Gospodarka Drugiej Rzeczypospolitej

Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
830303085X
historia
Daniel

Publikacja dotycząca sytuacji gospodarczej Polski w latach 1918-1945.

Serię redagują dwa zespoły: krakowski i warszawski Krajowej Agencji Wydawniczej.Każdy z wolumenów posiada swój własny tytuł i numer i omawiać będzie odrębny okres dziejów Polski, bądź temat ujęty monograficznie, przy zachowaniu przyjętej w historii Polski chronologii wydarzeń.

źródło opisu: Krajowa Agencja Wydawnicza 1991

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Krzysztof1993 | 2015-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2015

Od pewnego czasu interesuję się zarówno kwestiami gospodarczymi, jak i sytuacją społeczno-polityczną II Rzeczypospolitej, przeto owa lektura – po jej odkryciu – stała się dla mnie obowiązkowa. Wartość merytoryczną można ocenić bardzo pozytywnie, jest ona podparta wieloma, różnorakimi badaniami statystycznymi czy wypowiedziami z tamtych czasów (chłopów, polityków). To wszystko okraszone jeszcze cennymi zdjęciami archiwalnymi. Autorzy – co jest ważne przy sporządzaniu prac naukowych – używali zrozumiałego języka dla prostego czytelnika. Po zapoznaniu się z tą pracą rodzą się w umyśle wnioski, które dla większości nie są dziś oczywiste. Źródłem dzisiejszej biedy w Polsce jest także garb gospodarczy narzucony nam pierw przez zaborców, następnie przez 45-letnie zniewolenie w okresie 1945-1990. Przez 20 lat II Rzeczypospolitej nie mógł nastąpić znaczy rozwój, który utrudniony był w wcześniejszą odrębnością ziem wchodzących w skład II RP, ale zarówno wielkim kryzysem, który dotknął...

Elevander | 2013-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2013

Myślę, że popularyzatorska wartość tego małego opracowanka jest dość duża. Autorzy kompetentnie przybliżają czytelnikom zagadnienia gospodarki II RP. Treść podzielona jest na sześć rozdziałów: Niepodległość, Pierwsze lata, Reformy i rozwój, Kryzys, Nakręcanie koniunktury, Bilans. Podział ten dobrze rysuje granice poszczególnych cyklów koniunkturalnych w gospodarce okresu międzywojennego. Autorzy wielokrotnie podkreślają trudny start ekonomiki odrodzonej Rzeczypospolitej oraz ogromne różnice regionalne (cywilizacyjna przepaść między Polską A a Polską B). Myślę, że to sprawy kluczowe, gdy podejmuje się ten temat. Polska jako jedyne europejskie państwo nie uzyskało do 1939 r. poziomu produkcji przemysłowej sprzed I wojny. Trzeba jednak pamiętać, jak wielkie straty poniosły ziemie polskie w tym czasie. Duże wrażenie robią cytaty z pamiętników chłopów i bezrobotnych z okresu wielkiego kryzysu. Odbiór tekstu pogarsza umieszczenie w nim dużej ilości socjalistycznej frazeologii (klasa...

gorzka | 2013-09-06
Przeczytana: wrzesień 2013

Bardzo jestem zadowolona, że wpadła mi w ręce "Gospodarka IIgiej Rzeczypospolitej". Lektura napisana trochę hermetycznym, naukowym językiem, za to bardzo interesująca, odwołująca się do konkretnych faktów i danych statystycznych. Współcześnie bardzo duzo mówi się o tzw. kryzysie. Osoby zainteresowane tematem odsyłam do omawianej lektury, w której opisano, czym jest prawdziwy kryzys.
Dzięki książce J. Tomaszewskiego i Z. Landau dowiedziałam się wielu, niekiedy zaskakujących, informacji na temat historii naszego kraju. Lekturę polecam.