Tabu

Tłumaczenie: Agnieszka Kwiatkowska
Cykl: Reilly Steel (tom 1)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Taboo
morderstwo, śledczy sądowy, FBI
horror
Ag2S

Dla tego seryjnego mordercy nie istnieje żadne tabu... Reilly Steel, urodzona i wychowana w Kalifornii, jest absolwentką Akademii FBI w Quantico, z zawodu śledczym sądowym. Opuszcza gwarne San Francisco i przenosi się na drugi koniec świata, do sennego Dublina, by jako doskonały fachowiec w swojej dziedzinie wprowadzić irlandzkie laboratorium kryminalistyczne w XXI wiek, mieć oko na ojca,...

Dla tego seryjnego mordercy nie istnieje żadne tabu...

Reilly Steel, urodzona i wychowana w Kalifornii, jest absolwentką Akademii FBI w Quantico, z zawodu śledczym sądowym. Opuszcza gwarne San Francisco i przenosi się na drugi koniec świata, do sennego Dublina, by jako doskonały fachowiec w swojej dziedzinie wprowadzić irlandzkie laboratorium kryminalistyczne w XXI wiek, mieć oko na ojca, który po rodzinnej tragedii szuka pocieszenia w kieliszku, a przy tym spróbować się odciąć od fatalnych wydarzeń z przeszłości i zacząć nowe życie… Jej plany niweczy seryjny morderca. Pierwsza zbrodnia to dwa trupy, para młodych ludzi w luksusowym apartamencie. I choć rany postrzałowe na nagich ciałach zdają się wskazywać na samobójstwo, intuicja podpowiada Reilly, że sprawa jest bardziej skomplikowana.
Wkrótce pojawiają się nowe ofiary, a ekipa śledcza zaczyna podejrzewać, że oprawca jest gotów złamać wszystkie społeczne normy… po kolei…

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2011

źródło okładki: http://www.proszynski.pl

Oficjalna recenzja
Anna książek: 457

Morderca i tabu?

Co jest tabu dla współczesnego człowieka? Pewnie odpowiedzi mogą być różne w zależności od przekonań, religii czy tradycji. Kwestię tę postanowił wykorzystać duet pisarski, kryjący się pod pseudonimem Casey Hill w książce, stanowiącej pierwszą część przygód agentki Reilly Steel.

Reilly wychowała się w Stanach Zjednoczonych, jednak traumatyczne wspomnienia i chęć powrotu do korzeni sprawiły, że dziewczyna zrezygnowała z posady w FBI i zdecydowała się na przeprowadzkę do Dublina, po to, by pokierować nowym laboratorium wykorzystującym współczesne metody kryminalistyczne. Miała nadzieję, że w PLK znajdzie upragnione wytchnienie od przeszłości oraz względny spokój. Niestety, w krótkim czasie przekonuje się, że jej nadzieje były płonne, gdyż musi nie tylko przekonać swoich przełożonych o swojej wartości, ale również powstrzymać okrutnego zabójcę, dla którego nie istnieje żadne tabu.

Autorzy do budowania fabuły używają wielu trudnych do zrozumienia zjawisk, takich jak m.in. samobójstwo czy kanibalizm, skłaniając czytelnika do zastanowienia się nad tymi zagadnieniami, choć głównym celem ich użycia jest stworzenie wątku kryminalnego. Sama struktura rozwoju fabuły niestety jest troszeczkę niedopracowana (choć na szczęście dotyczy to mniej istotnych fragmentów, które nie mają znaczącego w pływu na rozwój akcji), co może denerwować wymagających czytelników. Zastanawiam się też, czy dobrym pomysłem było też zastosowanie dobrze znanych już nazwisk takich jak Steel czy Kennedy.

Wady...

Wady już przedstawiłam, więc teraz czas na zalety, bo oczywiście „Tabu” również je posiada. Przede wszystkim książkę czyta się błyskawicznie. Akcja w pewnym momencie staje się tak interesująca, że trudno się oderwać. Przyczyną jest nie tylko użycie kontrowersyjnych tematów, ale również zgrabne powiązanie ich z teoriami Freuda i nowoczesnymi metodami badawczymi. Sama psychika głównej bohaterki jest do tego stopnia dobrze stworzona, że czytelnik może się z nią utożsamić i lepiej rozumieć jej działania oparte nie tylko na nauce, ale i na intuicji i uczuciach. Powinnam jeszcze wspomnieć o dobrze zaprojektowanej okładce, która nie tylko przyciąga wzrok, ale również doskonale współgra z treścią, co w dzisiejszych czasach rzadko się zdarza.

