Niewinna

Tłumaczenie: Agnieszka Jacewicz
Cykl: Vanessa Michael Munroe (tom 2)
Wydawnictwo: Rebis
The Innocent
TalaZ

Vanessa "Michael" Munroe - tajemnicza i nieustraszona bohaterka bestsellera Informacjonistka - przyjmuje nowe wyzwanie.. Przed ośmioma laty małą Hannę uprowadzono ze szkoły prosto do zamkniętego świata Wybranych. Od tamtej pory sprzymierzeńcy ich przywódcy - Proroka - ukrywają dziewczynkę i chronią jej porywacza. Grupa młodych ludzi, którym udało się wyrwać z sekty, dowiaduje się, gdzie...

Przed ośmioma laty małą Hannę uprowadzono ze szkoły prosto do zamkniętego świata Wybranych. Od tamtej pory sprzymierzeńcy ich przywódcy - Proroka - ukrywają dziewczynkę i chronią jej porywacza. Grupa młodych ludzi, którym udało się wyrwać z sekty, dowiaduje się, gdzie jest Hanna, i zwraca do Vanessy Munroe o pomoc. Munroe podejmuje się zadania. Wyrusza do Buenos Aires, aby przeniknąć do sekty i wydostać stamtąd dziewczynkę. Wprowadzona w świat, jakiego wcześniej nie znała, musi znaleźć sposób na nieprzewidywalnych Wybranych i ich niebezpiecznych popleczników, zmagając się jednocześnie z własną naturą, która coraz gwałtowniej daje o sobie znać. Nie może dopuścić do tego, by szansa na uratowanie Hanny przepadła na zawsze.

Po raz kolejny Taylor Stevens po mistrzowsku tka akcję błyskotliwego, pełnego napięcia thrillera, który czyta się jednym tchem.

Taylor Stevens urodziła się i wychowywała w sekcie religijnej Dzieci Boga, zerwała z nią i wybrała własną drogę. Po wielu podróżach ostatecznie osiadła w Dallas, gdzie mieszka z dwiema córkami. REBIS opublikował jej debiut literacki - Informacjonistkę. Prawa do jej wydania sprzedano do kilkunastu krajów, a słynny reżyser James Cameron Planuje przenieść ją na ekran.

źródło opisu: Wydawnictwo Rebis, 2013

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl

Oficjalna recenzja
TalaZ książek: 2510

Umiejętność wykorzystywania informacji to prawdziwa sztuka

Hanna została uprowadzona jako mała dziewczynka, prosto spod swojej szkoły. Razem z porywaczem trafiła do sekty, która nazywa siebie Wybranymi. Od tamtej pory wszyscy jej członkowie, z człowiekiem zwanym Prorokiem, ukrywają Hannę i jej porywacza. Kto porwał dziewczynkę i dlaczego? Co z tym wspólnego mają Wybrani?

Tego ma dowiedzieć się Vanessa „Michael” Munroe, a także ma postarać się oswobodzić porwaną dziewczynkę. Zlecenie przyjmuje tylko ze względu na prośbę swojego przyjaciela. Munroe wyrusza więc do Buenos Aires, aby przeniknąć do mrocznego świata sekty. Jednak nic w tym zadaniu nie jest takie, na jakie wygląda. Kobieta w ogóle nie ma pojęcia jak funkcjonuje świat wśród tak fanatycznych wyznawców i ich popleczników. Czy wszystko się powiedzie?

„Niewinna” to drugi tom o przygodach Vanessy Munroe. Dzięki pierwszej części – „Informacjonistce”, mogliśmy poznać tę postać jako tajemniczą i twardą kobietę, o dość przerażającej przeszłości. Twórcą tej postaci jest Taylor Stevens. Autorka urodziła się i wychowała wśród wyznawców sekty. Jednak zerwała z takim życiem i obrała własną drogę. Jej debiutancka powieść bardzo szybko osiągnęła status bestsellera, a nad przeniesieniem jej na szklany ekran myśli sam James Cameron.

Pamiętam, że gdy rozpoczynałam swoją podróż z pierwszym tomem zupełnie nie miałam pojęcia co może mnie czekać, ani czy historia w ogóle mi się spodoba. No i były jeszcze, ciągle krążące w sieci, porównania głównej bohaterki do Lisbeth Salander z „Trylogii Millenium” Larssona, a ja osobiście naprawdę nie lubię takich powiązań z książkami innych autorów. Jednak wszystkie te gdybania i obawy, zupełnie się ulotniły, gdy zaczęłam czytać historię Informacjonistki. Gdy przeczytałam ostatnie zdanie, od razu z niecierpliwością zaczęłam wypatrywać kontynuacji, mając przy tym naprawdę spore oczekiwania wobec niej. Teraz, będąc parę godzin po przeczytaniu ostatnich zdań w „Niewinnej” mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że wszystkie zostały całkowicie „zaspokojone”.

Ta powieść doskonale utrzymuje poziom, o ile nawet go nie zawyża, jaki autorka ustanowiła swoją debiutancką powieścią. Jednak to nie to najbardziej uderza w trakcie lektury. To co najbardziej zwraca uwagę to fakt, że fabuła „Niewinnej” jest tak bardzo… inna, niczym przeciwstawny biegun, względem „Informacjonistki”. Tam mieliśmy do czynienia z akcją stale pędzącą do przodu i to na łeb na szyję. Natomiast tutaj autorka znacznie zwolniła tempo, ale jak dla mnie, dzięki temu fabuła oraz postać głównej bohaterki zyskały jeszcze bardziej. W przypadku tej pierwszej uwidacznia się to głównie dzięki temu, że poszczególne wątki związane z wewnętrznym działaniem sekty naprawdę dają do myślenia. Jeżeli chodzi natomiast o kreację postaci Munroe, to dzięki takiemu przebiegowi i rozwojowi akcji, pisarka uwidoczniła jej wewnętrzną przemianę, a także… odkryła kolejny element układanki jaką jest dzieciństwo tej tajemniczej kobiety.

Napisałam, że tempo akcji jest bardziej zrównoważone. Nie znaczy to jednak, iż zostało pozbawione nagłych zwrotów, które zmuszają czytelnika do całkowitej zmiany koncepcji dotyczącej rozwoju dalszych wydarzeń. Nic z tych rzeczy! Autorka chociaż nie pędzi z akcją na łeb na szyję, to jednak pozostawia ją pełną dynamiki z większą liczbą miejsc, gdzie czytelnik może „poddać” się refleksji na temat poruszanych tematów.

Podsumowując. „Niewinna” nie tylko jest doskonała kontynuacją, ale także po raz kolejny zaostrza apetyt na dalsze dzieła wychodzące spod palcy Taylor Stevens. Już nie mogę się doczekać, również ekranizacji jeżeli dojdzie do skutku. Gorąco zachęcam do zapoznania się z obiema częściami.

Natalia Zdziechowska

darkangel | 2015-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2015

Zaje...książka. Akcja na każdej stronie. Ciekawe i nieugięte w dążeniu do celu postacie. To juz druga część trylogii i chetnie sięgnę po trzecią

Muminka | 2016-02-29
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 28 lutego 2016

Nie znam pierwszej części przygód Vanessy Monroe, ale trochę przypomina mi Lisbeth Salander. Jest twarda, przeszła wiele w życiu, w tym dzieciństwo w Afryce w rodzinie misjonarzy. Poznała ludzka podłość, ciemne interesy, wiat przestępców. Dzięki treningowi stała się najskuteczniejszym zabójca. Tym razem w kontrakcie ma zapisane uwolnienie porwanej przed 8 laty dziewczynki Hanny. Jej biologiczny ojciec i matka Charity, która wyrwała się z sekty, wiedzą, że właśnie tak uprowadzono dziewczynkę gdy miała pięć lat. Szukali jej po świecie wiele lat , aż wreszcie nastąpił przełom i wiadomo, że jest w Buenos Aires. Część fabuły pokazuje realia życia wśród Wybranych, presję, jaką wywierają na Hannę, ich okrutne zachowanie względem niej i absurdalne reguły. Najgorsze jest że wykorzystują ją fizycznie, pod pretekstem wpajania jej miłości Boga. Nawet czasami za jakąś marną przewinę sprzedają dziewczynkę sponsorom z kręgów władzy by mogli sobie poużywać, podobnie postępują z innymi...

