Psy Stalina

Wydawnictwo: Demart
literatura faktu
dasio72

Psy Stalina Nikity Pietrowa to książka, która nie gra na emocjach czytelnika. Pietrow nie buduje dramatycznego nastroju, nie stara się zaskakiwać. Jest w walce o pamięć swojego narodu żołnierzem pierwszej linii, a więc przede wszystkim archiwistą poszukującym faktów i dokumentów. Wnioski wyciąga z dochowaniem wszelkich rygorów naukowej ostrożności. A więc bez domysłów i fantazji, bez „gdybania”. A i bez tego lektura książki jest fascynująca. „Cała ta książka jest tak naprawdę o Stalinie” – rozpoczyna swoje dzieło autor. Rzeczywiście, chociaż poszczególne rozdziały poświęcone są różnym osobom i żaden nie dotyczy wprost generalissimusa, to jego osoba jest obecna praktycznie na wszystkich stronach. Nie o to zresztą chodzi Pietrowowi. Zależy mu, żeby nie rozpatrywać zachowań wykonawców zbrodni oddzielnie, jako indywidualnych patologii, nadużycia władzy czy choroby psychicznej.

źródło opisu: Wydawnictwo Demart, 2012

źródło okładki: www.demart.com.pl

Ledarg1916 | 2015-12-05

Cóż, książka ta pokazuje prawdę, a ta - jaka była - wiadomo...

Wodzu | 2014-12-16
Przeczytana: 2013 rok

Bardzo solidne opracowanie zawiłej historii. Należy ją czytać przed lub po książce W. Suworowa "Oczyszczenie", który na podstawie tych samych materiałów dochodzi do odmiennych wniosków na temat mózgu aparatu represji - Stalina.
Polecam - warto przeczytać tę książkę

Tytuł niefajny, a i okładka dziwna, na niej dwa psy, miałem wrażenie, że to rzecz kynologiczna, ale oryginalny tytuł to: Палачи. Они выполняли заказы Сталина czyli w wolnym tłumaczeniu: Oprawcy, wykonawcy rozkazów Stalina.
Sama książka b.ciekawa, autor uzyskał dostęp do archiwów i biogramów głównych katów i oprawców epoki stalinowskiej: Mierkułowa, Abakumowa, Kobułowa, Riumina i innych, a przede wszystkim ich szefa i mistrza: Berii. Właściwie to mówi się w książce głównie o tych oprawcach którzy razem z Berią zostali aresztowani i osądzeni na początku lat 50tych. O tych zbójach którzy ich aresztowali i przesłuchiwali jest niewiele, a przecież ci omówieni to tylko wierzchołek góry lodowej. A poza tym rok 1953 i rozprawa z Berią i jego ludźmi, to jakby jedni bandyci zabijali drugich, zresztą potem fala represji wobec stalinowskich oprawców opadła, i wielu z nich w spokoju dożyło sędziwego wieku. Co ciekawe, ci osądzeni i ukarani, nigdy nie okazali wyrzutów sumienia z powodu...

edit3008 | 2014-01-13
Przeczytana: 12 stycznia 2014

Bardzo rzetelna literatura faktu. Wszyscy kojarzą postacie Stalina czy Berii, bardziej zagłębieni w temat także Jagodę i Jeżowa ale Abakumowa czy Mierkułowa albo braci Kobułow już tylko nieliczni. Wielu z przedstawionych w książce "sługusów" Stalina to wyjątkowo ohydne kreatury. Niektórzy z nich stracili życie w tej machnie śmierci, której sami byli kiedyś trybami. Jak mawiał do swych podwładnych Stalin "Czekista ma tylko dwie drogi:albo awans albo więzienie"/str.317/. To, że ślepo wykonywali polecania wodza nie zwalnia ich z odpowiedzialności za popełnione zbrodnie. Autor bardzo trafnie zauważa:"Jego kult organy propagandy szerzyły tak długo i z taką gorliwością, że wielu obywateli prawie go wielbiło , a do dziś jego wyznawcy uważają go za największego działacza epoki sowieckiej. Ale czy znają go naprawdę? Stalina - człowieka, a nie mit o nim"/str.300/
Jest to wnikliwa analiza wielu postaci aparatu bezpieczeństwa Związku Radzieckiego z okresu Stalinowskiego bez usprawiedliwiania...

tomek | 2013-12-10

Ciekawa i interesująca aczkolwiek nieco przyciężki styl jak dla mnie.

Niektórzy kazali bić. Inni czynnie brali udział w biciu. Jedni bili pięściami, inni zwojami kabla. Kobieta czy mężczyzna - to bez znaczenia: z "wroga" należy wyciągnąć informacje. Również o "współwinnych".

Książka "Psy Stalina" Nikity Pietrowa - rosyjskiego historyka, działacza na rzecz praw człowieka, wiceprzewodniczącego stowarzyszenia "Memoriał" - przedstawia sylwetki stalinowskich katów. Ich życie, karierę zawodową i "zasługi" w służbie dla kraju. Opisuje oprawców (bo nazwanie ich "ludźmi" jest nieporozumieniem), którzy otrzymywali medale i ordery za deportacje, tortury i cierpienia niewinnych ludzi.

Gdy przyszła ich pora, gdy Stalin umarł, a Beria popadł w niełaskę, ich czas się skończył (a przynajmniej znacznej większości z nich).
Zachowywali się identycznie jak nazistowscy zbrodniarze - mówili, że wykonywali rozkazy.

Koval | 2013-07-15
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 15 lipca 2013

To nieprawda, że Wasilij Błochin miał ręce unurzane we krwi, także polskiej. Nigdy bowiem do tego nie dopuścił. „Błochin włożył swoje specjalne ubranie: brązową czapkę skórzaną, długi skórzany brązowy fartuch, skórzane rękawice z mankietami, długie do łokci. Zrobiło to na mnie ogromne wrażenie – zobaczyłem Kata: - tak Tokariew, szef zarządu kalinińskiego NKWD, wspominał Błochina, mordującego w Kalininie polskich policjantów więzionych w Ostaszkowie.
Błochin, naczelnik ochrony obiektów NKWD, który brał udział także w najgłośniejszych egzekucjach w latach 1937 – 1938, w szczytowym okresie wielkiej czystki, jest jednym z czarnych, a raczej czerwonych bohaterów znakomitej, a zarazem wstrząsającej książki Nikity Pietrowa „Psy Stalina”.

Pietrow, wiceprzewodniczący Memoriału, stowarzyszenia mającego ogromne zasługi w ujawnianiu zbrodni stalinowskich, opisał ludzi „wierchuszki” NKWD, morderców zza biurka, niebrzydzących się też zabijaniem ofiar, sadystycznych oprawców stosujących tortury...

Andrzej Jakubczak | 2013-07-11
Przeczytana: 2013 rok

Bardzo dobra książka ukazująca nieznane fakty z historii. Polecam wszystkim osobom, które chcą się dowiedzieć, jak funkcjonował system stworzony przez Stalina oparty na zastraszaniu i torturach. Poza tym, tytuł bardzo adekwatny do treści :-)

Gatehouse | 2013-06-05

Ciekawie opisane ciężko dostępne noty biograficzne oprawców ze stalinowskiego aparatu bezpieczeństwa. Polecam

Natalia_94 | 2013-05-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Stalinizm
Przeczytana: marzec 2013

Książka ciężkostrawna. Momentami albo i przez większość czasu czyta się ją jak encyklopedię. "Psy Stalina" zawiera wiele informacji na temat współpracowników Stalina jednak podanej w bardzo ciężkim tonie. Mimo, iż interesuję się tematem dotyczącym ZSRR i Stalina to książka zdecydowanie nie dla mnie. Na pewno nie polecam osobom, które dopiero zagłębiają się w temat.