Kat Hitlera

Tłumaczenie: Andrzej Wojtasik
Wydawnictwo: Esprit
joly_fh

Biografia Reinharda Heydricha - jednego z najgroźniejszych ludzi XX wieku, postaci przerażającej nawet w kręgu nazistowskiego przywództwa. Jako szef Policji Bezpieczeństwa (Sicherheitspolizei), Służby Bezpieczeństwa SS (Sicherheitsdienst) i Gestapo oraz bezwzględny zarządca okupowanego Protektoratu Czech i Moraw, a także główny autor planu "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej" (Endlösung) - Heydrich odegrał znaczącą rolę w Hitlerowskich Niemczech. Spoczywa na nim odpowiedzialność za jedne z najokrutniejszych zbrodni nazistowskich. Aż do śmierci w wyniku zamachu w Pradze w 1942 roku był postrzegany jako wyjątkowo zaciekły nazista i jeden z najbardziej niebezpiecznych ludzi w całych hitlerowskich Niemczech. To zdumiewające, że jak dotąd jego postaci, zwanej Archaniołem Zła, poświęcano tak znikomą uwagę w obszernej literaturze dotyczącej Trzeciej Rzeszy. Robert Gerwarth przeplata mało znane historie z prywatnego życia Heydricha z jego wyczynami jako szefa Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy RSHA (Reichssicherheitshauptamt). Analizuje przemianę Heydricha z młodzieńca uprzywilejowanej klasy średniej w przeprowadzającego masowe mordy potwora. Gerwarth rzuca nowe światło na złożoność charakteru dorosłego Heydricha, jego motywacje i kolejne kroki, które doprowadziły do niewyobrażalnych okrucieństw, a także skutki jego morderczych wysiłków zmierzających do stworzenia na nowo etnicznego obrazu Europy.

źródło opisu: Wydawnictwo Epika, 2013

źródło okładki: http://www.esprit.com.pl/252/Kat-Hitlera-Biografia...»

Marcin Kowalczyk | 2016-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2016

Rewelacyjna biografia Reinharda Heydricha. Oparta na solidnych podstawach, wystarczy spojrzeć na bibliografię. Ogrom pracy jaki włożył autor w jej przestudiowanie był tytaniczny.
Książkę czyta się dość łatwo. Język nie jest zbyt trudny, a pojęcia i instytucje dokładnie wyjaśnione i opisane.
Łyżką dziegciu są przypisy umieszczone na końcu. Jest ich dość sporo i oczywiście zaznajamianie się z nimi na bieżąco znacznie utrudnia lekturę.
Wydanie ekonomiczne, żółty papier i miękka oprawa. Na końcu zbiór zdjęć- które średnio wypadają na tym papierze.
Polecam każdemu.

Małgorzata | 2013-09-24
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 17 września 2013

Reinhard Heydrich - jeden z największych oprawców XX wieku, postać budząca przerażenie nawet w kręgach nazistowskiego przywództwa. W III Rzeszy ten trzydziestoparoletni mężczyzna pełnił trzy kluczowe funkcje: był bezwzględnym szefem ogromnej nazistowskiej Policji Bezpieczeństwa, SS i Gestapo oraz przełożonym Einsatzgruppen - szwadronów śmierci SS. Ponadto w 1941 roku Heydrich został mianowany Protektorem Czech i Moraw. Ale najważniejsza funkcja, która była mu przypisana przez jednego z najpotężniejszych ludzi po Hitlerze, Hermanna Göringa i która z czasem stała się jego kluczową życiową misją do spełnienia w III Rzeszy, to "ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej" w Europie, zadanie, które w końcu przybrało formę masowych mordów i ludobójstwa.

"Kat Hitlera" to książka, która przedstawia nam życie człowieka, który stał się jednym z najniebezpieczniejszych funkcjonariuszy w III Rzeszy, często nazywanym Archaniołem Zła. Robert Gerwarth, jej autor, to profesor na Harvardzie i...

jarr74 | 2013-10-31
Przeczytana: 2013 rok

Nakładem wydawnictwa Esprit ukazała się rzetelna i bogato udokumentowana biografia jednej z najbardziej mrocznych i tajemniczych postaci XX wieku, Reinharda Haydricha. Był jednym z głównych filarów nazistowskiego państwa, jego wypaczonej politycznej doktryny i propagatorem narodowo–socjalistycznej wizji Europy i Świata. Skupił w swoim ręku ogromna władzę (Szef Służby Bezpieczeństwa SS, Policji Bezpieczeństwa, Tajnej Policji Państwowej –Gestapo, Protektor Czech i Moraw i przełożony Einsatzgruppen-hitlerowskich szwadronów śmierci) którą, wraz z rozległymi wpływami, wykorzystał do wprowadzenia w ruch niespotykanej machiny terroru, przemocy i ludobójstwa Był bezpośrednio odpowiedzialny i zaangażowany w zwalczanie prawdziwych i wyimaginowanych wrogów hitlerowskiego reżimu oraz zbrodniczy program tzw.”ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”, zainicjowany słynną już konferencją w Wennese, 20 stycznia 1942 roku. Opracował, tworzył i nadzorował metody masowej...

Koval | 2013-12-18
Na półkach: Przeczytane, Biografie
Przeczytana: 18 grudnia 2013

Wokół postaci Reinharda Heydricha zdążyło się nagromadzić wiele mitów. Pisano o nim, że był Żydem, homoseksualistą i sadomasochistą. Na temat jego śmierci w zamachu – dokonanym w maju 1942 roku przez czeskich agentów brytyjskich służb specjalnych – stworzono dziesiątki teorii spiskowych. Dobrze więc, że do napisania książki o tej kluczowej figurze w zbrodniczym systemie III Rzeszy wziął się poważny historyk – prof. Robert Gerwarth.
Od razu trzeba uspokoić – „Kat Hitlera…” to nie nudna, przeciążona aparatem naukowym, akademicka rozprawa. Zresztą, fragmenty mówią same za siebie: „Kiedy samochód skręcił za róg, Gabcik wyskoczył, kierując swój pistolet maszynowy w stronę Heydricha i pociągnął za spust, jednak broń się zacięła. Heydrich, zakładając, że zamachowiec jest tylko jeden, pochopnie kazał kierowcy zatrzymać auto i wyciągnął pistolet, chcąc zastrzelić Gabcika. Był to fatalny błąd, który Heydrich przypłacił życiem. Gdy samochód gwałtownie zahamował, Kubis wyszedł z cienia i...

Mictlante | 2014-06-12
Przeczytana: maj 2014

Doskonała pozycja biograficzna. Napisana prawie w sposób perfekcyjny. W większości przypadków autor nie dodaje swoich komentarzy i nie ocenia Heydricha, co jest niestety rzadkością wśród biografii nazistów, a pozwala czytelnikowi zapoznać się po prostu z faktami zebranymi z mozołem. Polecam wszystkim zainteresowanym tym jakże ciekawym człowiekiem a dowiedzieć się można na prawdę wiele. W porównaniu do "Heydrich. Twarz zła" Dederichsa toż to niebo a ziemia !

Biografie nie każdemu się podobają i wcale się nie dziwię. To taki dziwny typ książki, który w zależności od autora i bohatera może być naprawdę wciągający a także ciekawy lub wręcz przeciwnie – nudny oraz mało interesujący.
Ostatnimi czasy zauważyłam, że coraz więcej wydawców wypuszcza na nasz rynek wiele biografii. Kiedyś ten typ historii kojarzył mi się z osobami, które odeszły z tego świata, ale dobrze wiemy, że tak w ogóle nie jest. Ile to już napisano tych „niezbędników” fanów różnych zespołów, gwiazdek (ale nie z nieba) czy jakiejkolwiek osoby. Jedne według mnie wymagają większego rozgłosu, by po nie sięgnąć, bo są warte czasu poświęconego na ich lekturę. Taką publikacją na pewno jest Kat Hitlera opowiadający historię Reinharda Heydricha.

