Sztuka i krew 1939-1945. Opowieść o ludziach i zdarzeniach

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
7 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
historia
Yovhanna

Książka Roberta Jarockiego przedstawia wojenne losy osób zaangażowanych w ratowanie polskich dóbr kultury przed zniszczeniem i wywiezieniem. Czytelnik znajdzie w niej znakomicie nakreślone sylwetki Stanisława Lorentza, Jarosława Iwaszkiewicza, Jana Zachwatowicza, Aleksandra Gieysztora czy Karola Estreichera na tle burzliwych wydarzeń czasów wojny. Napisana jak reportaż, oparta na rozmowach, listach i wspomnieniach, pozwala poczuć ówczesną atmosferę i jednocześnie docenić zasługi tych najwybitniejszych przedstawicieli polskiej inteligencji dla polskiej kultury.

źródło opisu: http://www.piw.pl/

źródło okładki: http://www.piw.pl/

Monika | 2017-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2017

Świetna książka. Książka o tych, którzy ratowali róże podczas gdy płonęły lasy. Oni w wojennej zawierusze rozumieli, że każda wojna kiedyś się kończy, a naród tracąc kulturę traci siebie. Ocalali więc książki, obrazy, dzieła sztuki, dorobek poprzednich wieków. To opowieść o tych których znamy z nazwiska (Zachwatowicz, Lorentz, Korzeniewski) i o całej rzeszy bezimiennych, ale równie bohaterskich. O woźnych, kolejarzach, niewykwalifikowanych robotnikach. I może opowieść o nich była dla mnie najbardziej poruszająca. Bo znawcy wiedzieli co ratują, a oni ratowali nie mając pojęcia o prawdziwej wartości tych przedmiotów (wartości niekoniecznie w wymiarze materialnym). W ogóle im więcej czytam o czasach wojennych, tym bardziej myślę, że powinien powstać pomnik polskiego woźnego. Często to jego przytomność umysłu i odwaga były gwarantem powodzenia wielu akcji.

Pożeracz | 2015-05-10
Przeczytana: 08 maja 2015

Ponownie historia, ale tym razem nietuzinkowo. Druga Wojna Światowa - temat szeroko omawiany. Kradzieże dzieł sztuki - od razu kojarzą się nam naziści, Niemcy wywożący całymi pociągami dzieła sztuki z krajów podbitych, albo sowieccy sołdaci z całym swoim barbarzyństwem wypróżniających się na bezcenne zabytki.
Niewiele wiemy o tym, jak próbowano się przed tym ustrzec. Opowieść Jarockiego w barwny sposób wypełnia tę lukę.