Generalnie „Tabu” to dość dobra pozycja niepozbawiona jednak wad, nie są one jednak tak znaczące, by odstraszyć potencjalnego czytelnika od sięgnięcia w przyszłości po kontynuację serii.

Anna Dral

kasandra_85 | 2011-07-28
Przeczytana: lipiec 2011

mk956 | 2015-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2015

W związku z nadmiarem obowiązków, mam niestety niewiele czasu na moje ukochane czytanie do poduchy. Dlatego kiedy tylko uda mi się złapać, choć krótką, wolną chwilę, staram się wybrać książkę, która mnie nie zawiedzie i dostarczy mocy wrażeń. I tak też było z „Tabu”.

Na początku historii poznajemy młodą agentkę Reilly Steel, która przeniosła się do Dublina, uciekając przed przykrą przeszłością. Dziewczyna jest niezwykle uzdolniona i obdarzona wybitną intuicją. Po przyjeździe do Dublina rozpoczyna pracę w nowoczesnym laboratorium kryminalistycznym. Niedługo potem miastem wstrząsają kolejno następujące po sobie zbrodnie, których motywem przewodnim okazuje się być temat tabu. W miarę postępów w śledztwie, komisarzom udaje się ustalić coraz więcej szczegółów, które w rezultacie przynoszą całkiem zaskakujące rozwiązanie zagadki dotyczącej tożsamości mordercy…

Szybka akcja, ciekawe sylwetki bohaterów i nieoczywiste rozwiązanie – wszystko to gwarantuje nam moc przeżyć podczas lektury...

To całkiem dobry thriller, gdzie nie brakuje zagadek kryminalnych, ale niekiedy fabuła była przewidywalna, a całość przypominała mi thrillery, które już czytałam. Mimo wszystko świetnie spędziłam czas z tą książką :)

Cyrysia | 2011-07-24

Każdy miłośnik ,,mocniejszych akcentów’’ szuka w książkach grozy coraz większych doznań. Ja także stałam się bardzo wybredna i szukam literatury, która zaskoczy mnie pozytywnym oddźwiękiem. Ostatnio w moje ręce wpadł niezwykle ciekawy irlandzki thriller ,,Tabu’’ Casey Hill. Już sam tytuł ogromnie mnie zaintrygował i nie pozwolił przejść obojętnie obok tej pozycji. Ciekawostką jest, że pod imieniem autora kryje się pseudonim literacki małżeńskiej pary Kevina i Melissy Hill. ,,Tabu’’ to ich powieściowy debiut rozpoczynający serię ze śledczą sądową Reilly Stell.

Główna bohaterka większość swojego życia spędziła w Kalifornii. Tam dorastała kończąc studia na Akademii FBI w Quantinio, by następnie podjąć pracę w kalifornijskim biurze śledczym. Pewnego dnia nadarza się okazja wyrwania z gwarnej Ameryki z możliwością zamieszkania w cichym, spokojnym Dublinie a to wszystko za namową irlandzkiego komendanta policji, który zafascynowany rozległą wiedzą teoretyczną, bogatym doświadczeniem i...

Anna | 2011-07-28
Przeczytana: 27 lipca 2011
Isadora | 2011-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2011

Według encyklopedii tabu to "głęboki i fundamentalny zakaz kulturowy, którego złamanie powoduje gwałtowną reakcję ze stronę ogółu przedstawicieli tej kultury, gdyż jest przez nich odbierany jako zamach na jej strukturę i integralność". Funkcją tabu jest podtrzymywanie istnienia kultury poprzez zakazywanie określonych czynów; do najpowszechniejszych tabu należy kazirodztwo, zabójstwo i kanibalizm.

