Bukareszt. Kurz i krew

Okładka książki Bukareszt. Kurz i krew
Małgorzata Rejmer Wydawnictwo: Czarne Seria: Sulina reportaż
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Sulina
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2013-09-11
Data 1. wyd. pol.:
2013-09-11
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375365399
Tagi:
Bukareszt Rumunia miasto komunizm totalitaryzm dyktatura terror
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 10 (70) / 2023 Marcin Czerkasow, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Ryszard Koziołek, Karolina Lewestam, Tadeusz Michrowski, Joanna Rajkowska, Redakcja magazynu Pismo, Maria Reimann, Małgorzata Rejmer, Zofia Sawicka, Grzegorz Uzdański, Mirosław Wlekły
Ocena 8,0
Pismo. Magazyn... Marcin Czerkasow, M...
Okładka książki Pisać. Rozmowy o książkach Piotr Ambroziewicz, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Maciej Bernatt-Reszczyński, Artur Boratczuk, Jerzy Wojciech Borejsza, Natalia Budzyńska, Kamil Całus, Wojciech Chmielewski, Paweł Chojnacki, Daria Czarnecka, Małgorzata Czyńska, Rafał Dajbor, Piotr Dobrowolski, Krzysztof Drozdowski, Agnieszka Frączek, Piotr Gajdziński, Barbara Gawryluk, Dorota Hartwich, Wacław Holewiński, Marcin Jacoby, Andrzej Jankowski, Elżbieta Jodko-Kula, Grzegorz Kalinowski, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Marcin Kozioł, Joanna Kuciel-Frydryszak, Karolina Kuszyk, Cezary Łazarewicz, Magda Louis, Marcin Ludwicki, Nina Majewska-Brown, Agata Maksimowska, Ewa Małkowska-Bieniek, Anna Mateja, Anna Mieszkowska, Anna Milewska, Katarzyna Miller, Krystyna Mirek, Jarosław Molenda, Ewa Ornacka, Adam Pękalski, Jan Krzysztof Piasecki, Renata Piątkowska, Krzysztof Potaczała, Małgorzata Rejmer, Alek Rogoziński, Zbigniew Rokita, Dominik Rutkowski, Beata Sabała-Zielińska, Anna Sakowicz, Andrzej Skalimowski, Małgorzata Strzałkowska, Justyna Suchecka, Mariusz Surosz, Anna Synoradzka-Demadre, Piotr Szarota, Joanna Szyndler, Anna Tomiak, Mariusz Urbanek, Wojciech Widłak, Violetta Wiernicka, Marcin Wilk, Janusz Leon Wiśniewski, Mirosław Wlekły, Daniel Wyszogrodzki, Andrzej Zbrożek, Robert Ziębiński, Bartosz Żurawiecki
Ocena 7,1
Pisać. Rozmowy... Piotr Ambroziewicz,...
Okładka książki Nadzieja Joanna Bator, Waldemar Bawołek, Grzegorz Bogdał, Katarzyna Boni, Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Julia Fiedorczuk, Natalia Fiedorczuk, Joanna Gierak-Onoszko, Mikołaj Grynberg, Magdalena Grzebałkowska, Ignacy Karpowicz, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Małgorzata Lebda, Ewa Lipska, Jarosław Mikołajewski, Andrzej Muszyński, Wiesław Myśliwski, Jacek Napiórkowski, Łukasz Orbitowski, Magdalena Parys, Grażyna Plebanek, Małgorzata Rejmer, Paweł Piotr Reszka, Agata Romaniuk, Paweł Sajewicz, Dominika Słowik, Jerzy Sosnowski, Filip Springer, Andrzej Stasiuk, Juliusz Strachota, Ziemowit Szczerek, Mariusz Szczygieł, Olga Tokarczuk, Przemysław Truściński, Grzegorz Uzdański, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Ilona Wiśniewska, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,8
Nadzieja Joanna Bator, Walde...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Kurz, krew i doskonały reportaż



436 9 63

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
1727 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1340
803

Na półkach:

"Wszyscy Rumuni są fatalistami.Dzielimy się na idealistów i pesymistów.Idealiści wiedzą, jak powinna wyglądać Rumunia,ale konfrontują tę wizję z rzeczywistością i są zgorzkniali. Pesymiści nawet nie są zgorzkniali, oni nie mają żadnej nadziei." (str 46)
Świetny reportaż o Rumunii tej dawnej i współczesnej z bardzo wyraźnymi i sugestywnymi obrazami samego miasta, jego mieszkańców, codziennej rzeczywistości, mentalności, wiary i przekonań.
Mocna i szokująca część pierwsza skupiona na terrorze panującym za czasów dyktatora Nicolae Ceausescu, okrucieństwie więzienia w Pitesti, gdzie "reedukowało się przez tortury" (str 40)i nie było litości i miłosierdzia tylko ból, cierpienie i zwyrodnienie.
"Myślę, że takich metod jakie stosowano w Pitesti nie ma nawet w piekle.....Są rzeczy, których ludzki umysł nie może sobie wyobrazić" (str44)
Obraz Rumunii za rządów "Światowego Geniusza" pełen fałszywej propagandy, kłamstwa,podsłuchów,donosów,rodzin stłoczonych w jednym mieszkaniu, zimna panującego w nich, ograniczeń w dostawach prądu,kary więzienia dla całych rodzin, wszechobecnych bezpańskich psów.
"Minimum wygód w maksymalnie kontrolowanej rzeczywiści" (str48)
Dużo miejsca autorka poświęca postaci dyktatora znienawidzonego z jednej strony, ubóstwianego z drugiej.Jego chore pomysły wcielane w życie dla zaspokojenia jego zachcianek.Wyburzenie najpiękniejszej i najstarszej dzielnicy Bukaresztu w celu wybudowania swojego imperium w postaci Domu Ludu znienawidzonego do dzisiaj symbolu komunizmu. Dekret o zakazie aborcji tragiczny w skutkach dla całego społeczeństwa.
Druga część w łagodniejszej tonacji przedstawiająca dzieje Rumunii sięgając w głąb historii kraju, doszukując się korzeni narodu.Bardzo dużo ciekawych informacji uzyskanych przez autorkę podczas jej pobytu w Rumunii, rozmów z przyjaciółmi i przypadkowo napotkanymi mieszkańcami wzbogaca naszą wiedzę o tym kraju.Społeczeństwo rumuńskie nigdy nie sprzeciwiało się władzy, dlatego dyktatorowi tak łatwo przychodziło wcielanie w życie swoich planów. Wraz z jego odejściem przyszła wolność, lecz ludzie tak długo byli ciemiężeni, że nie wiedzieli co ona znaczy. Po początkowej euforii i radości przychodzi rozczarowanie i gorycz. Autorce udało się zaskarbić moje serce do tamtejszej ludności przedstawiając ich jako ludzi życzliwych, pomagających sobie nawzajem ze swoimi wierzeniami, urokami i rubasznym humorem.
"Rumunia to kraj piękna i chaosu, subtelności i brutalności" (str244)
Ogromnym minusem jest brak zdjęć, które w pełni oddawałyby urok tego miasta.

"Wszyscy Rumuni są fatalistami.Dzielimy się na idealistów i pesymistów.Idealiści wiedzą, jak powinna wyglądać Rumunia,ale konfrontują tę wizję z rzeczywistością i są zgorzkniali. Pesymiści nawet nie są zgorzkniali, oni nie mają żadnej nadziei." (str 46)
Świetny reportaż o Rumunii tej dawnej i współczesnej z bardzo wyraźnymi i sugestywnymi obrazami samego miasta, jego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 218
  • Chcę przeczytać
    1 672
  • Posiadam
    436
  • Reportaż
    70
  • Ulubione
    57
  • Teraz czytam
    47
  • 2019
    42
  • 2014
    38
  • Literatura faktu
    31
  • Chcę w prezencie
    24

Cytaty

Więcej
Małgorzata Rejmer Bukareszt. Kurz i krew Zobacz więcej
Małgorzata Rejmer Bukareszt. Kurz i krew Zobacz więcej
Małgorzata Rejmer Bukareszt. Kurz i krew Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także