Gospodarka Drugiej Rzeczypospolitej

Okładka książki Gospodarka Drugiej Rzeczypospolitej Zbigniew Landau, Jerzy Tomaszewski
Okładka książki Gospodarka Drugiej Rzeczypospolitej
Zbigniew LandauJerzy Tomaszewski Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza Seria: Dzieje Narodu i Państwa Polskiego historia
80 str. 1 godz. 20 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Dzieje Narodu i Państwa Polskiego
Wydawnictwo:
Krajowa Agencja Wydawnicza
Data wydania:
1991-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1991-01-01
Liczba stron:
80
Czas czytania
1 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
830303085X
Tagi:
historia gospodarka II Rzeczpospolita Eugeniusz Kwiatkowski historia Polski
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
12 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
457
325

Na półkach:

Od pewnego czasu interesuję się zarówno kwestiami gospodarczymi, jak i sytuacją społeczno-polityczną II Rzeczypospolitej, przeto owa lektura – po jej odkryciu – stała się dla mnie obowiązkowa. Wartość merytoryczną można ocenić bardzo pozytywnie, jest ona podparta wieloma, różnorakimi badaniami statystycznymi czy wypowiedziami z tamtych czasów (chłopów, polityków). To wszystko okraszone jeszcze cennymi zdjęciami archiwalnymi. Autorzy – co jest ważne przy sporządzaniu prac naukowych – używali zrozumiałego języka dla prostego czytelnika. Po zapoznaniu się z tą pracą rodzą się w umyśle wnioski, które dla większości nie są dziś oczywiste. Źródłem dzisiejszej biedy w Polsce jest także garb gospodarczy narzucony nam pierw przez zaborców, następnie przez 45-letnie zniewolenie w okresie 1945-1990. Przez 20 lat II Rzeczypospolitej nie mógł nastąpić znaczy rozwój, który utrudniony był w wcześniejszą odrębnością ziem wchodzących w skład II RP, ale zarówno wielkim kryzysem, który dotknął dotkliwie również Polskę.

Od pewnego czasu interesuję się zarówno kwestiami gospodarczymi, jak i sytuacją społeczno-polityczną II Rzeczypospolitej, przeto owa lektura – po jej odkryciu – stała się dla mnie obowiązkowa. Wartość merytoryczną można ocenić bardzo pozytywnie, jest ona podparta wieloma, różnorakimi badaniami statystycznymi czy wypowiedziami z tamtych czasów (chłopów, polityków). To...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , ,

Myślę, że popularyzatorska wartość tego małego opracowanka jest dość duża. Autorzy kompetentnie przybliżają czytelnikom zagadnienia gospodarki II RP. Treść podzielona jest na sześć rozdziałów: Niepodległość, Pierwsze lata, Reformy i rozwój, Kryzys, Nakręcanie koniunktury, Bilans. Podział ten dobrze rysuje granice poszczególnych cyklów koniunkturalnych w gospodarce okresu międzywojennego. Autorzy wielokrotnie podkreślają trudny start ekonomiki odrodzonej Rzeczypospolitej oraz ogromne różnice regionalne (cywilizacyjna przepaść między Polską A a Polską B). Myślę, że to sprawy kluczowe, gdy podejmuje się ten temat. Polska jako jedyne europejskie państwo nie uzyskało do 1939 r. poziomu produkcji przemysłowej sprzed I wojny. Trzeba jednak pamiętać, jak wielkie straty poniosły ziemie polskie w tym czasie. Duże wrażenie robią cytaty z pamiętników chłopów i bezrobotnych z okresu wielkiego kryzysu. Odbiór tekstu pogarsza umieszczenie w nim dużej ilości socjalistycznej frazeologii (klasa robotnicza, kapitaliści polscy etc.) Podsumowując nie sposób nie dostrzec dwóch rzeczy: jak biednym była w sumie krajem II Rzeczpospolita i jak wielki mimo tego postęp stał się jej udziałem w tym krótkim okresie między dwiema wojnami.

Tomasz Babnis

Myślę, że popularyzatorska wartość tego małego opracowanka jest dość duża. Autorzy kompetentnie przybliżają czytelnikom zagadnienia gospodarki II RP. Treść podzielona jest na sześć rozdziałów: Niepodległość, Pierwsze lata, Reformy i rozwój, Kryzys, Nakręcanie koniunktury, Bilans. Podział ten dobrze rysuje granice poszczególnych cyklów koniunkturalnych w gospodarce okresu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
570
353

Na półkach:

Bardzo jestem zadowolona, że wpadła mi w ręce "Gospodarka IIgiej Rzeczypospolitej". Lektura napisana trochę hermetycznym, naukowym językiem, za to bardzo interesująca, odwołująca się do konkretnych faktów i danych statystycznych. Współcześnie bardzo duzo mówi się o tzw. kryzysie. Osoby zainteresowane tematem odsyłam do omawianej lektury, w której opisano, czym jest prawdziwy kryzys.
Dzięki książce J. Tomaszewskiego i Z. Landau dowiedziałam się wielu, niekiedy zaskakujących, informacji na temat historii naszego kraju. Lekturę polecam.

Bardzo jestem zadowolona, że wpadła mi w ręce "Gospodarka IIgiej Rzeczypospolitej". Lektura napisana trochę hermetycznym, naukowym językiem, za to bardzo interesująca, odwołująca się do konkretnych faktów i danych statystycznych. Współcześnie bardzo duzo mówi się o tzw. kryzysie. Osoby zainteresowane tematem odsyłam do omawianej lektury, w której opisano, czym jest...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  20
 • Przeczytane
  16
 • Posiadam
  7
 • Historia
  3
 • Polska
  1
 • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  1
 • Ulubione
  1
 • 2013
  1
 • Regał
  1
 • XX wiek
  1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Gospodarka Drugiej Rzeczypospolitej


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne