Historia Polski 1795-1914

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
historia Polski, XIX wiek
historia
Łukasz Kuć

Najobszerniejsza synteza dziejów ziem polskich pod zaborami. Klarowny wykład historii w układzie chronologiczno-rzeczowym. Przekonujące wyjaśnienie procesów historycznych, politycznych koniunktur i motywów ludzkiego działania. Nowe ustalenia i interpretacje wydarzeń historycznych. Pełny obraz działań władz zaborczych wobec społeczeństwa polskiego. Barwny opis historii ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. Refleksje nad problemami ideologii i myśli politycznej, polskich ruchów niepodległościowych, konspiracji i powstań narodowych. Ważna lektura dla studentów wydziałów humanistycznych, ambitnych uczniów oraz miłośników historii ojczystej.

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2005

Bauero | 2015-07-21
Przeczytana: kwiecień 2014

Książka prof. Jerzego Zdrady stanowi najobszerniejszą syntezę dziejów Polski XIX wieku, jaka do tej pory ukazała się na rynku polskim. Jest doskonałym przykładem połączenia tradycyjnego, chronologiczno–problemowego wykładu historycznego z najnowszymi ustaleniami w zakresie poruszanej problematyki. Jakkolwiek Autor koncentruje się przede wszystkim na sprawach politycznych, wiele miejsca poświęca również kwestiom narodowościowym. Dużym atutem jest także wyraźne powiązanie spraw polskich z sytuacją międzynarodową. Połączenie tych wszystkich czynników powoduje, że książka prof. Zdrady może być doskonałym podręcznikiem dla studentów kierunków humanistycznych i wszystkich zainteresowanych dziejami Polski w XIX stuleciu. Jasno określony temat przewodni, klarowna struktura oraz ciekawy i przystępny sposób wykładu pozwalają nawet mało zorientowanemu w historii XIX wieku czytelnikowi ogarnąć i zrozumieć dzieje narodu polskiego pod zaborami.

damiansosnowiec | 2016-09-30
Lukrecja | 2016-05-24