Mirek | 2014-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2014

Vanessa "Michael" Munroe...nie znam drugiej bohaterki jakiejkolwiek powieści, która byłaby tak męska i twarda, jednocześnie wzbudzając taką sympatię. Czytając kolejne strony powieści dopingowałem bohaterkę w duchu, wiedząc że i tak sobie poradzi.

Powieść sama w sobie stanowi świetną lekturę, którą warto przeczytać. Chociażby dlatego, że główny "bohater" powieści sensacyjnej to kobieta, a nie kolejny Rambo czy Creasy. Jedyne co można zarzucić to trochę za mało akcji, a z pewnością, jeżeli zestawić ją w porównaniu z lekturą Informacjonistki.

Gorąco polecam. I życzę miłej lekturki:)

kulturalna_szafa | 2013-07-30

Książki sensacyjne, thrillery, kryminały, są po to by zaskakiwać, nie tylko końcówką, ale głównie środkiem, tym jak dany agent, agentka, dochodzą do sedna sprawy. Jak rozwiązują napotkane po drodze problemy. No i im więcej fajerwerków i naboi się pojawia tym lepiej.

“Tym, którzy nie przetrwali.
Obyście w wiecznym śnie odnaleźli spokój,
jakiego brakowało w waszym życiu.”

Przed ośmioma laty małą Hannę uprowadzono ze szkoły prosto do zamkniętego świata Wybranych. Od tamtej pory sprzymierzeńcy ich przywódcy – Proroka – ukrywają dziewczynkę i chronią jej porywacza. Grupa młodych ludzi, którym udało się wyrwać z sekty, dowiaduje się, gdzie jest Hanna, i zwraca do Vanessy Munroe o pomoc. Munroe podejmuje się zadania. Wyrusza do Buenos Aires, aby przeniknąć do sekty i wydostać stamtąd dziewczynkę. Wprowadzona w świat, jakiego wcześniej nie znała, musi znaleźć sposób na nieprzewidywalnych Wybranych i ich niebezpiecznych popleczników, zmagając się jednocześnie z własną naturą, która...

Męski;bezwzględny świat,pełen przemocy,a w jego centrum - ona.
Drobna ,śliczna dziewczyna,która w jednej chwili może stać się sennym koszmarem każdego ,kto stanie jej na drodze.
Nie ma tu ciepełka i romantyzmu .Jest dobra ,ostra ,inteligentna sensacja.
Polecam .

jusssi | 2013-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2013

W maju 2011 roku przeczytałam Informacjonistkę. Już to pierwsze spotkanie uzmysłowiło mi, że Vanessa Munroe jest bohaterką o wyjątkowej osobowości. Potrafi wtopić się w otoczenie i niezależnie od sposobu, zdobyć pożądaną wiedzę. Swoje umiejętności „zawdzięcza” psychopatycznemu mężczyźnie, który dzień w dzień szkolił ją na wykwalifikowanego zabójcę i gwałcił, by straciła poczucie własnej wartości. Teraz przyjmuje kontrakty, które opiewają na milionowe kwoty. To zlecenie jest jednak inne. Do Vanessy zwraca się przyjaciel, by ta pomogła uratować pewną dziewczynkę. Chodzi o Hannę, uprowadzoną przed ośmioma laty dziewczynkę, którą wyrwano z normalnego świata, aby dołączyła do grona Wybranych. Munroe zrobi wszystko, aby wniknąć do świata sekty religijnej i wydostać dziewczynkę. Czy ta misja się powiedzie?

Choć kolejne spotkanie z Vanessą nie było równie ekscytujące, co to pierwsze, to muszę powiedzieć, że o wiele głębiej odcisnęło swoje piętno w mojej głowie. Zwykły thriller? O nie,...

Monika | 2015-02-04
Przeczytana: 03 lutego 2015

I tym razem Vanessa "Michael" Munroe mnie nie zawiodła ;) Książka to naprawdę dobrze napisana, trzymająca w napięciu opowieść. Miejscami rozbawia, miejscami przeraża, by za chwilę wzbudzić wzburzenie bądź też współczucie. Gratulacje dla autorki. Świetnie się czyta, bohaterka jest niezwykła, unikalna. W tej części czytelnicy jeszcze głębiej pogrążają się w psychice Munroe. Czytając kolejną odsłonę jakiejś serii można już w pewnym stopniu starać się przewidzieć zachowania bohaterów, odkryć co się stanie na następnych stronach. Jednak podczas lektury tej książki, co mnie bardzo pozytywnie zaskoczyło, czułam "głód" kolejnych wydarzeń. Nie mogłam doczekać się jak skończy się ta cała zagmatwana historia. Serdecznie polecam dla osób, które lubią dobre, elektryzujące opowieści.

Katarzyna | 2013-09-12
Przeczytana: 11 września 2013

Niedawno przeczytałam „Informacjonistkę”. Vanessa Munroe jest bohaterką o wyjątkowej osobowości, kobieta silna, bezwzględna a jednocześnie wyrozumiała. Potrafi wtopić się w każde otoczenie i swoimi sposobami, zdobyć pożądaną wiedzę. Może wynika to z wcześniejszych doświadczeń życiowych, że potrafi dostrzec to co dla innych jest niedostrzegalne. Szczególny „dar” pozwala jej zarabiać miliony.
W książce pt. „Niewinna” tajemnicza i nieustraszona Munroe podejmuje kolejne wyzwanie. Do Vanessy zwraca się przyjaciel, by ta pomogła odzyskać pewną dziewczynkę. Chodzi o Hannę, uprowadzoną przed ośmioma laty dziewczynkę, którą wyrwano z normalnego świata, aby dołączyła do grona Wybranych. Munroe wnika do świata sekty religijnej, aby wydostać dziewczynkę. Czy uda się doprowadzić zadanie do końca bez ofiar śmiertelnych? Czy Vanessa potrafi zapanować nad wewnętrznym ogniem?
Jestem przekonana, że osobiste doświadczenia autorki wpłynęły na poruszenie akurat tego...

PolkaPati | 2017-09-09
Przeczytana: 07 września 2017

Książka bardzo wciągająca, szybko się ją czyta jest lekko napisana co ułatwia zrozumieć treść. Mimo iż nie czytałam wcześniejszego tomu to i tak domyślałam sie co w nim było. Jest to kryminał o zawrotnej akcji z każdą stroną coraz większe zaskoczenie. Pierwszy raz miałam styczność z tą autorką, ale widzę że sie polubimy :) co do wcześniejszej części nie sięgnę po nią bo nie ma sensu jak urywki były w tej.

Beata | 2013-04-18
Przeczytana: 17 kwietnia 2013

Vanessa podejmuje się zadania wyrwania ze szpon sekty córkę swojego przyjaciela. Wyrusza do Argentyny, by przeniknąć do Wybranych. Właściwie jest to studium psychologiczne bohaterki, którą targają nocne koszmary, a ponieważ ma na sumieniu wiele występków, to i ma ją też co gnębić. Mimo wszystko trzeba przyznać, że końcówka jest świetna, pełna dynamizmu akcja, ciekawe zwroty i dobre tempo. Ale to troszkę mało jak na książkę z gatunku sensacja.