Pisarka

Tłumaczenie: Anna Marciniakówna
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Saga Wiatr Nadziei". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Axel Springer Polska
Forfatterinnen
978-83-7558-794-4
Elena

Nowa fascynująca saga znakomitej norweskiej pisarki Frid Ingulstad, którą w Polsce znamy również jako autorkę pięknych opowieści o kobietach z czasów wikińskich Królowe wikingów. Jest rok 1905. Osiemnastoletnia Elise, główna bohaterka wielotomowej opowieści, pracuje w przędzalni w stolicy kraju. Matka Elise choruje na gruźlicę, ojciec alkoholik rzadko pokazuje się w domu, dziewczyna nie może na niego liczyć i sama musi utrzymywać dom oraz trójkę młodszego rodzeństwa. Na szczęście jest Johan, chłopak z sąsiedztwa, z którym Elise łączy coś więcej niż zwykłe koleżeństwo, to on jej pomaga, on stanowi dla niej oparcie. W kraju dzieją się rzeczy ważne - Norwegia po pięciu wiekach braku własnej państwowości stara się odzyskać niepodległość. To budzi wielkie nadzieje na przyszłość, i na tym tle historycznym toczą się losy mieszkańców położonej nad rzeką Aker dzielnicy miasta, ciężko pracujących, zmagających się z przeciwnościami życia, walczących o byt, ale też przeżywających radości i chwile szczęścia. Saga Wiatr nadziei to piękna opowieść o ludziach, którzy potrafią wziąć odpowiedzialność za życie swoje i swoich bliskich, o ludziach, którzy umieją kochać i nienawidzić, i nigdy się nie poddają. Świetnie napisana saga Wiatr nadziei bije w Norwegii rekordy popularności.

Dlaczego Johan nie pisze? Może jest chory albo rzeczywiście znalazł sobie jakąś francuską dziewczynę? Ponieważ Anna także nie dostaje od brata znaku życia, Elise postanawia odwiedzić profesora, który pomagał Johanowi. Pewnego dnia otrzymuje zaproszenie na spotkanie w wydawnictwie. Bardzo się tym denerwuje. Czy to, co napisała dotychczas, jest dostatecznie dobre? Gdy Elise idzie do wydawnictwa, na ulicy nieoczekiwanie ktoś ją woła.
- Othilie? W pierwszej chwili cię nie poznałam - ogarnęła wzrokiem postać dziewczyny. Wygląda lepiej niż ostatnio, pomyślała.
Rozejrzała się pośpiesznie dookoła, nagle przestraszona, żeby przypadkiem pan Guldberg nie zobaczył jej z kimś
takim. Chociaż to mało prawdopodobne, by redaktor mógł się akurat teraz znajdować na Stortorvet.
- Othilie uśmiechnęła się, pokazując rząd na pół spróchniałych zębów.
- Ja też cię nie od razu poznałam. Wyszłaś za mąż za jakiegoś bogacza, że stać cię na taki elegancki płaszcz i kapelusz?

tatiasza | 2016-11-11
Kamila Bednorz | 2016-03-02