Kat Hitlera

2013-05-22
2013-05-22
Andrzej Wojtasik
Reinharda Heydricha II wojna światowa nazizm

Najlepsza, najbardziej dokładna i ubogacona w fakty biografia kata z Pragi. Można nie tylko wgłębić się w jego przeszłość i losy, ale przede wszystkim psychikę. Spróbować nie tyle, co zrozumieć, ile znaleźć jakieś poszlaki tego, dlaczego ze skrzypka i ambitnego marynarza Heydrich stał się jedną z najbardziej przerażających, a zarazem inteligentnych postaci III Rzeszy. Był produktem swoich czasów, produktem idealnym do tej okropnej machiny zła.

Ta książka ma moim zdaniem tylko jeden minus, albo inaczej: brak. Jest nim skąpość materiału dotyczącego tego, jakim był Heidrich człowiekiem. To biografia na wskroś polityczna, niezwykle fachowa, z imponującą bibliografią (choć nie znoszę tego zwyczaju przenoszenie jej na koniec książki),ale tajemnicy tego, jak intelektualista staje się osią przerażającego terroru tu nie rozwiążemy. A szkoda, bo te drobne rzeczy które tu jednak są, też potrafią poruszyć (jak ten nagły powrót uczuć do zmarłego ojca niedługo przed zamczhdm). Polecam całym sercem!

Choć nazwisko Heydrich często pojawia w kontekście nazizmu, Żydów i najsławniejsza ofiara zamachu aliantów to okazuje się, że jest mało znaną postacią. Robert Gerwarth napisał świetną biografię, w której wyjaśnił z skąd wzięły się takie poglądy, ile prawdy jest w twierdzeniu, że u Reinharda płynie żydowska krew itp.

Rewelacyjna biografia Reinharda Heydricha. Oparta na solidnych podstawach, wystarczy spojrzeć na bibliografię. Ogrom pracy jaki włożył autor w jej przestudiowanie był tytaniczny.
Książkę czyta się dość łatwo. Język nie jest zbyt trudny, a pojęcia i instytucje dokładnie wyjaśnione i opisane.
Łyżką dziegciu są przypisy umieszczone na końcu. Jest ich dość sporo i oczywiście zaznajamianie się z nimi na bieżąco znacznie utrudnia lekturę.
Wydanie ekonomiczne, żółty papier i miękka oprawa. Na końcu zbiór zdjęć- które średnio wypadają na tym papierze.
Polecam każdemu.

Po raz kolejny przekonuję się do gatunku jakim jest biografia. Tym razem zająłem się tematyką II WŚ a konkretniej życiej jednego z największych nazistów i zbrodniarzy XX wieku.
Przerażająca opowieść o człowieku, który stał się inicjatorem "Ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej".
Autor w sposób niezwykle uporządkowany i czytelny nakreśla nam życiorys Reinharda Heydricha. Krok po kroku widzimy jak z szeregowego żołnierza pochodzącego z umuzykalnionej rodziny rodzi się zatwardziały nazista. Nie bez znaczenia pozostaje wpływ bliskich mu osób takich jak np. żona Lina, lub też przełożony Himmler. Chęć przypodobania się im a także Hitlerowi powodują zanik jakichkolwiek granic w postępowaniu Heydricha. Skutkiem tego jest największa zbrodnia w dziejach ludzkości - Holocaust.

Ciekawie napisana biografia jednej z najgroźniejszych postaci na usługach Hitlera. Z przekonania i czynów nazista skrupulatnie realizujący ludobójcze plany Hitlera. Autor (wybitny historyk II wojny światowej, wykładowca uniwersytetów Princeton i Harvard) dla uatrakcyjnienia czytelnikowi swojej pracy podaje mnóstwo szczegółów z prywatnego życia Heydricha, jego drogi od przedstawiciela uprzywilejowanej klasy średniej do pozycji szefa Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy. Jego droga niewyobrażalnych okrucieństw planowanych z przysłowiową niemiecką precyzją, zakończona śmiercią z rąk czeskich zamachowców.

