Antykwariusz

Tłumaczenie: Jan Cichocki
Cykl: Antykwariusz (tom 1)
Wydawnictwo: Bellona
Aнтиквар
olciak84

Tajemniczy i niebezpieczny świat handlu antykami, wykopaliska scytyjskich kurhanów i wielka syberyjska rzeka, na dnie której gdzieś spoczywa bolszewicki pociąg pancerny wyładowany złotem. Czy pierwszy dotrze do niego tajemniczy morderca, czy toczący z nim pojedynek antykwariusz?

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/

Gosia | 2016-05-20
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 20 maja 2016

Współczesna proza rosyjska to teren zupełnie mi nie znany. Gdzieś tam przewijają mi się nazwiska Akunina i Marininy, ale dotychczas nie miała okazji przeczytać niczego z tego poletka.
Książka Aleksandra Buszkowa zainteresowała mnie tytułem i okładką, opis był lakoniczny, więc zaryzykowałam. Nie podobała mi się jednak. Temat nawet ciekawy, światek handlarzy antykami od środka również, ale sposób prowadzenia intrygi mnie nie przekonał. Język tym bardziej, styl jakiegoś prawie slangu z pogranicza gangsterów raczej nie pomógł tej książce.
Niedawno czytałam "Ojca chrzestnego" i mimo, że to książka w całości traktująca o mafii, nic w niej nie raziło.
Raczej nie będę się upierać przy szukaniu dalszych części, chyba że same wpadną mi w ręce.

BagatElka | 2014-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2014

Delicje!Czytałam i oczom nie wierzyłam a uśmiech z mego oblicza nie schodził aż do ostatniej kropki.Styl w jakim napisano książkę jest niepowtarzalny i nie każdemu przypadnie do gustu.
Dla mnie to była świetna rozrywka.
Autor opisał świat antykwariuszy z przymrużeniem oka i czuję,że miał przy tym równie wielki ubaw jak ja przy czytaniu.
Czym prędzej sięgam po kolejny tom i mam nadzieję,że będzie równie ciekawy jak pierwszy.

Aneczka | 2013-06-17
Przeczytana: 16 czerwca 2013

Pierwszą rzeczą, na którą zwróciłam uwagę w książce to przepiękna nawiązująca do wydarzeń okładka, prezentująca czytelnikowi w całej okazałości prawdopodobnie zawartość magazynu każdego szanującego się antykwariusza, albo ewentualnie kolekcję domową prawdziwego pasjonata historii. Następnie zainteresował mnie opis akcji związanej z "tajemniczym i niebezpiecznym światem handlu antykami, wykopaliskami scytyjskich kurhanów i wielką syberyjską rzeką, na dnie której gdzieś spoczywa bolszewicki pociąg pancerny wyładowany złotem." Nie mogłam pozostać obojętna wobec tylu zachęcających mnie czynników. Posłuchajcie, co z tego wyszło...

Główny bohater Wasilij Jakowlewicz zwany Smolinem, to pięćdziesięcioczteroletni tytułowy antykwariusz, handlowiec dziełami sztuki, a nie poszukiwacz, ani ekspert z dziedziny zabytków, będący typem podejrzliwego kombinatora, który nie przepuści żadnej okazji do zarobienia okazałej gotówki. Z każdej transakcji, jakiej się podejmuje potrafi wytargować...

TaAlicja | 2014-10-22
Przeczytana: 21 października 2014

Co do treści: książka dość ciekawa, czyta się ją szybko, łatwo i przyjemnie. Najlepiej określił to sam autor:
"Mać twoją za nogę i o węgieł, klasyczna scena ze starej powieści przygodowej, z tajemniczym nakazem wydanym na łożu śmierci, zakopanym w głuszy skarbem i innym bzdurstwem..." :D Dużo humoru i ekscytujące zwroty akcji. Godna polecenia.

Ale...

W błąd wprowadza opis na okładce i podtytuł "polowanie na złoty pociąg". Wcale nie o pociąg tu chodzi, a o transporter opancerzony. Skutkiem tego błędu, czytelnik natykając się przy lekturze pierwszy raz na ten wątek, zupełnie nie zwraca na niego uwagi.
Do końca książki czekałam na ten zapowiedziany pociąg i nic!
Czuję się ogromnie zawiedziona brakiem obiecanego na okładce pociągu, wręcz oszukana.
Wydawca powinien poprawić okładkę. Koniecznie!

Anna | 2014-09-02
Przeczytana: 02 września 2014

Książka ciekawa i wciągająca. To jedna z pierwszych tego typu książek rosyjskiego autora jaką czytałam i muszę powiedzieć, że była dobra. Napisana jest co prawda ciężkim językiem, ale to chyba raczej kwestia tłumaczenia. Ciężko się czyta, nie przeczę ale fabuła jest tak wciągająca, ze nie można jej nie dokończyć.
Raczej przeczytam kolejne części, bo zaciekawiła mnie ta pancerka (ten kto czytał ten wie o co chodzi).

Anna-mojeksiążki | 2013-06-24
Na półkach: Przeczytane, Od wydawnictwa
Przeczytana: czerwiec 2013

Chętnie sięgam po książki o tematyce zagadek historycznych, handlu dziełami sztuki i powiązanymi z tym tajemnicami. Tego typu powieści, oprócz ciekawej fabuły, przekazują mnóstwo prawdziwych informacji historycznych. Edukujemy się poprzez czytanie :)
Natomiast rzadko sięgam po literaturę rosyjską, chyba że mówimy o Borisie Akuninie czy Aleksandrze Marininej. Zaryzykowałam więc.

Wasilij Jakowlewicz, zwany Smolinem, jest ponad pięćdziesięcioletnim antykwariuszem, który świetnie zna swój fach. Jest jednak fachowcem starej daty, nie zdobywa dzieł sztuki za wszelką cenę, a rzut oka pozwala mu ocenić autentyczność przedmiotów. Klienci cenią jego uczciwość i jak się okazuje nie tylko oni. Ceni go również jego główny rywal w tej dziedzinie, Czepurnow zwany Kościejem, na tyle, że postanawia przekazać mu swoje zbiory zgromadzone w specjalnych komorach.
Jednak nie robi tego całkiem bezinteresownie, a klucze mają zostać przekazane Smolinowi po spełnieniu konkretnych, narzuconych z góry...

Marianna | 2016-04-19
Przeczytana: 17 listopada 2015

Ta książka rozczarowała mnie. Niestety przemęczyłam ją, mimo szczerych chęci. Spodziewałam się porywającej powieści przygodowej a czytając ziewałam z nudy. Styl powieści nie przypadł mi do gustu, a sama historia ani trochę mnie nie zainteresowała. Raczej nie sięgnę po kolejne tomy, ten mi w zupełności wystarczył. Nie polecam.

Maddie | 2013-05-21
Przeczytana: 21 maja 2013

Tylko w sumie zaczęłam tą książkę i mimo, iż z zasady kończę książki, za które się biorę, to tej nie mogłam znieść. I to nie dlatego, że akcja była beznadziejna czy fabuła bez pomysłu, bo mówiąc szczerze nie zdążyłam się wciągnąć, tylko przez język jakim jest napisana. Zupełnie nie podszedł mi ten styl. Wielokrotnie podrzędnie złożone zdania, wtrącenia przez które ginie sens, dziwne słownictwo raz przeintelektualizowane raz jakaś gwara pseudo gangsterska. Nie wiem czy to kwestia tłumaczenia czy też byłam jakaś wyjątkowo roztargniona, że nie mogłam się na niej skupić. Koniec końców poddałam się, dla mnie ten język był zbyt drażniący. A w końcu czytanie ma być przyjemnością i chwilą relaksu ...

Jacek | 2014-07-24
Przeczytana: 21 lipca 2014

Opinia będzie wraz z trzecim tomem Buszkowa.

Gabriela Ozon | 2014-03-21
Przeczytana: marzec 2014

Przeczytałam jakieś 40 stron i nie mogę ruszyć dalej. Póki co wystarczy.