Nie będę ukrywać tego, że nie przepadam za historią. Od zawsze mam problem z zapamiętaniem różnych szczegółów, dat a nawet nazwisk i imion. Uczenie się takie na pamięć nie jest dla mnie a odnoszenie się do różnych wydarzeń historycznych...

Adross | 2016-07-14
Przeczytana: 13 lipca 2016

Po raz kolejny przekonuję się do gatunku jakim jest biografia. Tym razem zająłem się tematyką II WŚ a konkretniej życiej jednego z największych nazistów i zbrodniarzy XX wieku.
Przerażająca opowieść o człowieku, który stał się inicjatorem "Ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej".
Autor w sposób niezwykle uporządkowany i czytelny nakreśla nam życiorys Reinharda Heydricha. Krok po kroku widzimy jak z szeregowego żołnierza pochodzącego z umuzykalnionej rodziny rodzi się zatwardziały nazista. Nie bez znaczenia pozostaje wpływ bliskich mu osób takich jak np. żona Lina, lub też przełożony Himmler. Chęć przypodobania się im a także Hitlerowi powodują zanik jakichkolwiek granic w postępowaniu Heydricha. Skutkiem tego jest największa zbrodnia w dziejach ludzkości - Holocaust.

Absurdalna | 2013-09-21
Przeczytana: 21 września 2013

Zadajmy sobie pytanie, kim był Reinhard Heydrich? Był to człowiek nazywany Archaniołem Zła. Dlaczego? Z powodu licznych zbrodni. To właśnie na Reinhardzie Heydrichu spoczywa odpowiedzialność za jedne z najokrutniejszych zbrodni nazistowskich.

W takim razie zadajmy sobie kolejne pytanie, po co poświęcać takiej postaci miejsce na kartach książek? Może po to, by zrozumieć jak młody, ambitny Niemiec przerodził się w bezwzględnego oprawcę i autora "planu ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej". Jak pisze sam autor "to zdumiewające, że jak dotąd tej postaci (...) poświęcano tak znikomą uwagę w obszernej literaturze dotyczącej II wojny światowej".

Reinhard Heydrich przyszedł na świat 7 marca 1904 roku w pruskim mieście Halle nad Soławą. Jego ojciec był sławnym kompozytorem i śpiewakiem operowym, a jego matka pracowała jako nauczycielka gry na fortepianie. Wydawałoby się, że takie korzenie jednoznacznie określą jego dalszą ścieżkę kształcenia. A jednak przyszłość bywa...

Jan1942 | 2016-03-27

Ciekawie napisana biografia jednej z najgroźniejszych postaci na usługach Hitlera. Z przekonania i czynów nazista skrupulatnie realizujący ludobójcze plany Hitlera. Autor (wybitny historyk II wojny światowej, wykładowca uniwersytetów Princeton i Harvard) dla uatrakcyjnienia czytelnikowi swojej pracy podaje mnóstwo szczegółów z prywatnego życia Heydricha, jego drogi od przedstawiciela uprzywilejowanej klasy średniej do pozycji szefa Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy. Jego droga niewyobrażalnych okrucieństw planowanych z przysłowiową niemiecką precyzją, zakończona śmiercią z rąk czeskich zamachowców.

PMG | 2015-08-26

Nie byłem miłośnikiem historii II wojny, niemniej książka wywarła na mnie piorunujące wrażenie. Autor wykonał tytaniczną pracę sądząc po tonach akt jakie musiał przerzucić niemniej dokonał "autopsji" Heydricha. Odkąd skończyłem ją czytać wzmogło się we mnie zainteresowanie tematem wcześniej przeze mnie pomijanym. Moim zdaniem warto przeczytać.

Sport 2