Nie byłem miłośnikiem historii II wojny, niemniej książka wywarła na mnie piorunujące wrażenie. Autor wykonał tytaniczną pracę sądząc po tonach akt jakie musiał przerzucić niemniej dokonał "autopsji" Heydricha. Odkąd skończyłem ją czytać wzmogło się we mnie zainteresowanie tematem wcześniej przeze mnie pomijanym. Moim zdaniem warto przeczytać.

Kat Hitlera bardzo dobra napisana książka o Reinhardzie Heydrichu, bardzo szczegółowa biografia i anatomia psychologiczna o nim.

Doskonała pozycja biograficzna. Napisana prawie w sposób perfekcyjny. W większości przypadków autor nie dodaje swoich komentarzy i nie ocenia Heydricha, co jest niestety rzadkością wśród biografii nazistów, a pozwala czytelnikowi zapoznać się po prostu z faktami zebranymi z mozołem. Polecam wszystkim zainteresowanym tym jakże ciekawym człowiekiem a dowiedzieć się można na prawdę wiele. W porównaniu do "Heydrich. Twarz zła" Dederichsa toż to niebo a ziemia !

Wokół postaci Reinharda Heydricha zdążyło się nagromadzić wiele mitów. Pisano o nim, że był Żydem, homoseksualistą i sadomasochistą. Na temat jego śmierci w zamachu – dokonanym w maju 1942 roku przez czeskich agentów brytyjskich służb specjalnych – stworzono dziesiątki teorii spiskowych. Dobrze więc, że do napisania książki o tej kluczowej figurze w zbrodniczym systemie III Rzeszy wziął się poważny historyk – prof. Robert Gerwarth.
Od razu trzeba uspokoić – „Kat Hitlera…” to nie nudna, przeciążona aparatem naukowym, akademicka rozprawa. Zresztą, fragmenty mówią same za siebie: „Kiedy samochód skręcił za róg, Gabcik wyskoczył, kierując swój pistolet maszynowy w stronę Heydricha i pociągnął za spust, jednak broń się zacięła. Heydrich, zakładając, że zamachowiec jest tylko jeden, pochopnie kazał kierowcy zatrzymać auto i wyciągnął pistolet, chcąc zastrzelić Gabcika. Był to fatalny błąd, który Heydrich przypłacił życiem. Gdy samochód gwałtownie zahamował, Kubis wyszedł z cienia i rzucił w kierunku otwartego mercedesa jedną ze swoich bomb. […] W pobliskim szpitalu Bulovka zdjęcie rentgenowskie potwierdziło konieczność operacji: przepona rannego została rozerwana, a fragmenty odłamków i włosia końskiego z tapicerki samochodu trafiły do śledziony Heydricha”. Brzmi to bardziej jak opis z powieści sensacyjnej, a nie książki historycznej.
Chociaż operacja „Anthropoid” – czyli plan wyeliminowania protektora Czech i Moraw – została przez Gerswartha opisana w sposób niezwykle barwny i obrazowy, nie jest ona wcale najciekawszą częścią książki. To, co w niej najbardziej fascynujące, to przedstawienie procesu, jaki doprowadził do Holokaustu. To bowiem właśnie Heydrich, nazywany „młodym bogiem śmierci” i „najbardziej demonicznym spośród nazistów”, jest odpowiedzialny za stworzenie plany Ostatecznego Rozwiązania.
Gerwarth pokazuje, że na początku wojny przywódcy III Rzeszy nie myśleli o eksterminacji całego narody żydowskiego – mężczyzn, kobiet i dzieci. Znienawidzonych Żydów planowali deportować do jakiegoś odległego rezerwatu. Najpierw myślano o Polsce, potem o Madagaskarze (czyżby naleciałości z czasów międzywojnia?),a wreszcie o rozległych przestrzeniach Syberii. Dopiero w 1942 roku gdy na froncie wschodnim trwała niesamowicie brutalna i krwawa wojna totalna, Heydrich i jego koledzy wpadli na inny pomysł…
Piekielnie inteligentny, a jednocześnie wyzuty z wszelkich oporów moralnych Heydrich jest jedną z najmroczniejszych postaci XX wieku. Jego biografia pióra Roberta Gerwartha jest zaś jedną z najciekawszych książek historycznych wydanych w ostatnim czasie.

• II Wojna Światowa
  • Biografie