Slayer. Krwawe rządy

Wydawnictwo: InRock
muzyka, heavy metal
joly_fh

Po dwudziestu pięciu latach - wypełnionych bezkompromisowymi albumami i koncertami, które znacznie poszerzyły granice scenicznej agresji - Slayer wciąż obdarzany jest szacunkiem zarówno przez krytyków, jak i kolegów muzyków. Tom Araya, Jeff Hanneman, Kerry King i Dave Lombardo, współtworzący jedną z największych kapel metalowych w dziejach, stanowią razem po prostu wyjątkowy fenomen. Thrashowy...

Thrashowy zespół z Los Angeles od lat wyznaczał ekstrema gatunku. Zdołał przy tym przetrwać fale krytyki pod adresem tematyki swych utworów, obejmującej tak kontrowersyjne wątki jak satanizm czy terroryzm religijny.
Slayer wciąż jest międzynarodową gwiazdą koncertową, nie odstępując ani na jotę od swoich zasad. Joel McIver, renomowany ekspert od metalu, przedstawia wnikliwą biografię zespołu, w której zasmakuje każdy fan thrash metalu.

źródło opisu: Wydawnictwo In Rock, 2013

źródło okładki: www.inrock.pl

Pablos | 2014-03-16
Na półkach: Przeczytane, [2014]
Przeczytana: 14 marca 2014

Myślałem, że dowiem się jakichś super niesamowitych faktów z tej książki, takich, o których wiedzą tylko ci, którzy mieli bezpośrednią, osobistą styczność z zespołem. Niestety nie - praktycznie każda informacja tu zawarta fanowi Slayera jest znana, prawdziwe ciekawostki można policzyć na palcach jednej ręki, na domiar złego ciekawostki owe dotyczą przeważnie kwestii drugorzędnych, dla samego Slayera i jego muzyki mniej istotnych.

Książkę czyta się lekko i przyjemnie, lecz zamiast zbioru informacji na temat zespołu jest bardziej podróżą czytelnika w nieco dawniejsze czasy. Przynajmniej w moim przypadku lektura wywołała takie wrażenie. Zaangażowanie autora dla opisu historii thrash metalu oraz miejsca Slayera w tejże zabrało mnie z powrotem do początku lat dziewięćdziesiątych, gdy pierwszy raz słuchałem kasety "Reign in Blood" (długie lata potem jeszcze myślałem, że to była pierwsza płyta kapeli, hehe), a opis kolejnych albumów przypominał mi o ważnych dla mnie wydarzeniach...

wymiatacz1717 | 2013-08-02
Przeczytana: 01 sierpnia 2013

Początek książki rewelacyjny, sądziłem, że będzie nawet lepsza jak biografia Slayer napisana przez Szubrycha. Ale już od historii South Of Heaven/Season In The Abyss autor zaczął mnie irytować. Podważając autorytet takich szlagierów jak "Dead Skin Mask" czy "Mandatory Suicide" jako średnie czy też niekiedy cienkie. McIver ma w ogóle problem z docenieniem w twórczości Slayer piosenek wolniejszych od "Angel Of Death", a przecież ten zespół to nie tylko wyścig, ale fenomenalny mroczny i ciężarny klimat w stylu "213" czy wspomniany już "Dead, Skin... " Odczuwam wrażenie że ta książka jest raczej dla osób, które Slayer wcześniej nie znały, albo miały z nim mało do czynienia. Niestety, autor zbyt mocno nakreśla swój punkt widzenia w ocenie muzyki, co może negatywnie wpłynąć na odbiór przez czytającego. Sądzę, że Szubrych w swojej książce historie Slayer opisał z większą dociekliwością, jest obszerniejsza i według mnie stanowi ciekawszą propozycję biograficzną. Aczkolwiek Slayer Krwawe...

Wrathu | 2016-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2016

Książka jest dobrą i sumiennie napisaną kroniką dokonań Slayera. Nie tylko dokładnie śledzi historię zespołu, nie pomijając nawet mniej znanych niuansów, ale też daje kontekst, opisując zmieniającą się scenę muzyczną i pokrewne zespoły, które ze Slayerem się kolegowały lub nim inspirowały i występowały razem na festiwalach.
Irytuje tylko maniera autora do bezpodstawnego mieszania z błotem numetalu przy każdym o nim wspomnieniu oraz skłonność do upraszczania w kwestii innych gatunków (ale przy wiedzy o thrash metalu nie ma sobie równych). Recenzje (bo to już nie są zwyczajne opisy) płyt są bardzo subiektywne. Trochę za bardzo. Pojawia się parę łatwych do przeoczenia błędów rzeczowych, ale są wyjaśnione w przypisach. W tłumaczeniu pojawia się niestety trochę literówek (także w nazwiskach osób, co może być winą oryginału). Mam nadzieję, że zostaną poprawione w przyszłych wydaniach.
Tak czy inaczej, świetna i wzbogacająca lektura.

kotfr1tz | 2014-03-01
Przeczytana: 01 marca 2014

Biografia niczego sobie, choć kilka pierwszych rozdziałów robi smak na znacznie więcej. J. McIver spogląda tu na Slayera z perspektywy komercyjnego i medialnego sukcesu tej znakomitej grupy. Mało tu o procesie twórczym, inspiracjach tak muzycznych, jak i tekstowych, o relacjach osobistych wykraczających poza środowisko muzyczne. Wielka szkoda, bo nie można poprzez tą książkę poznać członków zespołu jako ludzi, na czym o wiele bardziej by mi zależało. Są oczywiście różne napomknięcia, ale o wiele za mało. Natomiast dla początkujących muzyków to chyba dobry - że tak powiem - podręcznik, albo świadectwo, jak osiągnąć sukces, jak dopilnować swojego interesu.

pod-palacz | 2015-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2015

Bardzo dobra biografia, uwzględniająca nie tylko rzeczy na temat biografowanego zespołu samego w sobie, ale również porównanie go z innymi zespołami, co daje nowe możliwości w jego opisaniu, a także obraz dawnych lat, początków thrashu, klimatu, o który chodzi - graniu po garażach i szkołach, wiązanie końca z końcem, a potem wielkiej kariery.
" Super było, tenisówki i dżinsy, hektolitry piwa, imprezowanie, daliśmy niezłego czadu. Wszyscyśmy się nieźle kumplowali."
To naprawdę dobra biografia.

hincol44 | 2016-06-19

Slayer!!!
Książka obowiązkowa. Joel McIver potwierdził, że potrafi pisać takie historie. Dla każdego fana metalu pozycja obowiązkowa!!!
Po Krwawych rządach podjąłem decyzję, że przeczytam wszystkie książki tego autora.
A w przypadku Slayera - mam nadzieję, że dopisze jeszcze kolejny rozdział i ukażę się zaktualizowane wznowienie:)

RoodyTheBill | 2017-06-18

Godna polecenia wszystkim miłośnikom zespołu. Autor na poczatku twierdził że nei będzie wyolbrzymiał osiągnięć jego członków, ani robił z jego historii nei wiadomo czego, stało się jednak nieco na odwrót. Można poznać całą historię zespołu i co nieco i=o jego członkach i relacjach z innymi przedstawicielami Thrash'u.

| 2014-04-17

Ciekawa, ale ocena albumów zbyt subiektywna!

comatose7999 | 2013-06-18

ciężkie jest opisanie muzyki. lepiej słuchać opisując. ..

Markomdm86 | 2017-09-22