Genetyk i historia. Opowieść o Piotrze Słonimskim

Wydawnictwo: Rosner i Wspólnicy
barthaz14

Robert Jarocki Genetyk i historia - to biografia wybitnego i fascynującego człowieka, genetyka o Światowej sławie, profesora Piotra Słonimskiego. Bohater książki (urodzony w 1922 roku) wywodzi się ze znanej warszawskiej rodziny o wielkich zasługach dla Polski. Dziadkiem Piotra Słonimskiego był dr Stanisław Słonimski, prototyp doktora Szumana z Lalki Bolesława Prusa, słynny z poczucia humoru i...

Bohater książki (urodzony w 1922 roku) wywodzi się ze znanej warszawskiej rodziny o wielkich zasługach dla Polski. Dziadkiem Piotra Słonimskiego był dr Stanisław Słonimski, prototyp doktora Szumana z Lalki Bolesława Prusa, słynny z poczucia humoru i wspierania młodych talentów warszawski lekarz.

Ojciec, Piotr Wacław Słonimski, był znanym przed wojną embriologiem, docentem Uniwersytetu Warszawskiego; matka - Janina z domu Sobecka - nauczycielką, m.in. wychowawczynią córek Marszałka Piłsudskiego w Gimnazjum Szachtmajerowej w Warszawie. Stryj, Antoni Słonimski, odegrał szczególną rolę w biografii Piotra. Rodzice Piotra Słonimskiego zginęli w Powstaniu Warszawskim. On sam do końca brał udział w powstaniu jako podchorąży AK; udało mu się uniknąć niewoli i dokończyć studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Historia jednak szybko upomniała się o swoje: młody Piotr Słonimski znalazł się w ubeckim więzieniu w Krakowie. Uwolniony m.in. za wstawiennictwem Antoniego Słonimskiego, w marcu 1947 r. zdołał wyjechać z kraju i osiedlić się we Francji. Pracował pod kierunkiem słynnego genetyka Borisa Ephrussiego, potem objął funkcję dyrektora Centrum Genetyki Molekularnej, wielkiej placówki naukowej o wielomilionowym budżecie. Słonimski zawsze utrzymywał intensywne kontakty z Polską. W jego domu w Gif stale gościli wybitni polscy intelektualiści, m.in. Maria i Kazimierz Brandysowie, Tamara i Leszek Kołakowscy, Tadeusz Mazowiecki, Adam Michnik, Halina Mikołajska, Jan Strzelecki, Adam Ważyk. W latach 80. zaangażował się w pomoc dla kraju: był przewodniczącym stowarzyszenia Solidarité France-Pologne. Książka Roberta Jarockiego jest opowieścią o wielkiej karierze naukowej i o barwnym życiu Piotra Słonimskiego, obdarzonego wspaniałą inteligencją i znakomitym poczuciem humoru; o emocjonalnych związkach z krajem, o działalności politycznej, o przyjaźniach z wieloma wybitnymi Polakami; o sportowych pasjach; wreszcie - o jego dwóch wielkich miłościach

źródło opisu: Rosner i Wspólnicy, 2003

źródło okładki: Zdjęcie autorskie