Co zatem kieruje psychopatą, który poprzez kolejne morderstwa łamie, jeden po drugim, moralne zakazy powszechnie funkcjonujące w społeczeństwie? Jakie - wygenerowane przez chory umysł cele - pragnie osiągnąć?

Reilly Steel to doskonale wyszkolona agentka FBI, a zarazem śledczy sądowy, niezrównana specjalistka w swoim fachu. Przenosi się służbowo ze słonecznego San Francisco do nostalgicznego Dublina, gdzie jej wiedza, umiejętności i doświadczenie mają wspierać tamtejszy wydział kryminalistyki. Drugim, wcale nie mniej ważnym powodem przeprowadzki do kraju przodków, jest troska o...

Irena | 2011-08-09
Przeczytana: 08 sierpnia 2011

„Słuchała intuicji. Rob do znudzenia powtarzał, że intuicja to efekt pracy umysłu nieświadomego, który dysponuje zasobami dziesięciokrotnie większymi niż umysł świadomy. Ma dostęp do takich zbiorów informacji, o jakich umysł świadomy może tylko pomarzyć. „Słuchajcie intuicji”, powtarzał „bo ona zwykle wskazuje nam odpowiedni kierunek działania”.”*

Tabu – w najogólniejszym sensie terminu głęboki i fundamentalny zakaz kulturowy, którego złamanie powoduje spontaniczną i niejednokrotnie gwałtowną reakcję ze strony ogółu przedstawicieli tej kultury, gdyż jest przez nich odbierane jako zamach na całą strukturę tej kultury i jej integralność, a więc jako zagrożenie dla dalszego istnienia danego społeczeństwa. Tabu może obejmować czynności, miejsca, przedmioty lub osoby. W najczystszym i najpierwotniejszym znaczeniu terminu czynności te, miejsca, osoby i przedmioty są zarazem zakazane i święte.**

Reilly Steel do tej pory mieszkała w Kalifornii, tam też studiował w Quantinio na akademii...

just | 2014-07-31
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 30 lipca 2014

Motyw seryjnego mordercy zawsze budzi zaciekawienie. Najczęściej chcemy poznać motyw zabijania, o ile taki istnieje. W filmach, czy książkach o takiej tematyce zwykle morderca kpi sobie z organów ścigania. Nierzadko znajduje się bardzo blisko policji czerpiąc przyjemność z jej nieudolności w odkryciu tajemnicy.
Podobnie dzieje się w książce Tabu. Mamy zabójcę, który zmusza swoje ofiary do rzeczy okropnych. Wszystkie te występki prowadzić mają jednak do spotkania z rodziną i stawienia jej czoła.
Książkę oceniam jako średnią ze względu na niedopracowanie kilku wątków - jak np. wspólnika zabójcy. Finalnie nie dowiadujemy się, czy ktoś taki istniał, czy też nie. Mało też dowiadujemy się o samym mordercy, a wszystkie istotne informacje zawarte są w części kulminacyjnej. Umieszczenie ich na wcześniejszym etapie przyczyniłoby się do błyskawicznego otrzymania rozwiązania.

książek: 2057
Kuuuba | 2013-06-01

Bardzo dobry thriller- ciekawy i wciągający, choć nie pozbawiony wad.

Anna | 2014-03-30
Przeczytana: 29 marca 2014

Reilly Steel jest śledczym sądowym. Urodziła się i wychowała w Ameryce. Jej ojciec z pochodzenia jest Irlandczykiem i od tragicznych zdarzeń życiowych, mieszka w ojczystym kraju. Tu też po latach, z zadaniem utworzenia nowoczesnego laboratorium kryminalistycznego w Dublinie, przyjeżdża Reilly.
Jej początkowo w miarę spokojne i niemal nudne obowiązki służbowe przerywa podwójne morderstwo, a kilka dni później - kolejne. Jako ekspert w dziedzinie kryminalistyki zostaje wciągnięta w śledztwo i badanie śladów przestępstwa. Zbrodnie na pewno są sprawą jednego mordercy, ale trudno znaleźć dla nich wspólny mianownik. Zaskakująca, nieprzewidywalna fabuła, wciągająca i trzymająca w napięciu do ostatnich stron. Lubiącym kryminały - polecam.