Wojsko łotewskie 1918-1940

Wydawnictwo: Barwa i Broń
wojsko, Łotwa
historia
Hajdamaka

Szczegółowo i rzetelnie opracowana monografia omawiająca zagadnienia związane z łotewską wojskowością w latach 1918-1940, a niektórych aspektach aż do 1950 roku. Autor przedstawia pokrótce historię Łotwy oraz rozwój i organizowanie łotewskiego wojska. Omawia ich strukturę, uzbrojenie i wyposażenie, umundurowanie i odznaki. Podaje informacje dotyczące liczebności wojska, technicznego stanu sprzętu, wyszkolenia żołnierzy. Charakteryzuje w ten sposób wojsko niepodległej Łotwy w okresie 20-lecia międzywojennego, Aizsargów, Ludowe Wojsko Łotewskie, łotewskie formacje w Armii Czerwonej, jednostki antyniemieckiego ruchu oporu, łotewską dywizję SS.
W książce zamieszczono bardzo dużo fotografii, tablice przedstawiające odznaczenia i elementy umundurowania i uzbrojenia, mały słownik polsko-łotewski terminów wojskowych.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie