości? Jak wyglądały jego pierwsze kroki stawiane w muzyce? Na te pytania i jeszcze wiele innych usiłował odpowiedzieć Maurycy Nowakowski w swojej biografii słynnego muzyka. Czy mu się to udało?

Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. Nowakowski zaserwował nam bowiem nie tylko przejrzystą i szczegółową historię życia i twórczości Gabriela – on napisał po prostu dobrą książkę, którą czyta się z przyjemnością i dużym zainteresowaniem. Wnikliwość autora pozwoliła mu nie tyle naszkicować, co stworzyć dokładny i szczegółowy portret muzyka. Co więcej, Nowakowski jako fan Genesis nie skupił się wyłącznie na pozytywach, co czyni jego książkę bardziej wiarygodną i rzetelną. Da się tu wyczuć wyraźnie, że Nowakowski podszedł do pisania biografii swego idola z bardzo potężnym ładunkiem emocjonalnym – trudno mu się zresztą dziwić, skoro pisał o swoim idolu.

Fani Genesis i Gabriela będą zachwyceni. Ja, choć do nich nie należę, biografię autorstwa Nowakowskiego czytałam chętnie. Przyjemny język uatrakcyjniał lekturę, a piękne wydanie – co jest już normą u wydawnictwa Anakonda – cieszyło moje oko.

Odpowiedź brzmi: zdecydowanie...

rewelacyjna

rewelacyjna

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Znakomity portret. Malowany wieloma kolorami, ukazujący różne elementy osobowości Artysty i w dość wyważony sposób oceniający jego twórczość. Umiejętnie wplatane urywki z życia Gabriela, relacje z kolegami z Genesis, potem z kobietami, tylko podnosi poziom tej godnej polecenia książki. Można poznać Petera o wiele bliżej.
A teraz czas posłuchać muzyki... ;)

A teraz czas posłuchać muzyki... ;)

Mimo że twórczość Gabriela - zarówno solową, jak i tą za czasów Genesis - znam niemal na pamięć, o samym artyście wiedziałam (jak się teraz okazuje) niewiele. Książka „Peter Gabriel. Świat sekretny, świat realny” spowodowała, że zaczęłam na nowo odkrywać osłuchane „do zdarcia” albumy, a i postać Gabriela ujrzałam w nieznanym dotąd, uzupełnionym o wiele dodatkowych barw, świetle.
Maurycy Nowakowski nie usiłuje włożyć muzyka do jakiejkolwiek szufladki, „rozpisać matematycznego wzoru na Gabriela”. Stara się jedynie „nadążyć za tym nieokreślonym, niespokojnym "wolnym elektronem". Podjąć rękawicę”. Napisana przez niego biografia umożliwia uważne przyjrzenie się choć namiastce tego zmiennego, zaskakującego i niebywale intrygującego wszechświata, jakim jest Peter Gabriel. Jednocześnie książka Nowakowskiego jest wyjątkowo skrupulatnym opisem zarówno artystycznej, jak i życiowej drogi Gabriela. Nie jest to bynajmniej laurka na cześć artysty - znajdziemy w niej nie tylko słowa uznania, ale również wytknięcie słabszych, niedopracowanych utworów czy albumów (poparte wypowiedziami niezadowolonego z ostatecznych efektów swojej pracy Gabriela). „Świat sekretny, świat realny” to nie tylko opowieść o charyzmatycznym wokaliście, odważnym kompozytorze czy pomysłowym artyście zafascynowanym nowymi technologiami. To także obraz człowieka nieustannie poszukującego, zmagającego się z własnymi słabościami, wątpliwościami i ograniczeniami. Z każdą kolejną stroną książki śledzimy niebywały rozwój Gabriela - artysty i Gabriela - człowieka.
Biografia napisana jest w sposób atrakcyjny i przystępny, zawiera ciekawe anegdoty dotyczące np. systemu pracy muzyka. Przeczytałam ją jednym tchem i na pewno jeszcze nieraz do niej sięgnę. Warto zanurzyć się w sekretnym świecie Petera Gabriela!

Zdecydowanie najciekawsza biografia Petera Gabriela, jaką można znaleźć. Dogłębna, dokładna, szczegółowa. Super lektura, polecam.

Niezmiernie irytuje mnie maniera wrzucania wszędzie słowa "przysłowiowy" oraz cudzysłowów w miejscach, gdzie nijak nie powinny się znaleźć.

• Muzyka
  • Biografia/autobiografia
  • 2015
  • Przeczytane w 2013
  • Biografie muzyków, etc.

Dodaj cytat z książki Peter Gabriel. Świat realny, świat sekretny