Gospodarka Drugiej Rzeczypospolitej

Od pewnego czasu interesuję się zarówno kwestiami gospodarczymi, jak i sytuacją społeczno-polityczną II Rzeczypospolitej, przeto owa lektura – po jej odkryciu – stała się dla mnie obowiązkowa. Wartość merytoryczną można ocenić bardzo pozytywnie, jest ona podparta wieloma, różnorakimi badaniami statystycznymi czy wypowiedziami z tamtych czasów (chłopów, polityków). To wszystko okraszone jeszcze cennymi zdjęciami archiwalnymi. Autorzy – co jest ważne przy sporządzaniu prac naukowych – używali zrozumiałego języka dla prostego czytelnika. Po zapoznaniu się z tą pracą rodzą się w umyśle wnioski, które dla większości nie są dziś oczywiste. Źródłem dzisiejszej biedy w Polsce jest także garb gospodarczy narzucony nam pierw przez zaborców, następnie przez 45-letnie zniewolenie w okresie 1945-1990. Przez 20 lat II Rzeczypospolitej nie mógł nastąpić znaczy rozwój, który utrudniony był w wcześniejszą odrębnością ziem wchodzących w skład II RP, ale zarówno wielkim kryzysem, który dotknął dotkliwie również Polskę.

Myślę, że popularyzatorska wartość tego małego opracowanka jest dość duża. Autorzy kompetentnie przybliżają czytelnikom zagadnienia gospodarki II RP. Treść podzielona jest na sześć rozdziałów: Niepodległość, Pierwsze lata, Reformy i rozwój, Kryzys, Nakręcanie koniunktury, Bilans. Podział ten dobrze rysuje granice poszczególnych cyklów koniunkturalnych w gospodarce okresu międzywojennego. Autorzy wielokrotnie podkreślają trudny start ekonomiki odrodzonej Rzeczypospolitej oraz ogromne różnice regionalne (cywilizacyjna przepaść między Polską A a Polską B). Myślę, że to sprawy kluczowe, gdy podejmuje się ten temat. Polska jako jedyne europejskie państwo nie uzyskało do 1939 r. poziomu produkcji przemysłowej sprzed I wojny. Trzeba jednak pamiętać, jak wielkie straty poniosły ziemie polskie w tym czasie. Duże wrażenie robią cytaty z pamiętników chłopów i bezrobotnych z okresu wielkiego kryzysu. Odbiór tekstu pogarsza umieszczenie w nim dużej ilości socjalistycznej frazeologii (klasa robotnicza, kapitaliści polscy etc.) Podsumowując nie sposób nie dostrzec dwóch rzeczy: jak biednym była w sumie krajem II Rzeczpospolita i jak wielki mimo tego postęp stał się jej udziałem w tym krótkim okresie między dwiema wojnami.

Tomasz Babnis

Bardzo jestem zadowolona, że wpadła mi w ręce "Gospodarka IIgiej Rzeczypospolitej". Lektura napisana trochę hermetycznym, naukowym językiem, za to bardzo interesująca, odwołująca się do konkretnych faktów i danych statystycznych. Współcześnie bardzo duzo mówi się o tzw. kryzysie. Osoby zainteresowane tematem odsyłam do omawianej lektury, w której opisano, czym jest prawdziwy kryzys.
Dzięki książce J. Tomaszewskiego i Z. Landau dowiedziałam się wielu, niekiedy zaskakujących, informacji na temat historii naszego kraju. Lekturę polecam.

• Polska
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt