romans, miłość, dla pań
Ewa

Akcja rozgrywa się na Polesiu pod koniec XIX wieku,w majątku Czahary.Historia Zofii Janickiej,która walczy z rodzeństwem o sprawiedliwy podział spadku a później o zachowanie swojej własności,Czahar.Powieść pozytywistyczna,której przesłaniem jest umiłowanie ziemi ojczystej nawet za cenę własnego szczęścia,praca u podstaw a także rola i prawa kobiet.Poruszone jest również zagadnienie miłości czystej i duchowej oraz małżenstwa z rozsądku.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

allison | 2018-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2018

Rodziewiczówna świetnie brzmi w wersji audiobooka. "Czahary" poznałam w interpretacji Marty Żak, która świetnie i przekonująco wywiązała się z roli lektora.

Akcja nie jest nieprzewidywalna, ale - jak w wielu innych powieściach - pisarka przygotowała dla czytelników sporo fabularnych niespodzianek, co sprawia, że śledzi się wydarzenia z zainteresowaniem.
Jednym postaciom się kibicuje, innych nie darzy się sympatią, jeszcze inne mają nieco humorystyczny rys, co razem tworzy ciekawą mieszankę charakterów, nawet jeśli Rodziewiczównie nie udało się uciec od schematyzmu. Nie jest on jednak rażący, irytujący i nie psuje lektury.

Plusem jest emancypacyjny wydźwięk całości - "Czahary" to powieść o kobiecie silnej, zdeterminowanej, nowoczesnej. Trudno jej nie polubić i nie trzymać za nią kciuków.

Styl może i nieco trąci myszką, ale ma to swój urok. Poza tym na uwagę zasługują opisy przyrody i przeżyć wewnętrznych - plastyczne, emocjonalne, ale nie banalne czy pretensjonalne. Roi się...

Grażyna | 2014-10-22
Przeczytana: 19 lutego 2015

słuchowisko

| 2012-06-06
Przeczytana: 05 czerwca 2012

Nie jest to historia o spektakularnej treści, ani szaleńczo rozwijająca się wielowątkowa powieśc, która nasyciłaby współczesnego czytelnika tysiącem faktów, mnóstwem naukowych informacji oraz zabójczym pędem akcji.
To powieśc obyczajowa o dośc prostej fabule i niewielkiej ilości postaci, których życie zazębia się ze światem przyrody. Jendak poprzez to właśnie wywołuje w czytelniku poczucie ukojenia, spokoju i penwej anielskiej łagodności.
To powieśc nie tylko o kobiecie, która ma odwagę wziąc swe życie we własne ręce, ale to również doskonały obraz minionej epoki, w której pozytywistyczne hasła pracy u podstaw i promowanie silnej postawy społecznej są żywe.
Historia opowiada o codziennym życiu kobiety nie obawiającej się zarówno negatywnej opinii ludzi, jak i cięzkiej pracy. Towarzyszą jej mężczyźni, z których każdy symbolizuje inny rodzaj osobowości, przez co czytelnik może zapoznac się z różnymi motywacjami działania, poglądami na świat oraz postawami moralnymi.
Kobieta jest...

ira | 2014-01-16
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 16 stycznia 2014

Dość śmiała jak na swoje czasy, ostry języczek Zośki Janickiej trafnie podsumowuje każdy zwrot akcji, a z jej rozmowy z siostrą wiele kobiet współczesnych mogłoby wyciągnąć wnioski.
Świetnie mi się czyta takie książki, bardzo lubię ten barwny, archaiczny język i styl, te trącące myszką, a po chwili refleksji tak aktualne przecież idee. :)

BethLuisNion | 2015-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2015

Dawno już nie przeczytałam takiej powieści. Ostatnio, dzieła o podobnej tematyce, czytywałam chyba w liceum w ramach lektur obowiązkowych. Przyjemnie jest mieć wrażenie, że oto czyta się powieść o silnym wydźwięku pozytywistycznym, ale... jakże barwną.

Główną bohaterką powieści jest Zośka, dziewczyna mądra i niezależna, która nie pogodziwszy się z podziałem majątku po śmierci ojca, rozpoczyna walkę z rodziną o Czahary. Chce bowim mieć miejsce, które nada sens jej życiu i które będzie jej źródłem utrzymania. Takie bowiem preferuje wartości w czasach, w których największym osiągnięciem ziemiańskiej panny było dobre wyjście za mąż i zdanie się na męskie ramię. Zośka odrzuca jednak takie profity kobiecej egzystencji i zamierza sama walczyć o byt. Niewątpliwie postać Zośki ma charakter autobiograficzny. Autorka bowiem uczestniczyła w podobnych perypetiach rodzinnych i spotkała się zapewne z niejednym odrzuceniem przez tzw. wyższe sfery.

Zośka, mimo, że postać bardzo wyrazista i...

paulinkalinka | 2014-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2014

Miła, przyjemna opowieść o wsi i emancypacji kobiet z miłością w tle.
Zośka jest niezwykłą kobietą, zwłaszcza jak na swoje czasy, w których traktowano kobietę jako osobę podlejszego gatunku. Dziewczyna jest silna, odważna, samodzielna i nie boi się wdać w walkę z braćmi, by zyskać należną jej część majątku. Dopina swego i otrzymuje Czahary, malutki majątek, oddalony od bożego świata, w którym odnalazła szczęście.

Elżbieta | 2017-08-31
Przeczytana: sierpień 2017

"Czahary” to ciekawy obraz polskiego kresowego ziemiaństwa pod koniec XIX wieku. Powieść zaczyna się podziałem schedy po zmarłym ojcu i już tu zostałam zaskoczona (niestety, niemile) faktem, że część przypadająca na córkę stanowi tylko ułamek tego, co należy się synowi… Dalej było jeszcze gorzej: kiedy jedna z owych córek wysuwa żądanie faktycznego otrzymania należnej jej części, czyli folwarku, dochodzi do istnego trzęsienia ziemi. Większość znajomych i nieznajomych ją potępia, rodzina nie chce mieć z nią nic więcej do czynienia, dosłownie staje się wyrodną córką. I nic to, że z całego rodzeństwa jako jedyna ma jakie takie pojęcie o zarządzaniu majątkiem ziemskim; nic to, że jej bracia to lekkomyślni utracjusze, którzy potrafią tylko szastać kasą, bądź zaciągać długi, kiedy w kieszeni pustka, a ich pierwotne zobowiązania, że będą utrzymywali swe siostry, czy wypłacali im roczne pensje wkrótce okażą się całkowicie nierealne.
Rzecz jasna z czasem oczywista prawda staje się...

Marlena | 2016-09-01
Przeczytana: 31 sierpnia 2016

Zaciętość, odwaga, inteligencja i ogromne pragnienie spokoju - te cechy znalazłam u Zofii. Nie dziwię się jej wcale wyboru i marzenia o Czaharach. Cieszę się, że tak postąpiła i gdybym była na jej miejscu z pewnością chciałabym zrobić podobnie.

Z przyjemnością czytam wyrażenia, które nie jeden nazwałby żargonem. Przenoszę się w świat Polski za czasów pozytywizmu i mimo, że minęło tyle lat widzę, że pewne zachowania ludzkie się nie zmieniają.

Nie żałuję, że poznałam twórczość Rodziewiczównej - gdy będzie możliwość chętnie do niej wrócę.

Podobno klasyka polskiej literatury kobiecej... coś w tym jest.

Karolina Wiaczewska | 2017-02-25

Niesamowita książka.Czytałam ja z wypiekami :-) :-) na policzkach, bowiem rzecz jest o silnej,dzielnej i mądrej kobiecie,której czytelnik z duszy kibicuje